moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niech żyje wolność!

Żołnierze i pracownicy wojska Żandarmerii Wojskowej 8 listopada uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


95. rocznicę odzyskania niepodległości Żandarmeria Wojskowa po raz pierwszy uczciła w Muzeum Wojska Polskiego – placówce utworzonej 22 kwietnia 1920 roku dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Miejsce obchodów święta, które upamiętnia tak ważne dla każdego Polaka wydarzenie, nie było przypadkowe: – W tym roku, jako Żandarmeria Wojskowa, obchodzimy rocznicę tej dziejowej chwili w Muzeum Wojska Polskiego (…). W miejscu, które kultywuje pamięć o polskich bohaterach, polskich żołnierzach i naszych walecznych poprzednikach, którzy nie szczędzili krwi, walcząc w obronie niepodległości i demokracji. O nich nie możemy zapomnieć – powiedział komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. W swoim wystąpieniu komendant apelował o mądre korzystanie z daru wolności i dziękował swoim podwładnym za pełną zaangażowania służbę i pracę, które są w dzisiejszych czasach wyrazem patriotyzmu i oddania ojczyźnie.

Podczas ceremonii komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus wręczył żołnierzom i pracownikom formacji państwowe oraz resortowe medale i odznaczenia.

Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Bronisław Komorowski – uhonorował komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy płk. Pawła Cieszyńskiego Wojskowym Krzyżem Zasługi. Ponadto Prezydent RP wyróżnił żandarmów i pracowników medalami za długoletnią służbę, a żołnierze służący poza granicami kraju zostali odznaczeni Gwiazdami Afganistanu i Gwiazdami Czadu.

Dowodem uznania i podziękowania za profesjonalizm, zaangażowanie i pracę na rzecz Sił Zbrojnych RP były nadane żołnierzom i pracownikom żandarmerii przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka medali „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Podczas zbiórki komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus przekazał do muzeum na ręce dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewa Wawra najwyższe wyróżnienie żandarmerii, jakim jest odznaka honorowa „Medal Honorowy za Zasługi dla Żandarmerii Wojskowej”. Medal – nadawany przez Komendanta Głównego ŻW za szczególne osiągnięcia dla Żandarmerii Wojskowej w działalności promującej oraz pomnażającej dorobek i chlubne tradycje żandarmerii, służbie wojskowej oraz działalności szkoleniowo-wychowawczej i społecznej – dołączy do 250 tysięcy eksponatów warszawskiej placówki muzealnej.

Po oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości żołnierze i pracownicy wojska formacji zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala ekspozycyjna upamiętniająca wydarzenia sprzed 95 lat i wszelkie pamiątki związane z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości Żandarmeria Wojskowa zainicjowała złożeniem wieńców przed pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Cześć żandarmom, którzy ginęli i byli mordowani w obronie wolności, niepodległości i demokracji, oddał komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus w asyście kierowniczej kadry Komendy Głównej ŻW, dowódców warszawskich i mińskich jednostek ŻW oraz Stowarzyszenie ŻW „Żandarm”.

Bezpośrednio przed uroczystą zbiórką komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz dowódcy jednostek ŻW zapalili znicz  przy obelisku poświęconym polskim żołnierzom poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.

*****

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. Po latach rozbiorów dokonanych w latach 1772-1795 przez Austrię, Prusy i Rosję, powstaniach narodowych i zmaganiach na frontach całego świata, Polacy wywalczyli niepodległość.

Od 1920 roku dzień ten celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości. Jednak dopiero ustawa z 23 kwietnia 1937 roku nadała tej uroczystości rangę święta państwowego.

W latach 1939−1989 obchodzenie rocznicy odzyskania niepodległości było zakazane. Władze komunistyczne ustanowiły w 1945 roku Narodowe Święto Odrodzenia Polski, którego obchody odbywały się 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944).

Święto, pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości, zostało przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 roku.

Źródło: Sylwia Guzowska

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska, Adam Hrynkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko na Biegu Niepodległości
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wojny wygrywa rezerwa
101 lat Niepodległej!
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
GROM na kursie działań specjalnych
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
Awanse na 11 listopada
Mroczne serce okupowanej Europy
Codziennie składamy legunom raport
Black Jack ściąga do Polski
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
68W Means Lifesaver
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Klasy wojskowe po nowemu
O służbach specjalnych na ASzWoj
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Logistycy w akcji
Wołyńskie lwie serca
Jani, Miraculously Saved
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Pogrzeb generała Ścibiora
Tyraliera terytorialsów
Polacy świętowali niepodległość
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Cybersec’19
Symbol zaklęty w dacie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Wierny Polsce
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Najwyższy skok w tandemie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO