moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patriotyczna przepychanka?

Ministerstwo Obrony Narodowej przyjęło na siebie wiele zobowiązań dotyczących wspierania tzw. klas mundurowych. Czy MON się z nich wywiązał? Chyba nie do końca – pisze Grzegorz Leśniewski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a.

19 października 2013 roku na portalu polska-zbrojna.pl ukazał się tekst Pani Magdaleny Rochnowskiej, dyrektora Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej pt. „Podcinanie skrzydeł klasom mundurowym”.

Pani Magdalena Rochnowska dowodzi, że jeden z dzienników opublikował materiał, w którym negatywnie ocenił inicjatywę podjętą przez Akademię Obrony Narodowej, a dotyczącą promocji uczniów szkół średnich z tzw. klas mundurowych. Trudno będzie tę tezę obronić. I choć omawiany artykuł już samym tytułem negatywnie nastraja czytelników (Wojskowe klasy w szkołach średnich produkują bezrobotnych, zamiast żołnierzy), to już w treści przytacza argumenty poparte wieloletnim doświadczeniem komentatorów.  

Poruszając temat klas mundurowych, nie można zapominać o dotychczasowych doświadczeniach i problemach, jakie się pojawiają w relacjach Ministerstwo Obrony Narodowej – Ministerstwo Edukacji. To właśnie te doświadczenia powodują, że przedstawiciele szkół prowadzących tzw. klasy mundurowe odbierają z rezerwą kolejne pomysły i propozycje. Podobnie zresztą jak przedstawiciele administracji wojskowej. Ale o tym już Pani Dyrektor nie wspomniała.

REKLAMA

Zgodnie z „Porozumieniem o współpracy między Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Edukacji Narodowej w zakresie działalności dydaktyczno wychowawczej, naukowo-badawczej i organizacyjno-logistycznej” MON przyjął na siebie wiele zobowiązań, mających wspierać tzw. klasy mundurowe. Czy się z nich wywiązał? Chyba nie do końca, skoro na twarzach absolwentów klas mundurowych, pytanych o komentarz w tej sprawie, pojawia się powątpiewanie. Czy tym razem będzie lepiej? Oby tak było. Oby zwyciężyły szczytne idee i młodzież, chcąca poświęcać swoje życie Ojczyźnie. 

Niezależnie od powyższego, Akademii Obrony Narodowej należy się pochwała za inicjatywę w promowaniu patriotyzmu i kształtowania postaw obronnych wśród młodzieży. Dodam jednak, że na tym polu również inne podmioty mają swoje sukcesy, np. Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Stowarzyszenie, które we wrześniu tego roku zorganizowało w Warszawie pierwszą edycję międzynarodowej Konferencji „Edukacja patriotyczna młodzieży. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.  Mam nadzieję, że do akcji promowania patriotyzmu wśród młodzieży przyłączą się także inne organizacje. Organizacje, które utożsamiają się ze słowami profesora Witolda Lisowskiego „…najlepszą glebą do uprawy jest serce ludzkie. Kto taka glebę zasiewa wcześniej czy później hojny plon zbierze”. Siejmy zatem.

Grzegorz Leśniewski
prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1382799300
~Mar - przede wszystkim trzeba przywrócić Etos. Z wypowiedzią się zgadzam ale nie stosowałbym procedur wojskowych a raczej złagodzona ich formę. Zresztą fala to jakaś wiocha. Armie mamy zawodowa tz. komu się nie podoba lub nie chce pracować kierunek dział kadr i do widzenia. I tak powinno być w tego rodzaju szkołach. Elity tworzą odpowiedni ludzie.
DB-A6-73-01
~Mar
1382622660
A może najpierw zacząć od podstaw, czyli zabrać o odpowiedni poziom nauki w takich klasach? Żeby nie dochodziło do sytuacji, gdy regulamin wymyślają sobie sami uczniowie, gdy rodzi się fala, gdy dzieciaki chodzą w mundurze wg wzoru zastrzeżonego zupełnie go nie szanując, gdy jedyne zajęcia wojskowe to komercyjne obozy itd. Jeśli każdą taką klasę będzie prowadził prawdziwy wojskowy, to OK. Nazbyt często jednak takie klasy prowadzi pani od WF. Inna sprawa - jeśli dzieciaki mają strzelać, wspinać się i uczestniczyć w wyczerpujących fizycznie rajdach terenowych, to mozę zacznijmy od obowiązkowych badań lekarskich? Chcecie się bawić w wojsko, to niech będzie jak w wojsku -zaczynamy od wszechstronnych badań lekarskich, a wszelkie nieprawidłowości karzemy zgodnie z wojskową częścią kodeksu karnego.
D2-AC-9D-1A

Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Online z mistrzami sportu
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Łączność: fundament operacji specjalnej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Galicyjskie przesilenie
Wojsko przeciw wirusowi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
F-16 kończą misję w Estonii
PGZ będzie obecna na MSPO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Strzelnice dla terytorialsów
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wojskowy Hot450Challenge
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16
Układy ze skazą
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Bridge to Cooperation
Program kosmiczny dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Skok na głęboką wodę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wymiana podwodnych doświadczeń
Hekatomba na Woli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lato z czerwonym terrorem
Na misjach święta inne niż zwykle
Chwała powstańcom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO