moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy komandosi na czele specjalsów NATO

Będą opanowywać okręty i zatrzymywać terrorystów, działać na morzu, lądzie i w powietrzu – w Polsce odbędą się międzynarodowe ćwiczenia specjalsów „Cobra 13”. To największe w tym roku manewry sojuszniczych wojsk specjalnych. Wezmą w nich udział żołnierze 15 państw NATO i UE.


Główna część manewrów zacznie się 20 listopada i potrwa osiem dni. Ćwiczyć będzie ponad dwa tysiące żołnierzy m.in. z Norwegii, Finlandii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii. Gospodarzami manewrów będą cztery państwa: Litwa, Czechy, Słowacja i Polska. Specjalsi przyjadą na poligony w Żaganiu, Drawsku i Zatoce Gdańskiej.

Scenariusz manewrów zakłada, że wojska sojusznicze rozpoczną operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym. – Gdy planowaliśmy założenia do ćwiczeń zależało nam, by państwo, w którym będziemy interweniować, nie kojarzyło się z żadnym faktycznie istniejącym krajem – opowiada zastępca szefa oddziału ćwiczeń z Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Nie chcieliśmy także powiązań religijnych ani nawiązania do działań, które już się odbyły, albo tych, które trwają.

W ćwiczeniach wezmą udział zespoły złożone z żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Formozy. Lotniczy Zespół Bojowy stworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z Agatu będą odpowiadać za ochronę i obronę stanowiska dowodzenia, a żołnierze z jednostki „Nil” za zapewnienie systemu dowodzenia i wsparcie informacyjne.


Film: Dowództwo Wojsk Specjalnych

Specjalsi będą działać na lądzie, w powietrzu i na morzu. Będą m.in. zatrzymywać okręty, które wtargnęły na wody terytorialne, chwytać terrorystów, uwalniać zakładników, likwidować nielegalne magazyny broni, prowadzić rozpoznanie i naprowadzać samoloty F-16 na cele naziemne.

Na poligonach pojawi się kilkaset rodzajów sprzętu wojskowego. Do akcji ruszą między innymi samoloty F-16, norweskie śmigłowce Bell 412 oraz fińskie NH90 i platformy bezzałogowe. Działania komandosów wesprze Marynarka Wojenna oraz Siły Powietrzne. W morze wypłyną okręty ORP „Wodnik”, ORP „Zbyszko”, ORP „Arctowski”, w ćwiczeniach wezmą też udział śmigłowce Mi-17, samoloty F-16, C-295 i C-130 Hercules. Pojawią się łodzie szturmowe typu RIB, używane przez morskich komandosów z Polski, Norwegii i Finlandii.

Ćwiczenia specjalsów będą zsynchronizowane ze szkoleniem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze tej jednostki przećwiczą wspólnie z komandosami naprowadzanie ognia artylerii na cel.

Dowództwo Wojsk Specjalnych po raz pierwszy wykorzysta najnowszy sprzęt wojskowy. Specjalsi posłużą się m.in. najnowocześniejszym w Europie mobilnym stanowiskiem dowodzenia. To zestaw kilkudziesięciu kontenerów, które można połączyć w całość. Przewozi się je na platformach wojskowych i ustawia w dowolnym miejscu. Przygotowanie sprzętu do pracy zajmuje komandosom zaledwie parę godzinę. – Nowe stanowisko dowodzenia zapewnia nie tylko łączność, ale i system ochrony i obrony, który musi być zsynchronizowany z systemem ochrony obowiązującym na misjach stabilizacyjnych – wyjaśnia jeden z oficerów. Komandosi będą wykorzystywać także nowe oprogramowanie komputerowe, między innymi natowski program graficzny do obrazowania pola walki. „Cobra 2013” sprawdzi gotowość polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych do dowodzenia komandosami NATO.


Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). – Uzyskanie tej zdolności przez polskie dowództwo uczyni z naszego kraju i Dowództwa Wojsk Specjalnych niekwestionowanego lidera w dziedzinie wojsk specjalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi ppłk Ryszard Jankowski z Wydziału Prasowego DWS.

Do ćwiczeń „Cobra 2013” specjalsi przygotowywali się od kilku lat. Pierwsze założenia scenariusza manewrów przećwiczono na początku 2012 roku. Wstępną certyfikację Dowództwo Wojsk Specjalnych przeszło w listopadzie 2012 roku w Bydgoszczy. Wówczas w ćwiczeniach sztabowców poza polskimi komandosami uczestniczyli specjalsi z państw NATO, które mogą brać udział w sojuszniczych misjach specjalnych.

mks, ek

autor zdjęć: arch. DWS

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384517160
~Exe - jeżeli ktoś umie tylko pagony w wojsku nosić to po co mu broń ? p.s. mogę ... .
DB-A6-73-01
~Exe
1384461960
@scooby: jeśli będziesz javelina nosił za każdym z żołnierzy, to czemu nie ? :)
BF-9B-D8-0C
~scooby
1383897300
Kiedy wreszcie kupimy każdemu Żołnierzowi z tych jednostek po 1 szt. FGM-148 ? To powinno być obligatoryjne jak karabin.
DB-A6-73-01

„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Klasy wojskowe po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Chciałem walczyć z Niemcami
Arsenał Iranu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Własne interesy Europy
Podziemna potęga
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
USA nie zacznie wojny z Iranem
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Nauka zimowego pływania
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Noc deportacji
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
O Patriotach na WAT
Sowieci w lodowej pułapce
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Szturmani na Lipie
Double Eagle po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Czerwoni w odwrocie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
We Are All Darfur
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
F-35 – polska Harpia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Umowa na Harpie podpisana!
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO