moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Porady psychologa przez skype’a

Psychiatrzy, byli żołnierze, a nawet księża będą dyżurować przez całą dobę. Po pomoc mogą się zgłaszać żołnierze czy policjanci – w Krakowie rusza Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl”. Na początku wsparcie będzie można uzyskać przez telefon i internetowe komunikatory, później na spotkaniach z terapeutami.


Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl” powstało przy Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Wojska Polskiego. Na pomysł założenia portalu wpadły trzy dziennikarki: Agnieszka Pers, Izabela Sobala i Justyna Zalewska.

Cel jest jeden: pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i ich rodzinom. „Mundurowi24.pl” koncentrować się będą głównie na wsparciu żołnierzy, którzy cierpią m.in. na PTSD lub na inne zaburzenia emocjonalne spowodowane pobytem na misji.

– Wielu weteranów zostało inwalidami, wielu zmaga się ze skutkami stresu bojowego. Potrzebują pomocy, do czego czasami trudno im się przyznać. Do nas mogą zgłosić się anonimowo – zapewnia gen. bryg. rez. Jerzy Wójcik, prezes małopolskiego zarządu Związku Żołnierzy WP.

Całodobowe dyżury pełnić mają psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, a czasami nawet i księża. Anonimowo i nieodpłatnie będą oni wspierać potrzebujących w sytuacjach trudnych. Na początku Centrum Pomocy działać będzie w oparciu o internetowe komunikatory: skype’a czy GG oraz przez telefon.

Założyciele centrum zaznaczają jednak, że nie będą prowadzić terapii przez telefon. Rozmowa ze specjalistą ma być jedynie początkiem pomocy. Potem żołnierze będą kierowani m.in. na spotkania ze specjalistami w szpitalach i poradniach specjalistycznych.

– 15 specjalistów jest już gotowych do pełnienia dyżurów. Musimy jeszcze ustalić grafik ich pracy – mówi Agnieszka Pers, założycielka „mundurowi24.pl”. Pierwsze dyżury ruszą w połowie grudnia.

Ale Centrum ma już pierwsze sukcesy. – Udało nam się pomóc żołnierzowi, który był w trudnej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści udzielili mu porad prawnych i pomogli znaleźć pracę – dodaje założycielka Centrum.

W przyszłości nowa instytucja zamierza także prowadzić warsztaty pokazujące, jak radzić sobie ze stresem, będzie udzielać konsultacji prawnych, a także prowadzić turnusy terapeutyczne i wypoczynkowe. Plany są szerokie. Zakładają, że za trzy lata powstanie w Krakowie pierwszy cywilny i stacjonarny ośrodek pomocy psychologicznej dla mundurowych.

Na razie organizatorzy centrum zbierają jeszcze pieniądze, by przeszkolić do pracy wolontariuszy. – Mamy nadzieję, że naszą inicjatywę wesprą instytucje rządowe – mówi Agnieszka Pers.

Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej wzorowane jest na amerykańskim portalu pomocowym Veterans Crisis Line. Główną instytucją zajmującą się pomocą dla żołnierzy, którzy wrócili z misji jest Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, która powstała w 2005 roku w Warszawie. Wsparcie uzyskało tam do tej pory ponad 200 żołnierzy. Pomocy żołnierzom z zaburzeniami psychologicznymi udzielają także specjaliści w jednostkach wojskowych oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, które organizuje warsztaty terapeutyczne.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Partyzanci rozgromili ubeków
 
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na zakupy do sklepu AMW
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie porty bardziej otwarte
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
NATO walczy z koronawirusem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poszukiwania Magneto
Army of Medics
Woda z Odry zdatna do picia
MBDA w walce o „Narew”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojsko przeciw wirusowi
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Obradowała Rada Gabinetowa
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Armia medyków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Co z tegorocznym MSPO?
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pilot F-16 oślepiony laserem
Widzieć i nie być widzianym
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gotowi na „Defendera”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rubiny w walce z epidemią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Patrioty z polskimi przyczepami
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO