moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Powązkach stanie pomnik lotników

95 lat temu samolot oznaczony białymi i czerwonymi pasami wystartował z lwowskiego lotniska Lewandówka. Za sterami siedział por. pil. Stefan Bastyr. To był pierwszy lot bojowy w historii polskiego lotnictwa. Na pamiątkę tego wydarzenia na Powązkach Wojskowych stanie Pomnik Chwały Lotnikom Polskim. Prace nad nim właśnie się rozpoczynają.

Samolot, na którym por. pil. Stefan Bastyr (pierwszy od lewej) wykonał lot 5 listopada 1918 roku. Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Karta.

Jesień 1918 roku, trwają polsko-ukraińskie walki o Lwów. 5 listopada por. pil. Stefan Bastyr i por. obserwator Janusz de Beaurain z samolotu Hansa-Brandenburg C.I (lub Oeffag C.II s.52) zrzucają bomby i ostrzeliwują ukraińskich żołnierzy, którzy wycofują się po ataku na Dworzec Główny we Lwowie. Tak wyglądał pierwszy w historii Polski lot bojowy i początek walk powietrznych powstającej II Eskadry Bojowej. Jeszcze tego samego dnia por. Bastyr wzbił się w powietrze po raz drugi.

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, chcąc upamiętnić tamte wydarzenia, zaproponowało wybudowanie pomnika. Inicjatywę poparł dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski. Prace nad projektem właśnie ruszają. – Będzie on przypominał o heroizmie polskich lotników – mówi generał dywizji w stanie spoczynku Franciszek Macioła, przewodniczący stowarzyszenia. Generał Lech Majewski dodaje: – Budowa monumentu to żołnierski obowiązek braci lotniczej wobec poprzedników, którzy wpisali się w historię naszej ojczyzny i lotnictwa.

Nie wiadomo jeszcze, jak monument będzie wyglądał, wiadomo za to, że stanie na Powązkach Wojskowych, na wysokości kaplicy Kościoła Polskokatolickiego. Na tę lokalizację zgodziła się już prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pomysłodawcy mówią, że pomnik będzie hołdem oddanym lotnikom poległym w działaniach bojowych, ale też tym, którzy zginęli w czasie pokoju. – W ten sposób upamiętnimy wszystkich lotników, którzy wypełniwszy dobrze obowiązki wobec państwa i społeczeństwa zostali powołani do „niebieskiej eskadry”. Nie ma znaczenia czas, miejsce służby czy indywidualne zasługi – mówi generał Franciszek Macioła.

Kamień węgielny pod pomnik ma zostać wmurowany w 2015 roku. Fundusze na budowę pochodzić będą ze zbiórki wśród organizacji i stowarzyszeń lotniczych, firm oraz sympatyków lotnictwa w kraju i za granicą.

W latach 1918–1920 polskie lotnictwo wojskowe dysponowało między innymi niemieckimi dwupłatowymi myśliwskimi samolotami Albatros (D.III, C.III, C.X., C.XII) i myśliwskimi Fokkerami (D. VII i D. VIII), francuskimi bombowcami Breguet 14 i Salmson 2 i myśliwskimi SPAD VII, brytyjskimi samolotami myśliwskimi Bristol F.2 Fighter i Sopwith 5F.1 Dolphin oraz włoskimi myśliwcami Ansaldo A.1. Balilla.

Z biało-czerwoną szachownicą obecnie latają wielozadaniowe F-16, myśliwce MiG-29, Su-22, transportowce: C-130 Hercules, C-295 M CASA, M-28 Bryza, ponadto PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra. Śmigłowce: Mi-24, Mi-2, Mi-8/Mi-17 SH-2G, Mi-14 PŁ, W-3 Sokół (Głuszec/Anakonda), SW-4 Puszczyk.

Święto Lotnictwa od 20 lat jest obchodzone 28 sierpnia. Ustanowił je w 1993 roku minister obrony. Obecnie jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.
mks, ek

autor zdjęć: Marcin Gil, Bartosz Bera, Damian Figaj, Artur Weber, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DO SZ, Ośrodek Karta,

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1383645600
To tak biorąc pod uwagę lata 1918-1920, a ostatnie dwa lata to chyba przepaść jeśli chodzi o flotę powietrzną. Tamta z początków XX wieku wydaje się być bardziej nowoczesna jak na swoje lata niż obecna.
7F-15-1B-77

Wierny Polsce
 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Thin Blue Line
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Pogrzeb generała Ścibiora
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Codziennie składamy legunom raport
Wojny wygrywa rezerwa
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
O służbach specjalnych na ASzWoj
Logistycy w akcji
Tyraliera terytorialsów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Cybersec’19
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wołyńskie lwie serca
Niechciany traktat
Polacy świętowali niepodległość
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Black Jack ściąga do Polski
101 lat Niepodległej!
Klasy wojskowe po nowemu
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jani, Miraculously Saved
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowa spółka lotnicza PGZ
Mroczne serce okupowanej Europy
GROM na kursie działań specjalnych
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji marynarki wojennej
Awanse na 11 listopada
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Nowy wiceminister w MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
68W Means Lifesaver
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko na Biegu Niepodległości
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Najwyższy skok w tandemie
Razem się szkolą, razem walczą
Symbol zaklęty w dacie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO