moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi będą ćwiczyć w brazylijskiej dżungli

Wspólne ćwiczenia wojsk specjalnych i powołanie międzynarodowego klubu użytkowników samolotów Casa – to plany polsko-brazylijskiej współpracy wojskowej. Minister obrony Tomasz Siemoniak omawiał je z Celso Amorim, szefem MON Brazylii. Ministrowie spotkali się podczas obrad Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.– Grupa Wyszehradzka chce budować mocniejsze partnerstwo. Jesteśmy gotowi wspólnie inicjować działania nawet z odległymi krajami, takimi jak Brazylia – mówił minister Tomasz Siemoniak po spotkaniu ministrów obrony państw Grupy V4. Do Bratysławy przyjechali politycy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz minister obrony Brazylii.

Gospodarz szczytu Martin Glváč, szef MON Słowacji podkreślał, że spotkanie nazwano „Grupą Wyszehradzką Plus”. – Kontynuujemy formułę, którą rozpoczął minister Siemoniak w marcu w Warszawie, zapraszając na rozmowy Grupy V4 ministrów obrony Niemiec i Francji – wyjaśniał Glváč. Gość specjalny – szef brazylijskiego MON Celso Amorim zapewniał, że jego kraj jako partner strategiczny Unii Europejskiej,  poszukuje w tym regionie nowych form współpracy.

W Bratysławie padły konkretne propozycje. Czeski minister Vlastimil Pick uważa, że państwa, których wojska używają samolotów typu Casa powinny powołać klub użytkowników tych maszyn transportowych.  Należy do nich m.in. Polska i Brazylia. – Pełniłby on rolę forum wymiany informacji o tym typie samolotu i doświadczeń z jego eksploatacji, dawał możliwość wspólnych szkoleń, remontów czy zakupy części – dodawał minister Siemoniak.

Szef polskiego MON przypominał, że polsko-brazylijska współpraca wojskowa układa się bardzo dobrze, a w 2010 roku w stolicy Brazylii powołano polski attachat obrony. Tomasz Siemoniak mówił głównie o nawiązaniu współpracy polskich i brazylijskich komandosów. – Nasi specjalsi mogliby ćwiczyć w różnych warunkach klimatycznych i terenowych, np. szkoliliby się w dżungli – wyjaśniał minister. Zapowiedział podpisanie w przyszłości z Brazylią umowy o wojskowej współpracy i memorandum o współdziałaniu wojsk specjalnych.

Ministrowie Grupy V4 rozmawiali także o przygotowaniach do utworzenia Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE. Tamás Vargha, wiceminister obrony Węgier podkreślał, ustalenia, które zapadły dwa tygodnie temu w czasie spotkania premierów państw V4 na Węgrzech. Postanowiono wówczas, że  wojska grupy będą raz w roku organizować wspólne ćwiczenia. Pozwoli to lepiej  zgrać grupę bojową przed dyżurem, który ma objąć w 2016 roku. O tym, kiedy odbędą się pierwsze wspólne manewry, zdecyduje państwo, które obecnie przewodniczy Grupie, czyli Węgry.

***
Grupa Wyszehradzka V4 jest regionalną formą współpracy czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W 1991 roku powołały ją tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki: Polska, Węgry i Czechosłowacja. Po podziale Czechosłowacji w 1993 roku, członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Przewodnictwo Grupie obejmują rotacyjnie kolejne państwa. W połowie tego roku od Polski przewodnictwo przejęły Węgry.

***
Decyzję o utworzeniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE zapadła w marcu w czasie spotkania ministrów obrony Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Jednostka ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2016 roku i liczyć 3 tys. żołnierzy. Na jej czele stanie polski oficer, a polski kontyngent będzie stanowić ok. 1200 żołnierzy. Obok zadań operacyjnych,  jednostka będzie pomagała walczyć z klęskami żywiołowymi.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383059700
Rozumiem, że do każdej grupy Żołnierzy czy to na misjach bojowych Afganistan czy to na szkoleniowych przypisana jest odpowiednia ilość Żandarmerii z odpowiednią szarżą co by nasi Żołnierze zachowywali się godnie i ustawowo.
DB-A6-73-01

Prezydent Duda jedzie do USA
 
F-16 kończą misję w Estonii
Ułańska szarża
Laserowa artyleria US Army
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Groty z granatnikiem
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Rakiety z Mesko w F-35
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Brawurowe zagony motorowe
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
16 sekund Liberatora
Żołnierze w sztafecie pomocy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Współzawodnictwo rozwija
PGZ będzie obecna na MSPO
Weterani znów staną na macie
Most do współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Zbiegowie z innego świata
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kolejne Groty dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Na misjach święta inne niż zwykle
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Ochotnicy na ratunek
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO