moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy mistrzami świata w maratonie

Szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szer. Mariusz Giżyński i plut. Michał Kaczmarek zdobyli złoty medal w drużynie na 45. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie. Biało-czerwoni zdobyli także dwa srebrne medale indywidualnie: szer. Błażej Brzeziński i st. szer. Olga Kalendarova-Ochal. Mistrzostwa odbyły się w Paramaribo, stolicy Surinamu.

Reprezentacja Wojska Polskiego na 45. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Maratonie.

W rywalizacji drużynowej, do której liczyły się czasy uzyskane przez trzech najlepszych zawodników z każdej reprezentacji (każda armia mogła wystawić czterech biegaczy), Polacy wyprzedzili reprezentantów Namibii i Algierii. Indywidualnie triumfował Brazylijczyk Solonei Rocha da Silva. 31-letni złoty medalista Igrzysk Panamerykańskich w maratonie z 2011 roku i mistrz Ameryki Południowej z 2013 roku w biegu na 10000 m dystans 42 km 195 pokonał w Paramaribo w 2 godz. 24 min 27 s. Szer. Błażej Brzeziński stracił do zwycięzcy 51 s. Dwa kolejne miejsca zajęli reprezentanci Namibii. Piąty – z czasem 2:26:36 – był st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szósty – szer. Mariusz Giżyński (2:27:18), a siódmy – plut. Michał Kaczmarek (2:27:58).

Potwierdziły się obawy sierż. sztab. Grzegorza Gajdusa, trenera naszych maratończyków – klimat w Surinamie nie sprzyjał biciu rekordów. Zwycięzca biegu uzyskał wynik o prawie 13 minut gorszy od swojego najlepszego czasu. – Zawodnicy rywalizowali w bardzo trudnych warunkach. O szóstej rano, kiedy startowali mężczyźni, było plus 29 stopni Celsjusza – podkreślił płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który dopingował naszych maratończyków na miejscu w Paramaribo.

Szer. Błażej Brzeziński wbiega jako drugi na metę 45. Wojskowych Mistrzostw Świata w Maratonie.

– Nasi zawodnicy spisali się znakomicie jako drużyna. Wbiegali na metę w niewielkich odstępach czasu. Do 32 kilometra cały czas ze sobą zgodnie współpracowali – mówi st. sierż. Robert Banach, koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie. – Polacy musieli rywalizować z zawodnikami, którzy mieli rekordy życiowe poniżej 2 godz. 10 min. Na liście startowej znaleźli się maratończycy, którzy zajęli ósme i dwunaste miejsce na igrzyskach w Londynie oraz szóste i siódme na ostatnich mistrzostwach świata w Moskwie – dodaje.

Sierżant Banach przyznaje, że dobre wyniki osiągnięte w ciężkim dla Europejczyków klimacie (kiedy o szóstej rano startowali panowie było plus 28 stopni Celsjusza, a po biegu termometr w autobusie wskazywał aż 41 kresek), to również efekt zgrupowań szkoleniowych. – Z trenerem Grzegorzem Gajdusem jesteśmy bardzo zadowoleni, że szkolenie przyniosło oczekiwane rezultaty – podkreśla st. sierż. Robert Banach.

– Drużyna była bardzo dobrze przygotowana do startu i bojowo nastawiona – mówi szer. Błażej Brzeziński, złoty medalista drużynowy i srebrny indywidualnie. – Wiedzieliśmy jednak, że nie będzie łatwo walczyć o medal, gdyż do Surinamu przyleciały bardzo silne reprezentacje. Ze względu na warunki klimatyczne, od początku rywalizacji bieg był rozgrywany w wolnym tempie. Jeszcze na 25 kilometrze nie można było przewidzieć, jak dalej rozwinie się sytuacja na trasie. Na czele stawki była ok. 25-osobowa grupa biegaczy. Z czasem zaczęła ona topnieć. Zawodnicy odpadali z niej jeden po drugim. Wraz z kolegami zachowaliśmy dużo sił na decydującą o medalach rozgrywkę i dlatego udało nam się wywalczyć upragnione złoto w drużynie – relacjonuje szer. Błażej Brzeziński.

W noc poprzedzającą bieg w Paramaribo padał deszcz. – Spowodowało to skok wilgotności do blisko 90 procent. Maraton był przez to szczególnie wymagający dla Europejczyków – podkreśla sierżant Banach. W trudnych warunkach zdecydowanie najlepiej radził sobie Solenei Rocha da Silva. Brazylijczyk rozerwał czołową grupę na 25 kilometrze. Szósty zawodnik tegorocznych mistrzostw świata w Moskwie – jak się później okazało – zaatakował w odpowiednim momencie. Sierżant brazylijskiej armii zdobył złoto, srebro szer. Błażej Brzeziński, a brąz IlYambo Nangi Paulus z Namibii. W klasyfikacji drużynowej Polacy – z czasem 7 godz. 19 min 12 s – wyprzedzili reprezentantów Namibii (7:21:34), Algierii (7:32:09), Ekwadoru (7:40:52), Belgii (7:47:02), Holandii (7:58:41), USA (8:22:56), Niemiec (8:34:37), Szwecji (9:21:50), Trynidadu i Tobago (10:59:16), Surinamu (11:37:00) i Brazylii (11:29:28).

St. szer. Olga Kalendarova-Ochal na trasie maratonu w Paramaribo.

W rywalizacji pań triumfowała 33-letnia Lukeiko Helalia Johannes z Namibii. Dwunasta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie z czasem 2 godz. 39 min 56 s wyprzedziła Polkę st. szer. Olgę Kalendarovą-Ochal (2:43:46) i swoją koleżankę z reprezentacji Naakalako Annę Amutoro (2:44:16). W klasyfikacji drużynowej triumfowały reprezentantki Namibii (8:08:41) przed zawodniczkami z Brazylii (8:53:42), USA (9:41:30), Kanady (10:49:51) oraz Trynidadu i Tobago (15:08:57).

W Ameryce Południowej Polacy powtórzyli sukces drużynowy sprzed trzech lat. W Atenach, podczas 43. edycji wojskowych mistrzostw, biało-czerwoni wygrali z Włochami i reprezentantami Algierii, zaś indywidualnie złoto zdobył st. szer. Henryk Szost, a srebro st. szer. Arkadiusz Gardzielewski. Srebrny medal wywalczyła także w rywalizacji pań st. szer. Monika Drybulska, a miejsce tuż za podium zajął plut. Michał Kaczmarek.

Ten sezon był bardzo udany dla naszych długodystansowców. W marcu wywalczyli tytuł wojskowych mistrzów świata w biegach przełajowych. W serbskim mieście Apatin trzy najlepsze czasy, które wliczano do klasyfikacji drużynowej, uzyskali: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski i st. szer. Mateusz Demczyszak, a indywidualnie brąz zdobył Brzeziński. Natomiast w październiku w Otwartych Wojskowych Mistrzostwach Europy w Biegu na 20 km Polacy wywalczyli w Paryżu pięć medali: złote w klasyfikacji drużynowej i drużynowej mężczyzn oraz szer. Iwona Lewandowska, srebrny – st. szer. Olga Kalendarova-Ochal i brązowy – plut. Michał Kaczmarek.

REKLAMA

szus

autor zdjęć: arch. reprezentacji Wojska Polskiego, st. sierż. Robert Banach

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnik do Auschwitz
 
Bohaterska obrona wzgórza 385
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Ogień w natarciu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zamek na poligonie
Zaplecze dla Rosomaków
Defender 2020: Symulator Pioruna
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybsza droga do armii zawodowej
Kraby kontra okręt
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
16 Dywizja najlepsza!
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Szybciej do wojska
Wybuchowa edukacja
F-16 kończą misję w Estonii
Kaprale po Legii Akademickiej
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kabina do zadań specjalnych
Polak z Medalem NATO
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Aviation Detachment” w Łasku
Druga kariera byłych żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Ukraiński kurs na Zachód
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowe sanitarki dla wojska
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Polsko-amerykańska współpraca
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO