moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Iskandery na granicach NATO

Niemiecka gazeta Bild poinformowała o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim, w pobliżu granicy z Polską, rakiet Iskander zdolnych przenosić głowice jądrowe. W ich zasięgu znalazło się całe terytorium Polski. O programie uzbrojenia rosyjskiego wojska w Iskandery pisze Andrzej Wilk, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, im. Marka Karpia.

Dyslokowana w obwodzie kaliningradzkim 152. Brygada Rakietowa (BR; Czerniachowsk) oficjalnie nie została jeszcze przezbrojona w rakiety Iskander. Jej podstawowym uzbrojeniem są rakiety starszej generacji 9K79 Toczka-U (SS-21 Scarab). Pierwsze egzemplarze Iskanderów, które można traktować jako zalążek przezbrojenia 152. BR, najprawdopodobniej trafiły do obwodu kaliningradzkiego z 26. BR (Ługa, obwód leningradzki) w 2013 roku w ramach ćwiczeń i pozostały tam. 26. BR została przezbrojona w rakiety Iskander w 2011, a w 2013 roku miała otrzymać ich zmodernizowaną wersję (m.in. z wydłużonym zasięgiem), co umożliwiałoby względnie skryte przemieszczenie części wcześniej otrzymanych Iskanderów do Czerniachowska. Zdjęcia satelitarne, na które powołuje się Bild, mogą dotyczyć ćwiczebnego wyprowadzenia rakiet znajdujących się na wyposażeniu obu brygad (152. i 26. BR wchodzą w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego) na pozycje bojowe, do czego mogło dojść we wrześniu br.

Iskandery wprowadzane są do uzbrojenia armii rosyjskiej od 2006 roku, w pierwszej kolejności trafiały do jednostek szkolnych. Zgodnie z założeniami Państwowego Programu Uzbrojenia na lata 2011–2020 mają w nie zostać przezbrojone wszystkie rosyjskie brygady rakietowe (10). W br. nastąpiło przyspieszenie tego procesu, a z planów budżetowych wynika, że trend w najbliższych latach zostanie utrzymany. Całkowitego przezbrojenia w rakiety Iskander należy się spodziewać najpóźniej w 2018 roku. Do grudnia 2013 roku w pełni wyposażono w Iskandery trzy brygady, z tego dwie stacjonujące w europejskiej części Rosji. Dwie kolejne brygady (w tym jedna w europejskiej części) mają je otrzymać w roku 2014. Nie wymieniono wśród nich 152. BR, jednak jej przezbrojenie – jak pozostałych brygad – należy uznać za przesądzone, niezależne od postępów rozmieszczenia w Europie elementów tarczy przeciwrakietowej.

Kwestią otwartą pozostaje obecność w obwodzie kaliningradzkim taktycznej broni jądrowej. Wysoce prawdopodobne jest, że znajduje się ona tam od czasów sowieckich. Poufne informacje w tym względzie pochodzące od strony rosyjskiej (przekazywane m.in. zachodnim środowiskom eksperckim) mogą stanowić zarówno potwierdzenie faktu, jak i celową dezinformację.

***
14 grudnia w wysokonakładowym niemieckim dzienniku Bild ukazał się materiał o rozmieszczeniu przez Rosję w obwodzie kaliningradzkim w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy Federacji Rosyjskiej z krajami bałtyckimi rakiet balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander (kod NATO SS-26 Stone), mogących razić cele w odległości do 500 km. Do rozmieszczenia miało dojść w 2013 roku. Gazeta powołała się na niejawne zdjęcia satelitarne, podkreśliła także, że Iskandery mogą przenosić głowice jądrowe, a w ich zasięgu znajduje się nie tylko całe terytorium Polski, lecz teoretycznie także Berlin. Ich rozmieszczenie ma być odpowiedzią Rosji na plany budowy europejskiej tarczy antyrakietowej.

16 grudnia komentujący informację Bild rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow stwierdził, że Iskandery znajdują się na wyposażeniu Zachodniego Okręgu Wojskowego, a ich rejony dyslokacji nie naruszają porozumień międzynarodowych.

Tekst ukazał się na stronach www.osw.pl

 

REKLAMA

Andrzej Wilk
ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1387537920
10 godzin traw przyjazd Iskandera z Smoleńska do Białegostoku. Nie trzeba rozmieszczać w Kaliningradzie. Mają jeszcze Topol M. Mogą strzelić z pod Moskwy w Londyn.
DB-A6-73-01

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Online z mistrzami sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chwała powstańcom
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Not Contaminated With Routine
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Kierunek: misja
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Galicyjskie przesilenie
Wojsko przeciw wirusowi
Skok na głęboką wodę
Cud Piłsudskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojskowy Hot450Challenge
Druga kadencja prezydenta Dudy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Hekatomba na Woli
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Lato z czerwonym terrorem
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Kurs dla saperskich ekspertów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO