moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy mistrzami świata w maratonie

Szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szer. Mariusz Giżyński i plut. Michał Kaczmarek zdobyli złoty medal w drużynie na 45. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie. Biało-czerwoni zdobyli także dwa srebrne medale indywidualnie: szer. Błażej Brzeziński i st. szer. Olga Kalendarova-Ochal. Mistrzostwa odbyły się w Paramaribo, stolicy Surinamu.

Reprezentacja Wojska Polskiego na 45. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Maratonie.

W rywalizacji drużynowej, do której liczyły się czasy uzyskane przez trzech najlepszych zawodników z każdej reprezentacji (każda armia mogła wystawić czterech biegaczy), Polacy wyprzedzili reprezentantów Namibii i Algierii. Indywidualnie triumfował Brazylijczyk Solonei Rocha da Silva. 31-letni złoty medalista Igrzysk Panamerykańskich w maratonie z 2011 roku i mistrz Ameryki Południowej z 2013 roku w biegu na 10000 m dystans 42 km 195 pokonał w Paramaribo w 2 godz. 24 min 27 s. Szer. Błażej Brzeziński stracił do zwycięzcy 51 s. Dwa kolejne miejsca zajęli reprezentanci Namibii. Piąty – z czasem 2:26:36 – był st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szósty – szer. Mariusz Giżyński (2:27:18), a siódmy – plut. Michał Kaczmarek (2:27:58).

Potwierdziły się obawy sierż. sztab. Grzegorza Gajdusa, trenera naszych maratończyków – klimat w Surinamie nie sprzyjał biciu rekordów. Zwycięzca biegu uzyskał wynik o prawie 13 minut gorszy od swojego najlepszego czasu. – Zawodnicy rywalizowali w bardzo trudnych warunkach. O szóstej rano, kiedy startowali mężczyźni, było plus 29 stopni Celsjusza – podkreślił płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który dopingował naszych maratończyków na miejscu w Paramaribo.

Szer. Błażej Brzeziński wbiega jako drugi na metę 45. Wojskowych Mistrzostw Świata w Maratonie.

– Nasi zawodnicy spisali się znakomicie jako drużyna. Wbiegali na metę w niewielkich odstępach czasu. Do 32 kilometra cały czas ze sobą zgodnie współpracowali – mówi st. sierż. Robert Banach, koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie. – Polacy musieli rywalizować z zawodnikami, którzy mieli rekordy życiowe poniżej 2 godz. 10 min. Na liście startowej znaleźli się maratończycy, którzy zajęli ósme i dwunaste miejsce na igrzyskach w Londynie oraz szóste i siódme na ostatnich mistrzostwach świata w Moskwie – dodaje.

Sierżant Banach przyznaje, że dobre wyniki osiągnięte w ciężkim dla Europejczyków klimacie (kiedy o szóstej rano startowali panowie było plus 28 stopni Celsjusza, a po biegu termometr w autobusie wskazywał aż 41 kresek), to również efekt zgrupowań szkoleniowych. – Z trenerem Grzegorzem Gajdusem jesteśmy bardzo zadowoleni, że szkolenie przyniosło oczekiwane rezultaty – podkreśla st. sierż. Robert Banach.

– Drużyna była bardzo dobrze przygotowana do startu i bojowo nastawiona – mówi szer. Błażej Brzeziński, złoty medalista drużynowy i srebrny indywidualnie. – Wiedzieliśmy jednak, że nie będzie łatwo walczyć o medal, gdyż do Surinamu przyleciały bardzo silne reprezentacje. Ze względu na warunki klimatyczne, od początku rywalizacji bieg był rozgrywany w wolnym tempie. Jeszcze na 25 kilometrze nie można było przewidzieć, jak dalej rozwinie się sytuacja na trasie. Na czele stawki była ok. 25-osobowa grupa biegaczy. Z czasem zaczęła ona topnieć. Zawodnicy odpadali z niej jeden po drugim. Wraz z kolegami zachowaliśmy dużo sił na decydującą o medalach rozgrywkę i dlatego udało nam się wywalczyć upragnione złoto w drużynie – relacjonuje szer. Błażej Brzeziński.

W noc poprzedzającą bieg w Paramaribo padał deszcz. – Spowodowało to skok wilgotności do blisko 90 procent. Maraton był przez to szczególnie wymagający dla Europejczyków – podkreśla sierżant Banach. W trudnych warunkach zdecydowanie najlepiej radził sobie Solenei Rocha da Silva. Brazylijczyk rozerwał czołową grupę na 25 kilometrze. Szósty zawodnik tegorocznych mistrzostw świata w Moskwie – jak się później okazało – zaatakował w odpowiednim momencie. Sierżant brazylijskiej armii zdobył złoto, srebro szer. Błażej Brzeziński, a brąz IlYambo Nangi Paulus z Namibii. W klasyfikacji drużynowej Polacy – z czasem 7 godz. 19 min 12 s – wyprzedzili reprezentantów Namibii (7:21:34), Algierii (7:32:09), Ekwadoru (7:40:52), Belgii (7:47:02), Holandii (7:58:41), USA (8:22:56), Niemiec (8:34:37), Szwecji (9:21:50), Trynidadu i Tobago (10:59:16), Surinamu (11:37:00) i Brazylii (11:29:28).

St. szer. Olga Kalendarova-Ochal na trasie maratonu w Paramaribo.

W rywalizacji pań triumfowała 33-letnia Lukeiko Helalia Johannes z Namibii. Dwunasta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie z czasem 2 godz. 39 min 56 s wyprzedziła Polkę st. szer. Olgę Kalendarovą-Ochal (2:43:46) i swoją koleżankę z reprezentacji Naakalako Annę Amutoro (2:44:16). W klasyfikacji drużynowej triumfowały reprezentantki Namibii (8:08:41) przed zawodniczkami z Brazylii (8:53:42), USA (9:41:30), Kanady (10:49:51) oraz Trynidadu i Tobago (15:08:57).

W Ameryce Południowej Polacy powtórzyli sukces drużynowy sprzed trzech lat. W Atenach, podczas 43. edycji wojskowych mistrzostw, biało-czerwoni wygrali z Włochami i reprezentantami Algierii, zaś indywidualnie złoto zdobył st. szer. Henryk Szost, a srebro st. szer. Arkadiusz Gardzielewski. Srebrny medal wywalczyła także w rywalizacji pań st. szer. Monika Drybulska, a miejsce tuż za podium zajął plut. Michał Kaczmarek.

Ten sezon był bardzo udany dla naszych długodystansowców. W marcu wywalczyli tytuł wojskowych mistrzów świata w biegach przełajowych. W serbskim mieście Apatin trzy najlepsze czasy, które wliczano do klasyfikacji drużynowej, uzyskali: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski i st. szer. Mateusz Demczyszak, a indywidualnie brąz zdobył Brzeziński. Natomiast w październiku w Otwartych Wojskowych Mistrzostwach Europy w Biegu na 20 km Polacy wywalczyli w Paryżu pięć medali: złote w klasyfikacji drużynowej i drużynowej mężczyzn oraz szer. Iwona Lewandowska, srebrny – st. szer. Olga Kalendarova-Ochal i brązowy – plut. Michał Kaczmarek.

szus

autor zdjęć: arch. reprezentacji Wojska Polskiego, st. sierż. Robert Banach

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
Rywalizacja strzelców wyborowych
O Patriotach na WAT
For the Right Cause
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Umowa na Harpie podpisana!
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szturmani na Lipie
Krwawe walki o Monte Cassino
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Chciałem walczyć z Niemcami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Symulatory strzelań Rosomaków
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Darłowo czeka na śmigłowce
Ważka bliżej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żyj zdrowiej
Nauka zimowego pływania
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Double Eagle po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO