moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
25 lat służby kobiet w wojsku

Kiedy obserwuję ćwiczenia na poligonach i patrzę na kobiety w randze kapitana czy majora, to się zastanawiam, czy wśród nich nie ma przyszłego generała. Wiele kobiet swoim zaangażowaniem, ambicją i wytężoną pracą zmierza do tego celu i jestem przekonany, że wkrótce go osiągnie – mówił Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, podczas konferencji na temat służby kobiet w wojsku. Konferencja odbyła się w Akademii Obrony Narodowej.

Chciałbym podziękować organizatorom konferencji, która odbywa się w Akademii Obrony Narodowej, a jest poświęcona służbie kobiet w Wojsku Polskim. Na szczególne podziękowania zasługuje pani komandor Bożena Szubińska, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. wojskowej służby kobiet. Słowa uznania należą się za jej zaangażowanie i pomysły, które mają ułatwić służbę pań w armii. Po raz pierwszy spotkałem panią komandor i panie z kierowanej przez nią Rady ds. Kobiet w SZRP dwa lata temu. Zgodziliśmy się wówczas, że w naszym wojsku powinno być przynajmniej pięć procent kobiet. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by to osiągnąć. Z roku na rok zwiększa się bowiem liczba pań w wojskowych mundurach. I co ważne, dochodzimy do tego poziomu nie forsując na siłę rozwiązań dających kobietom uprzywilejowaną pozycję w wojsku. Chcieliśmy i nadal nam na tym zależy, by kariery wojskowe kobiet rozwijały się w sposób naturalny, a nie po to, by zawyżać statystyki.

Te dwa lata, które upłynęły od naszego spotkania nie były zmarnowane. To zasługa zaangażowania i ciężkiej pracy samych kobiet żołnierzy. Właściwie normą jest już to, że w czołówce najlepszych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej są same kobiety. Bardzo się z tego cieszę, bo jest to doskonały przykład dla innych. Świadczą o tym chociażby listy pisane do Ministerstwa Obrony Narodowej przez młode kobiety, które bardzo poważnie rozważają wstąpienie do wojska. Dziś nikogo nie dziwi, że panie wybierają właśnie taką karierę zawodową. Służba wojskowa stała się po prostu jedną z atrakcyjnych dróg życiowych.

Jednym z gości dzisiejszej konferencji jest Danuta Waniek – pierwsza kobieta na stanowisku wiceministra obrony narodowej. Dziś w kierownictwie resortu także mamy panią minister – Beatę Oczkowicz. Jej poświęcenie jest cennym wkładem w pracę resortu. Zajmując się sprawami infrastruktury nigdy nie zapomina o potrzebach kobiet pełniących służbę.

REKLAMA

Zorganizowana w Akademii Obrony Narodowej konferencja pozwala na szczerą dyskusję o tym, co się udało i o tym, nad czym jeszcze powinniśmy popracować. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko jest idealne, że pojawiają się rozmaite codzienne problemy, a nawet napięcia. Jednak zawsze staramy się znaleźć rozwiązanie tych problemów. Przypomnę, że na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy pragmatycznej. Znalazły się w niej także przepisy postulowane przez kobiety żołnierzy.

Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat nie tylko dojdziemy do pięciu procent kobiet w wojsku, ale też doczekamy się pierwszej kobiety generała czy admirała. To będzie taki symboliczny moment, ale powinien on nastąpić w sposób naturalny, a nie dlatego, że ładnie to będzie wyglądało. Myślę, że jesteśmy już bliscy tej chwili. Kiedy obserwuję ćwiczenia na poligonach i patrzę na kobiety w randze kapitana czy majora, to się zastanawiam, czy wśród nich nie ma przyszłego generała. Szczerze im tego życzę.

Wiele kobiet swoim zaangażowaniem, ambicją i wytężoną pracą zmierza do tego celu i jestem przekonany, że wkrótce go osiągnie.

Mam też nadzieję, że kwestia służby kobiet w wojsku będzie tematem jeszcze wielu konferencji, zarówno w AON, jak i w innych uczelniach wojskowych. To dobra droga do refleksji i zdobywania życzliwości opinii publicznej. Życzę wszystkiego dobrego paniom, które służą w Wojsku Polskim.

Tomasz Siemoniak
wicepremier, minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~podchorąży
1382479080
Czy jest możliwość obejrzenia w sieci filmu prezentowanego w czasie konferencji??
2B-C5-2A-E1

Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Skok na głęboką wodę
Polsko-amerykańska współpraca
PGZ będzie obecna na MSPO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Lato z czerwonym terrorem
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Bridge to Cooperation
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowy Hot450Challenge
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Układy ze skazą
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Hekatomba na Woli
Łączność: fundament operacji specjalnej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Online z mistrzami sportu
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wymiana podwodnych doświadczeń
Strzelnice dla terytorialsów
Program kosmiczny dla wojska
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Laserowa artyleria US Army
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Kurs dla saperskich ekspertów
Ukraiński kurs na Zachód
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO