moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
25 lat służby kobiet w wojsku

Kiedy obserwuję ćwiczenia na poligonach i patrzę na kobiety w randze kapitana czy majora, to się zastanawiam, czy wśród nich nie ma przyszłego generała. Wiele kobiet swoim zaangażowaniem, ambicją i wytężoną pracą zmierza do tego celu i jestem przekonany, że wkrótce go osiągnie – mówił Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, podczas konferencji na temat służby kobiet w wojsku. Konferencja odbyła się w Akademii Obrony Narodowej.

Chciałbym podziękować organizatorom konferencji, która odbywa się w Akademii Obrony Narodowej, a jest poświęcona służbie kobiet w Wojsku Polskim. Na szczególne podziękowania zasługuje pani komandor Bożena Szubińska, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. wojskowej służby kobiet. Słowa uznania należą się za jej zaangażowanie i pomysły, które mają ułatwić służbę pań w armii. Po raz pierwszy spotkałem panią komandor i panie z kierowanej przez nią Rady ds. Kobiet w SZRP dwa lata temu. Zgodziliśmy się wówczas, że w naszym wojsku powinno być przynajmniej pięć procent kobiet. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by to osiągnąć. Z roku na rok zwiększa się bowiem liczba pań w wojskowych mundurach. I co ważne, dochodzimy do tego poziomu nie forsując na siłę rozwiązań dających kobietom uprzywilejowaną pozycję w wojsku. Chcieliśmy i nadal nam na tym zależy, by kariery wojskowe kobiet rozwijały się w sposób naturalny, a nie po to, by zawyżać statystyki.

Te dwa lata, które upłynęły od naszego spotkania nie były zmarnowane. To zasługa zaangażowania i ciężkiej pracy samych kobiet żołnierzy. Właściwie normą jest już to, że w czołówce najlepszych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej są same kobiety. Bardzo się z tego cieszę, bo jest to doskonały przykład dla innych. Świadczą o tym chociażby listy pisane do Ministerstwa Obrony Narodowej przez młode kobiety, które bardzo poważnie rozważają wstąpienie do wojska. Dziś nikogo nie dziwi, że panie wybierają właśnie taką karierę zawodową. Służba wojskowa stała się po prostu jedną z atrakcyjnych dróg życiowych.

Jednym z gości dzisiejszej konferencji jest Danuta Waniek – pierwsza kobieta na stanowisku wiceministra obrony narodowej. Dziś w kierownictwie resortu także mamy panią minister – Beatę Oczkowicz. Jej poświęcenie jest cennym wkładem w pracę resortu. Zajmując się sprawami infrastruktury nigdy nie zapomina o potrzebach kobiet pełniących służbę.

Zorganizowana w Akademii Obrony Narodowej konferencja pozwala na szczerą dyskusję o tym, co się udało i o tym, nad czym jeszcze powinniśmy popracować. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko jest idealne, że pojawiają się rozmaite codzienne problemy, a nawet napięcia. Jednak zawsze staramy się znaleźć rozwiązanie tych problemów. Przypomnę, że na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy pragmatycznej. Znalazły się w niej także przepisy postulowane przez kobiety żołnierzy.

Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat nie tylko dojdziemy do pięciu procent kobiet w wojsku, ale też doczekamy się pierwszej kobiety generała czy admirała. To będzie taki symboliczny moment, ale powinien on nastąpić w sposób naturalny, a nie dlatego, że ładnie to będzie wyglądało. Myślę, że jesteśmy już bliscy tej chwili. Kiedy obserwuję ćwiczenia na poligonach i patrzę na kobiety w randze kapitana czy majora, to się zastanawiam, czy wśród nich nie ma przyszłego generała. Szczerze im tego życzę.

Wiele kobiet swoim zaangażowaniem, ambicją i wytężoną pracą zmierza do tego celu i jestem przekonany, że wkrótce go osiągnie.

Mam też nadzieję, że kwestia służby kobiet w wojsku będzie tematem jeszcze wielu konferencji, zarówno w AON, jak i w innych uczelniach wojskowych. To dobra droga do refleksji i zdobywania życzliwości opinii publicznej. Życzę wszystkiego dobrego paniom, które służą w Wojsku Polskim.

Tomasz Siemoniak
wicepremier, minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~podchorąży
1382479080
Czy jest możliwość obejrzenia w sieci filmu prezentowanego w czasie konferencji??
2B-C5-2A-E1

Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
 
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Włosko-polski sojusz kosmiczny
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Trudna droga
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Unwanted Treaty
Nowe laboratorium WAT
Kontenery dla Wisły
Dołącz do zawodowców
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowe maszyny w LAW
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Z archiwum „Szarego”
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wrocław czeka na Amerykanów
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Ostre strzelanie artylerzystów
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Klasy wojskowe po nowemu
T-72 strzelają na poligonie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Klucz do dobrych relacji
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Volhynian Lion Hearts
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrona bez polityki
Kto zostawia ślady w sieci
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Razem się szkolą, razem walczą
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO