moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Absolwenci WSO i WAT szkolą się w 10 BKPanc

W dniach od 12 do 15 listopada 2013 roku grupa absolwentów wyższych szkół wojskowych odbyła kurs instruktorsko-metodyczny. Został on przeprowadzony na obiektach szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc), a nad jego przebiegiem czuwali instruktorzy „czarnej dywizji”.

Głównym celem kursu było przygotowanie nowo upieczonych oficerów do realizacji zadań wynikających bezpośrednio z zakresu odpowiedzialności szkoleniowo-metodycznej. Absolwenci WSO i WAT doskonalili umiejętności prowadzenia instruktażu w roli dowódcy plutonu oraz organizowania i prowadzenia zajęć w roli kierownika zajęć i instruktora w punkcie nauczania. Bardzo ważnym punktem kursu było sprawdzenie znajomości procesu dowodzenia w podstawowych działaniach bojowych, w tym rozkazodawstwa i sporządzenia podstawowych dokumentów bojowych.

Szkolenie rozpoczęło się w klubie 10 BKPanc, gdzie grupę absolwentów kierunków: pancerno-zmechanizowanego, rozpoznania i logistyki przywitał szef szkolenia 11 LDKPanc pułkownik Zbigniew Markowski. Następnie kursanci wysłuchali cyklu wykładów, w czasie których spotkali się między innymi z szefami sekcji personalno-wychowawczej, sekcji logistyki, radcą prawnym 10 BKPanc oraz oficerem dochodzeniowym 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

W czasie seminariów przeprowadzonych przez szefów szkolenia 10 BKPanc oraz 17 WBZ kursanci zapoznali się między innymi z zasadami naliczania amunicji na zajęcia ze szkolenia ogniowego, działalnością szkoleniowo-metodyczną prowadzoną na szczeblu plutonu czy prowadzeniem zajęć z taktyki na temat wykonywania dokumentów bojowych. Następnie szef szkolenia dywizji pułkownik Zbigniew Markowski sprawdził wiedzę teoretyczną oficerów z programu szkolenia pododdziałów zawodowych oraz instrukcji o działalności szkoleniowo-metodycznej.

Kolejne dni kursu były dla absolwentów o wiele bardziej interesujące, gdyż wiązały się ze szkoleniem na obiektach takich jak strzelnica bojowa piechoty (SBPiech) czy pas ćwiczeń taktycznych (PCT). W tych dniach odbyli oni też szereg szkoleń na trenażerach i urządzeniach szkolno-treningowych znajdujących się w wyposażeniu brygady, takich jak zestaw laserowych symulatorów strzelań Czantoria czy urządzenie do nauki i kontroli celowania Cyklop. W rejonie placu ćwiczeń ogniowych (PCO) mieli okazję zasiąść za sterami symulatorów AAT, ASPT i AGPT.

Zajęcia inżynieryjno-saperskie, w czasie których absolwenci poznali między innymi metody wykonywania okopów na wóz bojowy metodą wybuchową, odbyły się w ośrodku saperskim, a poprowadził je szef wojsk inżynieryjnych „czarnej dywizji” podpułkownik Andrzej Sawicki. Tego samego dnia w rejonie dywizjonu przeciwlotniczego szef obrony przeciwlotniczej 10 BKPanc podpułkownik Adam Luzyńczyk poprowadził metodyczne zajęcia pokazowe na temat: „Działanie żołnierzy po ogłoszeniu alarmu powietrznego”, a następnie instruktor – ratownik medyczny, dowódca grupy zabezpieczenia medycznego 10 BKPanc przeprowadził zajęcia instruktorsko-metodyczne na temat udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

Ostatniego dnia kursu świeżo mianowani oficerowie odbyli zajęcia metodyczne, a następnie pokazowe na temat prowadzenia rekonesansu do obrony przez dowódcę plutonu, a następnie zabezpieczenia bojowego działań plutonu w rejonie ześrodkowania. Zajęcia poprowadził dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Paweł Michalski.

– Kurs instruktorsko-metodyczny jest niezwykle istotny dla świeżo upieczonych oficerów. Dowódca plutonu to pierwsze, a zarazem najbardziej kluczowe stanowisko, jakie obejmują absolwenci wyższych szkół wojskowych. Na tym etapie mają oni doskonałą wiedzę teoretyczną. Teraz, biorąc udział w praktycznym szkoleniu, mają szansę zdobytą wiedzę sprawdzić i utrwalić – powiedział komendant kursu major Ireneusz Marciniak. – Wymagania stawiane młodej kadrze przez szefa szkolenia „czarnej dywizji” są wysokie, ale jesteśmy przygotowani na jak najlepsze ich przygotowanie do podjęcia wyzwań, jakie przed nimi stoją.

Źródło: Katarzyna Przepióra

PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Własne interesy Europy
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Obradowała Rada Gabinetowa
Śmierć bohatera
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe po nowemu
Egzekucje w ogrodach sejmowych
JWK z odznaką pamiątkową
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Defender” wkracza do Polski
Symulatory strzelań Rosomaków
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Palmiry – miejsce kaźni
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
They Train Together, They Fight Together
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
Polowy „Brave Band”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Security Game
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Kolejne kontrakty na Wisłę
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
„Bolko” w służbie
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Pretorianie na Mazurach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
Polacy najlepsi w Hackathonie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Militaria na Zamku Królewskim
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Ważka bliżej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO