moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnia zbiórka dla afgańskich maluchów

Do końca listopada trwa zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla afgańskich dzieci. Dary trafią do nich dzięki polskim żołnierzom. To ostatnia okazja, by pomóc potrzebującym. W przyszłym roku bowiem Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie znacznie ograniczony.


Dotychczas w ramach akcji afgańskim dzieciom przekazano ponad 20 ton odzieży i przyborów szkolnych. – Dzięki polskim żołnierzom dary trafiły do najbardziej potrzebujących – mówi Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Listopadowa akcja będzie ostatnią, dzięki której można pomóc najbiedniejszym mieszkańcom Afganistanu.

– Wraz z nową zmianą naszego kontyngentu wojskowego, która przejmie obowiązki na przełomie listopada i grudnia, kończymy w Afganistanie działalność rozwojowo-pomocową i nie będziemy już organizować tak dużych akcji pomocy humanitarnej. Przez ostatnie lata szkoliliśmy między innymi osoby zatrudnione w administracji prowincji. Teraz przyszedł czas, by Afgańczycy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli działać w pełni samodzielnie. Nasi specjaliści, których jest obecnie dużo mniej, będą przyglądać się ich pracy i w razie potrzeby reagować – tłumaczy mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego.


Akcja nie bez powodu organizowana jest właśnie teraz. W Afganistanie zbliża się zima, która w kraju tym jest wyjątkowo sroga. – Dlatego, dopóki stacjonują tam nasi żołnierze, każdy kto chce pomóc, może to zrobić. Do końca listopada zbieramy między innymi ciepłą odzież, obuwie, przybory szkolne – dodaje wiceprezes Fundacji. Organizatorzy podkreślają, że liczy się każda sztuka ciepłej odzieży, każdy koc czy para butów. Rzeczy muszą być nowe. Zbierane są także przybory szkolne: długopisy, piórniki, kredki czy zeszyty.

Każdy transport pomocy humanitarnej jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Najpierw wszystko jest pakowane w Polsce, potem transportem lotniczym trafia do afgańskiej bazy transportowej. Żołnierze logistycy muszą paczki podzielić i przewieźć drogą kołową lub lotniczą do Ghazni. Dopiero na końcu Polacy z grupy wsparcia współpracy cywilno-wojskowej, a także z PRT czy pododdziałów zgrupowania bojowego rozdzielają dary najbardziej potrzebującym.

Choć organizatorem akcji jest Fundacja „Redemptoris Missio”, to jednym z jej głównych pomysłodawców są polscy misjonarze. W 2010 roku w liście do Fundacji, podpisanym przez dowódcę grupy CIMIC ppłk. Grzegorza Wtykło, przybliżyli codzienność biednej afgańskiej społeczności, zwłaszcza dzieci. Fundacja postanowiła przyjść im z pomocą. Akcja od początku wzbudziła duże zainteresowanie. Włączyło się do niej prawie sto różnych instytucji, szkół, przedszkoli oraz wiele prywatnych osób. Pierwszy transport składał się z około 7 tys. przedmiotów. W kolejnych nikt darów już nie liczył.

***
Podobne akcje Fundacja organizuje dla społeczności Kosowa. To odpowiedź na prośbę żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy prowadzą w tym kraju misję o charakterze stabilizacyjnym. W czerwcu tego roku z prośbą o wsparcie zwróciła się kpt. Agnieszka Górszczyk-Oszczęda.

21 października z siedziby Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu wysłano transport z pomocą humanitarną dla Kosowa. – Zebraliśmy w sumie 270 paczek. To około dwóch i pół tony odzieży, przyborów szkolnych, środków opatrunkowych, a także wózek inwalidzki i kule dla niepełnosprawnych dzieci – mówi wiceprezes Fundacji.

Rzeczy najpierw trafiły do Bydgoszczy, a stamtąd zostały przewiezione do Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie przez żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Był to trzeci, największy do tej pory, transport darów do Kosowa.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera Dowództwo Operacyjne SZ, kpt. Marcel Podhorodecki

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Pracowity tydzień flotylli
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pilot F-16 oślepiony laserem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Specjalsi świętują
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Woda z Odry zdatna do picia
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Wojsko przeciw wirusowi
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Gotowi na „Defendera”
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Na misjach święta inne niż zwykle
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowa strategia z podpisem prezydenta
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Army of Medics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MBDA w walce o „Narew”
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Obradowała Rada Gabinetowa
Co z tegorocznym MSPO?
Na zakupy do sklepu AMW
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Podchorążowie za sterami Bielików
Rubiny w walce z epidemią
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Sukcesy sportowców w mundurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO walczy z koronawirusem
Poszukiwania Magneto
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Armia medyków
Partyzanci rozgromili ubeków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Widzieć i nie być widzianym
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO