moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy komandosi na czele specjalsów NATO

Będą opanowywać okręty i zatrzymywać terrorystów, działać na morzu, lądzie i w powietrzu – w Polsce odbędą się międzynarodowe ćwiczenia specjalsów „Cobra 13”. To największe w tym roku manewry sojuszniczych wojsk specjalnych. Wezmą w nich udział żołnierze 15 państw NATO i UE.


Główna część manewrów zacznie się 20 listopada i potrwa osiem dni. Ćwiczyć będzie ponad dwa tysiące żołnierzy m.in. z Norwegii, Finlandii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii. Gospodarzami manewrów będą cztery państwa: Litwa, Czechy, Słowacja i Polska. Specjalsi przyjadą na poligony w Żaganiu, Drawsku i Zatoce Gdańskiej.

Scenariusz manewrów zakłada, że wojska sojusznicze rozpoczną operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym. – Gdy planowaliśmy założenia do ćwiczeń zależało nam, by państwo, w którym będziemy interweniować, nie kojarzyło się z żadnym faktycznie istniejącym krajem – opowiada zastępca szefa oddziału ćwiczeń z Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Nie chcieliśmy także powiązań religijnych ani nawiązania do działań, które już się odbyły, albo tych, które trwają.

W ćwiczeniach wezmą udział zespoły złożone z żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Formozy. Lotniczy Zespół Bojowy stworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z Agatu będą odpowiadać za ochronę i obronę stanowiska dowodzenia, a żołnierze z jednostki „Nil” za zapewnienie systemu dowodzenia i wsparcie informacyjne.


Film: Dowództwo Wojsk Specjalnych

Specjalsi będą działać na lądzie, w powietrzu i na morzu. Będą m.in. zatrzymywać okręty, które wtargnęły na wody terytorialne, chwytać terrorystów, uwalniać zakładników, likwidować nielegalne magazyny broni, prowadzić rozpoznanie i naprowadzać samoloty F-16 na cele naziemne.

Na poligonach pojawi się kilkaset rodzajów sprzętu wojskowego. Do akcji ruszą między innymi samoloty F-16, norweskie śmigłowce Bell 412 oraz fińskie NH90 i platformy bezzałogowe. Działania komandosów wesprze Marynarka Wojenna oraz Siły Powietrzne. W morze wypłyną okręty ORP „Wodnik”, ORP „Zbyszko”, ORP „Arctowski”, w ćwiczeniach wezmą też udział śmigłowce Mi-17, samoloty F-16, C-295 i C-130 Hercules. Pojawią się łodzie szturmowe typu RIB, używane przez morskich komandosów z Polski, Norwegii i Finlandii.

Ćwiczenia specjalsów będą zsynchronizowane ze szkoleniem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze tej jednostki przećwiczą wspólnie z komandosami naprowadzanie ognia artylerii na cel.

Dowództwo Wojsk Specjalnych po raz pierwszy wykorzysta najnowszy sprzęt wojskowy. Specjalsi posłużą się m.in. najnowocześniejszym w Europie mobilnym stanowiskiem dowodzenia. To zestaw kilkudziesięciu kontenerów, które można połączyć w całość. Przewozi się je na platformach wojskowych i ustawia w dowolnym miejscu. Przygotowanie sprzętu do pracy zajmuje komandosom zaledwie parę godzinę. – Nowe stanowisko dowodzenia zapewnia nie tylko łączność, ale i system ochrony i obrony, który musi być zsynchronizowany z systemem ochrony obowiązującym na misjach stabilizacyjnych – wyjaśnia jeden z oficerów. Komandosi będą wykorzystywać także nowe oprogramowanie komputerowe, między innymi natowski program graficzny do obrazowania pola walki. „Cobra 2013” sprawdzi gotowość polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych do dowodzenia komandosami NATO.


Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). – Uzyskanie tej zdolności przez polskie dowództwo uczyni z naszego kraju i Dowództwa Wojsk Specjalnych niekwestionowanego lidera w dziedzinie wojsk specjalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi ppłk Ryszard Jankowski z Wydziału Prasowego DWS.

Do ćwiczeń „Cobra 2013” specjalsi przygotowywali się od kilku lat. Pierwsze założenia scenariusza manewrów przećwiczono na początku 2012 roku. Wstępną certyfikację Dowództwo Wojsk Specjalnych przeszło w listopadzie 2012 roku w Bydgoszczy. Wówczas w ćwiczeniach sztabowców poza polskimi komandosami uczestniczyli specjalsi z państw NATO, które mogą brać udział w sojuszniczych misjach specjalnych.

REKLAMA

mks, ek

autor zdjęć: arch. DWS

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384517160
~Exe - jeżeli ktoś umie tylko pagony w wojsku nosić to po co mu broń ? p.s. mogę ... .
DB-A6-73-01
~Exe
1384461960
@scooby: jeśli będziesz javelina nosił za każdym z żołnierzy, to czemu nie ? :)
BF-9B-D8-0C
~scooby
1383897300
Kiedy wreszcie kupimy każdemu Żołnierzowi z tych jednostek po 1 szt. FGM-148 ? To powinno być obligatoryjne jak karabin.
DB-A6-73-01

20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
 
A więc wojna...
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Kraby kontra okręt
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Kaper” przeciw terrorystom
Laserowa artyleria US Army
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Ryzykowne remedium
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defendery 2020: RobUV
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojsko przeciw wirusowi
Trenują, aby szkolić innych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Dekady za wcześnie
F-16 kończą misję w Estonii
Październik pod znakiem Tallboya
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Następca Honkera na MSPO
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Groty dla podchorążych WAT-u
Polsko-amerykańska współpraca
„Aviation Detachment” w Łasku
„Ci cholerni Polacy!”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań studentem ASzWoj
Szybsza droga do armii zawodowej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ukraiński kurs na Zachód
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ochotnik do Auschwitz
Bohaterska obrona wzgórza 385
Amerykanie odmładzają F-16
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
16 Dywizja najlepsza!
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kraken dla Kormoranów
Promocja oficerska w AWL
Szybciej do wojska
Defendery 2020: Zapobiec awarii
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Defilada na święto dywizji
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO