moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stowarzyszenie imienia generała Andersa rozpoczęło działalność

Pomaganie wnukom polskich sybiraków, pielęgnowanie pamięci o generale oraz współpraca z młodzieżą ze szkół jego imienia – to główne cele powołanego właśnie stowarzyszenia. W jego powstanie zaangażowała się Anna Maria Anders, córka oficera oraz Akademia Obrony Narodowej.


– Naszym celem jest przede wszystkim młodzież – chcemy pobudzać jej świadomość historyczną, przypominać o tradycjach naszego oręża i popularyzować postać gen. broni Władysława Andersa – wyliczała Anna Maria Anders, córka oficera i jednocześnie prezes nowo powstałego stowarzyszenia.

Obecna na uroczystości inaugurującej działalność organizacji w warszawskim Zamku Królewskim wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz podkreśliła, że dzięki stowarzyszeniu i zaangażowaniu córki generała młode pokolenie Polaków będzie zapoznawać się z historią tego niezwykłego dowódcy.  – Generał jest dla mnie szczególną postacią, wybrałam nawet jego popiersie do swojego gabinetu – przyznała pani minister.

Jak dodał komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek, współtwórca stowarzyszenia, chce ono współpracować z klasami mundurowymi, działać ze szkołami imienia gen. Andersa i bitwy pod Monte Cassino, których jest w Polsce aż 70 oraz pomagać Polonii na wschodzie. Zapowiedział też, że AON włączy się w działalność nowej organizacji.

REKLAMA

Mieszkająca na co dzień w USA Anna Anders opowiadała, że pierwszy raz o stowarzyszeniu pomyślała dwa lata temu, kiedy odwiedziła tereny, na których w czasie II wojny formowała się Polska Armia na Wschodzie. – Spotkałam tam młodzież polonijną i pomyślałam, że warto byłoby pomóc jej w podjęciu studiów w Polsce – mówi.

Jak dotąd dzięki wsparciu pani Anders i polskiego rządu naukę w naszym kraju podjęło 20 młodych osób z krajów byłego ZSRR. Jedną z pierwszych była Olga Jagodzincowa z Uzbekistanu, która od roku studiuje stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Jej prababcia wyemigrowała z Polski po I wojnie.  – Podoba mi się tutaj i chcę sprowadzić do Polski mamę – mówi Olga.

Stowarzyszenie myśli też o obchodach w maju przyszłego roku 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. – Chcemy w nie włączyć młodych ludzi – podkreślała Anna Anders.

Zdaniem dr. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dzięki działalności stowarzyszenia jest szansa, że młodzież przejmie od odchodzących kombatantów obowiązek pielęgnowania pamięci. Zapowiedział też, że w rocznicę bitwy, obok poświęconego jej bohaterom pomnika, powstanie Aleja Wdzięczności. – Złożą się na nią tablice upamiętniające kraje, które udzieliły w czasie wojny pomocy polskim żołnierzom i dzieciom zesłanym w głąb Związku Radzieckiego – wyjaśnił sekretarz ROPWiM.

W trakcie uroczystości zaprezentowano album dedykowany pamięci generała i jego żołnierzy „Nie wszyscy, ale dojdziemy”. Autorem książki, w której znalazły się niepublikowane dotąd zdjęcia z rodzinnego archiwum generała, jest Roman Dziewoński. Wydany w Londynie album można kupić w księgarniach dystrybuującego go Wydawnictwa Bellona.

*****

Gen. broni Władysław Anders przed II wojną był m.in. komendantem Warszawy i szefem sztabu w Generalnym Inspektoracie Kawalerii. Po napaści 17 września 1939 r. Armii Czerwonej na Polskę został uwięziony przez NKWD. Wypuszczono go po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej. Otrzymał zadanie utworzenia polskich jednostek na terenie Związku Radzieckiego, a potem wyprowadzenia stamtąd 115 tys. żołnierzy i cywili do sąsiadującego Iranu. Sformowany przez niego 2 Korpus Polski walczył we Włoszech. Gen. Anders zasłynął dowodząc m.in. w zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino i zdobywaniu Bolonii. Po wojnie władze komunistyczne odebrały mu generalski stopień i polskie obywatelstwo. Dostał za to wojskową emeryturę w Wielkiej Brytanii i poświęcił się działalności politycznej. Po śmierci w 1970 r. został pochowany, zgodnie ze swoją wolą, wśród żołnierzy na cmentarzu pod Monte Cassino.

AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~jozryg15
1557671400
jak uzyskać informacje i od kogo by doprowadzić do zabezpieczenia grobu żołnierza gen Andersa z pod monte Casino chcą go zlikwidować w Bytomiu , walczył z gen Andersem a później przemieszczony do Angli i wrócił do polski jako repatriant , mając kłopoty z ub. zmarł w Bytomiu i tam został pochowany . Jak zabezpieczyć jego grób przed zapomnieniem i ziszczaniem. podaje kontakt na ewentualne informacje o sposobie pomocy jozryg15@wp.pl będę bardzo wdzięczny za pomoc by nie zapomniano o naszych bohaterach
F7-ED-98-1A

Strzelnice dla terytorialsów
 
Układy ze skazą
Bridge to Cooperation
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Laserowa artyleria US Army
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Kurs dla saperskich ekspertów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Wojskowy Hot450Challenge
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Hekatomba na Woli
Łączność: fundament operacji specjalnej
Skok na głęboką wodę
PGZ będzie obecna na MSPO
Lato z czerwonym terrorem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ukraiński kurs na Zachód
Online z mistrzami sportu
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Galicyjskie przesilenie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej celowników z PCO dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wymiana podwodnych doświadczeń
Program kosmiczny dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO