moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niech żyje wolność!

Żołnierze i pracownicy wojska Żandarmerii Wojskowej 8 listopada uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


95. rocznicę odzyskania niepodległości Żandarmeria Wojskowa po raz pierwszy uczciła w Muzeum Wojska Polskiego – placówce utworzonej 22 kwietnia 1920 roku dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Miejsce obchodów święta, które upamiętnia tak ważne dla każdego Polaka wydarzenie, nie było przypadkowe: – W tym roku, jako Żandarmeria Wojskowa, obchodzimy rocznicę tej dziejowej chwili w Muzeum Wojska Polskiego (…). W miejscu, które kultywuje pamięć o polskich bohaterach, polskich żołnierzach i naszych walecznych poprzednikach, którzy nie szczędzili krwi, walcząc w obronie niepodległości i demokracji. O nich nie możemy zapomnieć – powiedział komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. W swoim wystąpieniu komendant apelował o mądre korzystanie z daru wolności i dziękował swoim podwładnym za pełną zaangażowania służbę i pracę, które są w dzisiejszych czasach wyrazem patriotyzmu i oddania ojczyźnie.

Podczas ceremonii komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus wręczył żołnierzom i pracownikom formacji państwowe oraz resortowe medale i odznaczenia.

REKLAMA

Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Bronisław Komorowski – uhonorował komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy płk. Pawła Cieszyńskiego Wojskowym Krzyżem Zasługi. Ponadto Prezydent RP wyróżnił żandarmów i pracowników medalami za długoletnią służbę, a żołnierze służący poza granicami kraju zostali odznaczeni Gwiazdami Afganistanu i Gwiazdami Czadu.

Dowodem uznania i podziękowania za profesjonalizm, zaangażowanie i pracę na rzecz Sił Zbrojnych RP były nadane żołnierzom i pracownikom żandarmerii przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka medali „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Podczas zbiórki komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus przekazał do muzeum na ręce dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewa Wawra najwyższe wyróżnienie żandarmerii, jakim jest odznaka honorowa „Medal Honorowy za Zasługi dla Żandarmerii Wojskowej”. Medal – nadawany przez Komendanta Głównego ŻW za szczególne osiągnięcia dla Żandarmerii Wojskowej w działalności promującej oraz pomnażającej dorobek i chlubne tradycje żandarmerii, służbie wojskowej oraz działalności szkoleniowo-wychowawczej i społecznej – dołączy do 250 tysięcy eksponatów warszawskiej placówki muzealnej.

Po oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości żołnierze i pracownicy wojska formacji zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala ekspozycyjna upamiętniająca wydarzenia sprzed 95 lat i wszelkie pamiątki związane z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości Żandarmeria Wojskowa zainicjowała złożeniem wieńców przed pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Cześć żandarmom, którzy ginęli i byli mordowani w obronie wolności, niepodległości i demokracji, oddał komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus w asyście kierowniczej kadry Komendy Głównej ŻW, dowódców warszawskich i mińskich jednostek ŻW oraz Stowarzyszenie ŻW „Żandarm”.

Bezpośrednio przed uroczystą zbiórką komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz dowódcy jednostek ŻW zapalili znicz  przy obelisku poświęconym polskim żołnierzom poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.

*****

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. Po latach rozbiorów dokonanych w latach 1772-1795 przez Austrię, Prusy i Rosję, powstaniach narodowych i zmaganiach na frontach całego świata, Polacy wywalczyli niepodległość.

Od 1920 roku dzień ten celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości. Jednak dopiero ustawa z 23 kwietnia 1937 roku nadała tej uroczystości rangę święta państwowego.

W latach 1939−1989 obchodzenie rocznicy odzyskania niepodległości było zakazane. Władze komunistyczne ustanowiły w 1945 roku Narodowe Święto Odrodzenia Polski, którego obchody odbywały się 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944).

Święto, pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości, zostało przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 roku.

Źródło: Sylwia Guzowska

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska, Adam Hrynkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON w Żelaznej Dywizji
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Most do współpracy
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Ogromne zainteresowanie Soną
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kim przekracza granice
Polskie porty bardziej otwarte
Poprady dla zawiszaków
Response to Emergency
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Informacja Prasowa
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wyjątkowy CWIX
Testament Polski Walczącej
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Weterani w pasiece
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Laserowa artyleria US Army
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Amerykanie odmładzają F-16
Kajmany na gąsienicach
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ubiory ochronne z Maskpolu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
16 sekund Liberatora
Nowe karabinki dla specjalsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Groty z granatnikiem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Terytorialsi nie stracą dodatku
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Fordy, a nie Nissany
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Z menażką na wakacje
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Online z mistrzami sportu
Wyzwania polskiej prezydencji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO