moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi i naukowcy o misji w Afganistanie

Operacja militarna w Afganistanie udowodniła, że wojska specjalne są kluczową siłą zdolną do walki w razie konfliktów asymetrycznych – mówił gen. bryg. Piotr Patalong podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tematem dwudniowej debaty była interwencja w Afganistanie, dyskutowali o niej m.in. oficerowie Wojsk Specjalnych i pracownicy naukowi.


Konferencję naukową „Wokół Hindukuszu. Ocena interwencji w Afganistanie” zorganizowało Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debata podzielona została na dwie części. We wtorek pracownicy naukowi UJ oraz orientaliści z innych ośrodków akademickich dyskutowali m.in. o etnicznych i językowych przemianach zachodzących w Afganistanie, o sytuacji kobiet oraz o języku propagandy.

Dziś odbyła się główna części konferencji. Jej uczestnicy dużo uwagi poświęcili sprawie zaangażowania polskiego wojska w Afganistanie. O militarnych zadaniach i efektach misji mówili m.in. dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong oraz ppłk Maciej Klisz z Dowództwa WS.

– Nasi żołnierze mają co robić pod Hindukuszem. Średnio co tydzień wykonują trzy duże operacje i około 100 zadań bojowych – wyliczał ppłk Klisz. Oficer w swoim wystąpieniu skupił się na obowiązkach i historii polskiej misji w Afganistanie od 2001 do 2013 roku. Więcej o wyzwaniach samych komandosów mówił dowódca Wojsk Specjalnych gen. Piotr Patalong. Wyliczając kolejno misje specjalne na Haiti, w Kosowie, Macedonii, Zatoce Perskiej i Iraku najwięcej uwagi poświęcił operacji pod Hindukuszem. Mówił m.in. o szkoleniu afgańskich jednostek antyterrorystycznych i spektakularnych sukcesach polskich operatorów działających w dwóch Zadaniowych Zespołach Bojowych: z GROM-u i JW Komandosów. Dzięki nim w ciągu kilkunastu miesięcy wykryto 35 ton materiałów wybuchowych oraz uwolniono afgańską parlamentarzystkę z rąk terrorystów.

– Operacja militarna w Afganistanie udowodniła, że wojska specjalne są kluczową siłą zdolną do walki w przypadku konfliktów asymetrycznych. Te dziesięć lat spędzone pod Hindukuszem to czas rozwoju naszego wojska. Mamy nowoczesne wyposażenie i ciągle szkolimy się do wypełniania naszej podstawowej misji, czyli obrony polskiego terytorium – mówił dowódca Wojsk Specjalnych.

Studenci pytali generała Patalonga, jak będzie wyglądać zaangażowanie militarne w Afganistanie od stycznia 2015 roku. Dowódca wyjaśniał, że w Dowództwie Komponentu Sił Specjalnych w Afganistanie opracowana została koncepcja, która zakłada, że komandosi mają stać się główną siłą militarną w tym kraju, a wojska konwencjonalne miałyby jedynie wspierać ich zadania. – Siły specjalne miałyby w Afganistanie działać na kilku poziomach: od brygad specjalnych po monitorowanie i szkolenie pododdziałów policji i wojska afgańskiego. Moi ludzie są do takich zadań przygotowani – podkreślał generał.

Poza gen. Patalongiem, głos zabrali m.in. dr Aleksander Głogowski, który mówił o terrorystach z pogranicza afgańsko-pakistańskiego. Były konsul RP w Afganistanie Marcin Krzyżanowski opowiadał o roli polskiej dyplomacji w Afganistanie w ostatnim dziesięcioleciu. Debata dotyczyła także rozwoju dystryktów w Afganistanie, pracy jaką wykonuje Zespół Odbudowy Prowincji. Mówiono również o kłopotach psychologicznych żołnierzy służących pod Hindukuszem, czyli o PTSD.

Współpraca Dowództwa Wojsk Specjalnych z krakowską uczelnią trwa od kwietnia 2012 roku. Porozumienie pomiędzy komandosami a UJ dotyczy wzajemnej współpracy w dziedzinie naukowej i dydaktycznej, prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz konferencji dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, a także prawa konfliktów zbrojnych oraz reagowania kryzysowego.

Konferencja „Wokół Hindukuszu. Ocena interwencji w Afganistanie” jest już czwartą debatą organizowaną wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Dowództwo Wojsk Specjalnych. Poprzednie konferencje dotyczyły m.in. szczytu NATO w Chicago, nowych zagrożeń i roli sił specjalnych.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze usuwają skutki powodzi
 
Poprady dla zawiszaków
Informacja Prasowa
Testament Polski Walczącej
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Nowe karabinki dla specjalsów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Response to Emergency
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Z menażką na wakacje
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wyzwania polskiej prezydencji
16 sekund Liberatora
Powstaną kolejne strzelnice
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wyjątkowy CWIX
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Most do współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Fordy, a nie Nissany
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ubiory ochronne z Maskpolu
Prezydent z wizytą w Drawsku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Kim przekracza granice
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kajmany na gąsienicach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Groty z granatnikiem
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Weterani w pasiece
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO