moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patriotyczna przepychanka?

Ministerstwo Obrony Narodowej przyjęło na siebie wiele zobowiązań dotyczących wspierania tzw. klas mundurowych. Czy MON się z nich wywiązał? Chyba nie do końca – pisze Grzegorz Leśniewski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a.

19 października 2013 roku na portalu polska-zbrojna.pl ukazał się tekst Pani Magdaleny Rochnowskiej, dyrektora Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej pt. „Podcinanie skrzydeł klasom mundurowym”.

Pani Magdalena Rochnowska dowodzi, że jeden z dzienników opublikował materiał, w którym negatywnie ocenił inicjatywę podjętą przez Akademię Obrony Narodowej, a dotyczącą promocji uczniów szkół średnich z tzw. klas mundurowych. Trudno będzie tę tezę obronić. I choć omawiany artykuł już samym tytułem negatywnie nastraja czytelników (Wojskowe klasy w szkołach średnich produkują bezrobotnych, zamiast żołnierzy), to już w treści przytacza argumenty poparte wieloletnim doświadczeniem komentatorów.  

Poruszając temat klas mundurowych, nie można zapominać o dotychczasowych doświadczeniach i problemach, jakie się pojawiają w relacjach Ministerstwo Obrony Narodowej – Ministerstwo Edukacji. To właśnie te doświadczenia powodują, że przedstawiciele szkół prowadzących tzw. klasy mundurowe odbierają z rezerwą kolejne pomysły i propozycje. Podobnie zresztą jak przedstawiciele administracji wojskowej. Ale o tym już Pani Dyrektor nie wspomniała.

Zgodnie z „Porozumieniem o współpracy między Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Edukacji Narodowej w zakresie działalności dydaktyczno wychowawczej, naukowo-badawczej i organizacyjno-logistycznej” MON przyjął na siebie wiele zobowiązań, mających wspierać tzw. klasy mundurowe. Czy się z nich wywiązał? Chyba nie do końca, skoro na twarzach absolwentów klas mundurowych, pytanych o komentarz w tej sprawie, pojawia się powątpiewanie. Czy tym razem będzie lepiej? Oby tak było. Oby zwyciężyły szczytne idee i młodzież, chcąca poświęcać swoje życie Ojczyźnie. 

Niezależnie od powyższego, Akademii Obrony Narodowej należy się pochwała za inicjatywę w promowaniu patriotyzmu i kształtowania postaw obronnych wśród młodzieży. Dodam jednak, że na tym polu również inne podmioty mają swoje sukcesy, np. Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Stowarzyszenie, które we wrześniu tego roku zorganizowało w Warszawie pierwszą edycję międzynarodowej Konferencji „Edukacja patriotyczna młodzieży. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.  Mam nadzieję, że do akcji promowania patriotyzmu wśród młodzieży przyłączą się także inne organizacje. Organizacje, które utożsamiają się ze słowami profesora Witolda Lisowskiego „…najlepszą glebą do uprawy jest serce ludzkie. Kto taka glebę zasiewa wcześniej czy później hojny plon zbierze”. Siejmy zatem.

Grzegorz Leśniewski
prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1382799300
~Mar - przede wszystkim trzeba przywrócić Etos. Z wypowiedzią się zgadzam ale nie stosowałbym procedur wojskowych a raczej złagodzona ich formę. Zresztą fala to jakaś wiocha. Armie mamy zawodowa tz. komu się nie podoba lub nie chce pracować kierunek dział kadr i do widzenia. I tak powinno być w tego rodzaju szkołach. Elity tworzą odpowiedni ludzie.
DB-A6-73-01
~Mar
1382622660
A może najpierw zacząć od podstaw, czyli zabrać o odpowiedni poziom nauki w takich klasach? Żeby nie dochodziło do sytuacji, gdy regulamin wymyślają sobie sami uczniowie, gdy rodzi się fala, gdy dzieciaki chodzą w mundurze wg wzoru zastrzeżonego zupełnie go nie szanując, gdy jedyne zajęcia wojskowe to komercyjne obozy itd. Jeśli każdą taką klasę będzie prowadził prawdziwy wojskowy, to OK. Nazbyt często jednak takie klasy prowadzi pani od WF. Inna sprawa - jeśli dzieciaki mają strzelać, wspinać się i uczestniczyć w wyczerpujących fizycznie rajdach terenowych, to mozę zacznijmy od obowiązkowych badań lekarskich? Chcecie się bawić w wojsko, to niech będzie jak w wojsku -zaczynamy od wszechstronnych badań lekarskich, a wszelkie nieprawidłowości karzemy zgodnie z wojskową częścią kodeksu karnego.
D2-AC-9D-1A

Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Trudna droga
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kto zostawia ślady w sieci
Wrocław czeka na Amerykanów
Kontenery dla Wisły
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Volhynian Lion Hearts
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Klucz do dobrych relacji
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Z archiwum „Szarego”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Ludzie niebezpiecznej profesji
Ostre strzelanie artylerzystów
Gorące obrady NATO w Londynie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dołącz do zawodowców
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Unwanted Treaty
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Holownik „Semko” stanął na wodzie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
T-72 strzelają na poligonie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Nowe laboratorium WAT
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Razem się szkolą, razem walczą
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO