moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi i naukowcy o misji w Afganistanie

Operacja militarna w Afganistanie udowodniła, że wojska specjalne są kluczową siłą zdolną do walki w razie konfliktów asymetrycznych – mówił gen. bryg. Piotr Patalong podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tematem dwudniowej debaty była interwencja w Afganistanie, dyskutowali o niej m.in. oficerowie Wojsk Specjalnych i pracownicy naukowi.


Konferencję naukową „Wokół Hindukuszu. Ocena interwencji w Afganistanie” zorganizowało Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debata podzielona została na dwie części. We wtorek pracownicy naukowi UJ oraz orientaliści z innych ośrodków akademickich dyskutowali m.in. o etnicznych i językowych przemianach zachodzących w Afganistanie, o sytuacji kobiet oraz o języku propagandy.

Dziś odbyła się główna części konferencji. Jej uczestnicy dużo uwagi poświęcili sprawie zaangażowania polskiego wojska w Afganistanie. O militarnych zadaniach i efektach misji mówili m.in. dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong oraz ppłk Maciej Klisz z Dowództwa WS.

– Nasi żołnierze mają co robić pod Hindukuszem. Średnio co tydzień wykonują trzy duże operacje i około 100 zadań bojowych – wyliczał ppłk Klisz. Oficer w swoim wystąpieniu skupił się na obowiązkach i historii polskiej misji w Afganistanie od 2001 do 2013 roku. Więcej o wyzwaniach samych komandosów mówił dowódca Wojsk Specjalnych gen. Piotr Patalong. Wyliczając kolejno misje specjalne na Haiti, w Kosowie, Macedonii, Zatoce Perskiej i Iraku najwięcej uwagi poświęcił operacji pod Hindukuszem. Mówił m.in. o szkoleniu afgańskich jednostek antyterrorystycznych i spektakularnych sukcesach polskich operatorów działających w dwóch Zadaniowych Zespołach Bojowych: z GROM-u i JW Komandosów. Dzięki nim w ciągu kilkunastu miesięcy wykryto 35 ton materiałów wybuchowych oraz uwolniono afgańską parlamentarzystkę z rąk terrorystów.

– Operacja militarna w Afganistanie udowodniła, że wojska specjalne są kluczową siłą zdolną do walki w przypadku konfliktów asymetrycznych. Te dziesięć lat spędzone pod Hindukuszem to czas rozwoju naszego wojska. Mamy nowoczesne wyposażenie i ciągle szkolimy się do wypełniania naszej podstawowej misji, czyli obrony polskiego terytorium – mówił dowódca Wojsk Specjalnych.

Studenci pytali generała Patalonga, jak będzie wyglądać zaangażowanie militarne w Afganistanie od stycznia 2015 roku. Dowódca wyjaśniał, że w Dowództwie Komponentu Sił Specjalnych w Afganistanie opracowana została koncepcja, która zakłada, że komandosi mają stać się główną siłą militarną w tym kraju, a wojska konwencjonalne miałyby jedynie wspierać ich zadania. – Siły specjalne miałyby w Afganistanie działać na kilku poziomach: od brygad specjalnych po monitorowanie i szkolenie pododdziałów policji i wojska afgańskiego. Moi ludzie są do takich zadań przygotowani – podkreślał generał.

Poza gen. Patalongiem, głos zabrali m.in. dr Aleksander Głogowski, który mówił o terrorystach z pogranicza afgańsko-pakistańskiego. Były konsul RP w Afganistanie Marcin Krzyżanowski opowiadał o roli polskiej dyplomacji w Afganistanie w ostatnim dziesięcioleciu. Debata dotyczyła także rozwoju dystryktów w Afganistanie, pracy jaką wykonuje Zespół Odbudowy Prowincji. Mówiono również o kłopotach psychologicznych żołnierzy służących pod Hindukuszem, czyli o PTSD.

Współpraca Dowództwa Wojsk Specjalnych z krakowską uczelnią trwa od kwietnia 2012 roku. Porozumienie pomiędzy komandosami a UJ dotyczy wzajemnej współpracy w dziedzinie naukowej i dydaktycznej, prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz konferencji dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, a także prawa konfliktów zbrojnych oraz reagowania kryzysowego.

Konferencja „Wokół Hindukuszu. Ocena interwencji w Afganistanie” jest już czwartą debatą organizowaną wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Dowództwo Wojsk Specjalnych. Poprzednie konferencje dotyczyły m.in. szczytu NATO w Chicago, nowych zagrożeń i roli sił specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
101 lat Niepodległej!
Logistycy w akcji
Jani, Miraculously Saved
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Awanse na 11 listopada
Razem się szkolą, razem walczą
GROM na kursie działań specjalnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Mroczne serce okupowanej Europy
Black Jack ściąga do Polski
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Niechciany traktat
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Pogrzeb generała Ścibiora
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Polacy świętowali niepodległość
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wierny Polsce
Symbol zaklęty w dacie
Codziennie składamy legunom raport
Najwyższy skok w tandemie
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
O służbach specjalnych na ASzWoj
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
68W Means Lifesaver
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Tyraliera terytorialsów
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojny wygrywa rezerwa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cybersec’19
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Wojsko na Biegu Niepodległości
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wołyńskie lwie serca
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Jak Polacy wyzwalali Bredę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO