moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kamil Stoch w Soczi z lotniczą szachownicą

Mistrz świata i najlepszy polski skoczek narciarski na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi wystartuje w kasku ze znakiem lotniczej szachownicy. O zgodę na wykorzystanie wojskowego symbolu zawodnik poprosił ministra obrony narodowej. Podpisał ją wiceszef resortu obrony Czesław Mroczek.


„Symbol lotniczej szachownicy chciałbym zamieścić na moim kasku startowym, w którym wystąpię w 2014 roku na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Wierzę, że symbol polskiego lotnictwa wojskowego będzie dla mnie szczęśliwy” – pisał w liście do ministra obrony Kamil Stoch, aktualny mistrz świata w skokach narciarskich na dużej skoczni z włoskiego Predazzo.

Dlaczego mistrz świata chce mieć na kasku lotniczą szachownicę? – Skoki narciarskie kojarzą się nam z lotnictwem. W ubiegłym roku podczas sesji zdjęciowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zwróciliśmy uwagę na znak lotnictwa wojskowego. To chyba wtedy po raz pierwszy pojawił się pomysł, by Kamil startował w kasku zdobionym biało-czerwoną szachownicą – przyznaje Ewa Bilan-Stoch, żona sportowca.

W imieniu szefa resortu Tomasza Siemoniaka zgodę na użycie szachownicy podpisał wiceminister Czesław Mroczek. Ministerstwo obrony zastrzega jednak, że wojskowy znak lotniczy nie może być przez zawodnika zdeformowany poprzez nakładanie na niego innych elementów, np. reklamowych. „Mam nadzieję, że znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa przyniesie panu nie tylko szczęście podczas zimowych igrzysk olimpijskich, ale przyczyni się do wzrostu zainteresowania Siłami Powietrznymi RP i ich historią, utrwalając pozytywne postrzeganie Wojska Polskiego przez społeczność międzynarodową” – napisał w liście do Kamila Stocha wiceminister Mroczek.

O zasadach używania symboli wojskowych mówi ustawa z 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby prywatne lub instytucje spoza resortu obrony, które chcą użyć znaków wojskowych (np. szachownicy lotniczej, orła wojskowego, flagi rodzajów sił zbrojnych) muszą zwrócić się z prośbą o zgodę do MON. Na podobnych zasadach kierownictwo resortu wydaje zgodę bądź odrzuca prośbę dotyczącą użycia znaków wzorowanych lub przetworzonych artystycznie.


– Użycie tego znaku przez polskiego sportowca podczas zimowych igrzysk olimpijskich jest przykładem nowoczesnego patriotyzmu łączącego tradycje ze współczesnymi dokonaniami. Dla żołnierzy, którzy na co dzień pełnią służbę pod tym znakiem, powodem do dumy i satysfakcji będzie możliwość oglądania naszego mistrza narciarskiego zdobywającego najwyższe laury z namalowaną na kasku biało-czerwoną szachownicą – mówi Michał Wiater, zastępca szefa Oddziału Edukacji Obywatelskiej i Ceremoniału Wojskowego Deparatementu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Historia biało-czerwonej szachownicy sięga 1918 roku, a więc początków polskich tradycji lotniczych. Dla współczesnych polskich lotników oraz środowisk kombatanckich jest ona nie tylko znakiem rozpoznawczym, ale przede wszystkim symbolizuje tradycje oręża i etos wojskowy. 1 grudnia 2013 roku szachownica lotnicza obchodziła 95 urodziny. W 1918 roku szef Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Stanisław Szeptycki wprowadził ją jako znak rozpoznawczy. W 2012 r. minister obrony Tomasz Siemoniak przywrócił malowanie znaków na górnych powierzchniach skrzydeł samolotów.

Lotnicza szachownica widnieje dziś na polskich samolotach, śmigłowcach, na fladze dowódcy Sił Powietrznych, flagach lotnisk wojskowych oraz na Lotniczym Krzyżu Zasługi.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: oficjalna strona Kamila Stocha

dodaj komentarz

komentarze

~Jolka
1392568260
Na zdjeciach nie jest kask olimpijski. Czy redakcja mogla by wymienic zdjecia? Dziekuje
A8-0D-B9-12
~Tomek
1391724180
W takim kasku Stoch skakał już w TCS rok temu, więc co to za rewelacja w tym artykule?
7C-7E-39-B7
~Rosek
1387695900
Kask wygląda fajnie i oby faktycznie był dla Kamila szczęśliwy. Całe zamieszanie i zgoda ministrów trochę mnie śmieszy bo podobieństwo do lotniczej szachownicy porównywalne do logo BMW :)
7C-32-01-A3
~dan
1387640880
Panie Walter. Ja nawet po tym kasku nie poznałbym że to szachownica lotników. List wystosowany przez skoczka jest jego dobrą wolą i cześć wobec bohaterów. A co do reklam to jak ktoś chce żeby Polacy odnosili zwycięstwa bez wsparcia finansowego, to najlepiej zamknąć związek narciarski bo to nie będzie miało sensu. Pan da mu pieniądze? MON? Nie...
79-5A-31-16
~płk Walter
1387486320
"Ministerstwo obrony zastrzega jednak, że wojskowy znak lotniczy nie może być przez zawodnika zdeformowany poprzez nakładanie na niego innych elementów, np. reklamowych." A co widzimy na załączonym do artykułu zdjęciu? Trzeba się zdecydować - albo biało-czerwona szachownica, albo reklamy!
DB-81-CE-8D
~dan
1387478580
Wyobrażacie sobie Niemca z krzyżem żelaznym? :)
C9-3F-D4-07
~Jacoob
1387391700
Oby szachownica poniosła Kamila po złoty medal!
DD-AA-E7-CD
~Binio
1387378020
Bardzo fajny pomysl,dlaczego nie?Nasi skoczkowie odnosza super zwyciestwa od bardzo dawna,Tak naprawde to mozna porownac Ich moim skromnym zdaniem do 303 dywizjonu.Zycze samych zwyciestw.
5F-CD-2A-85

Rozpoczynamy nową erę
 
W Indiach mieli swój drugi dom
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
Polscy weterani i książę Harry
Festiwal Orkiestr w Mundurach
GROM Challenge
Dead to the World
Iranian Chess Game
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Górale” zdobywają miasto
Chorwacki test polskich kadetów
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Stalin czekał i kalkulował
Irańskie szachy
Jedna misja, jeden zespół
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Modernizacja Sokołów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Feniksy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowa misja i nowy sprzęt
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wraca do Łomży
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Brawurowa ucieczka „Orła”
Moje serce należy też do Indii
Pamięć o tragedii
Modernizacja starów 266
Nowy wiceminister w MON
Selekcja w pigułce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Agresja sowieckiego kolosa
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Groźny jak Tallboy
A Torn Subcontinent
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Skok na lotnisko
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Polscy nurkowie na Islandii
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Z maratonu programowania do wojska
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO