moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Iskandery na granicach NATO

Niemiecka gazeta Bild poinformowała o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim, w pobliżu granicy z Polską, rakiet Iskander zdolnych przenosić głowice jądrowe. W ich zasięgu znalazło się całe terytorium Polski. O programie uzbrojenia rosyjskiego wojska w Iskandery pisze Andrzej Wilk, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, im. Marka Karpia.

Dyslokowana w obwodzie kaliningradzkim 152. Brygada Rakietowa (BR; Czerniachowsk) oficjalnie nie została jeszcze przezbrojona w rakiety Iskander. Jej podstawowym uzbrojeniem są rakiety starszej generacji 9K79 Toczka-U (SS-21 Scarab). Pierwsze egzemplarze Iskanderów, które można traktować jako zalążek przezbrojenia 152. BR, najprawdopodobniej trafiły do obwodu kaliningradzkiego z 26. BR (Ługa, obwód leningradzki) w 2013 roku w ramach ćwiczeń i pozostały tam. 26. BR została przezbrojona w rakiety Iskander w 2011, a w 2013 roku miała otrzymać ich zmodernizowaną wersję (m.in. z wydłużonym zasięgiem), co umożliwiałoby względnie skryte przemieszczenie części wcześniej otrzymanych Iskanderów do Czerniachowska. Zdjęcia satelitarne, na które powołuje się Bild, mogą dotyczyć ćwiczebnego wyprowadzenia rakiet znajdujących się na wyposażeniu obu brygad (152. i 26. BR wchodzą w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego) na pozycje bojowe, do czego mogło dojść we wrześniu br.

Iskandery wprowadzane są do uzbrojenia armii rosyjskiej od 2006 roku, w pierwszej kolejności trafiały do jednostek szkolnych. Zgodnie z założeniami Państwowego Programu Uzbrojenia na lata 2011–2020 mają w nie zostać przezbrojone wszystkie rosyjskie brygady rakietowe (10). W br. nastąpiło przyspieszenie tego procesu, a z planów budżetowych wynika, że trend w najbliższych latach zostanie utrzymany. Całkowitego przezbrojenia w rakiety Iskander należy się spodziewać najpóźniej w 2018 roku. Do grudnia 2013 roku w pełni wyposażono w Iskandery trzy brygady, z tego dwie stacjonujące w europejskiej części Rosji. Dwie kolejne brygady (w tym jedna w europejskiej części) mają je otrzymać w roku 2014. Nie wymieniono wśród nich 152. BR, jednak jej przezbrojenie – jak pozostałych brygad – należy uznać za przesądzone, niezależne od postępów rozmieszczenia w Europie elementów tarczy przeciwrakietowej.

Kwestią otwartą pozostaje obecność w obwodzie kaliningradzkim taktycznej broni jądrowej. Wysoce prawdopodobne jest, że znajduje się ona tam od czasów sowieckich. Poufne informacje w tym względzie pochodzące od strony rosyjskiej (przekazywane m.in. zachodnim środowiskom eksperckim) mogą stanowić zarówno potwierdzenie faktu, jak i celową dezinformację.

***
14 grudnia w wysokonakładowym niemieckim dzienniku Bild ukazał się materiał o rozmieszczeniu przez Rosję w obwodzie kaliningradzkim w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy Federacji Rosyjskiej z krajami bałtyckimi rakiet balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander (kod NATO SS-26 Stone), mogących razić cele w odległości do 500 km. Do rozmieszczenia miało dojść w 2013 roku. Gazeta powołała się na niejawne zdjęcia satelitarne, podkreśliła także, że Iskandery mogą przenosić głowice jądrowe, a w ich zasięgu znajduje się nie tylko całe terytorium Polski, lecz teoretycznie także Berlin. Ich rozmieszczenie ma być odpowiedzią Rosji na plany budowy europejskiej tarczy antyrakietowej.

16 grudnia komentujący informację Bild rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow stwierdził, że Iskandery znajdują się na wyposażeniu Zachodniego Okręgu Wojskowego, a ich rejony dyslokacji nie naruszają porozumień międzynarodowych.

Tekst ukazał się na stronach www.osw.pl

 

Andrzej Wilk
ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1387537920
10 godzin traw przyjazd Iskandera z Smoleńska do Białegostoku. Nie trzeba rozmieszczać w Kaliningradzie. Mają jeszcze Topol M. Mogą strzelić z pod Moskwy w Londyn.
DB-A6-73-01

Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klasy wojskowe po nowemu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostre strzelanie artylerzystów
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kto zostawia ślady w sieci
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Leopardy na Podkarpaciu
Nowe maszyny w LAW
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wrocław czeka na Amerykanów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Klucz do dobrych relacji
Volhynian Lion Hearts
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kontenery dla Wisły
Nowe laboratorium WAT
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Paczki dla kresowiaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gotowi na misję
Los Polski naszym losem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Defense Without Politics
Trudna droga
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Z archiwum „Szarego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
The Army Enters the Frame
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
Gorące obrady NATO w Londynie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szwedzki baypass przed „Orką”
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO