moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmska wigilia

Komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus był gospodarzem dorocznego spotkania wigilijnego zorganizowanego 20 grudnia w warszawskim kompleksie ŻW.


Świąteczne życzenia gen. dyw. dr Mirosław Rozmus w pierwszej kolejności skierował do żołnierzy Żandarmerii Wojskowej służących w polskich kontyngentach wojskowych. Podczas wideokonferencji, w której uczestniczył biskup polowy WP Józef Guzdek i kierownicza kadra Komendy Głównej ŻW, komendant podzielił się symbolicznym opłatkiem z żołnierzami służącymi w Afganistanie i Kosowie oraz podziękował im za profesjonalizm, dzielnie znoszone trudy misyjnej służby i całkowite oddanie. – Pamiętajcie, że podczas wigilijnej kolacji będziecie obecni w naszych sercach – powiedział generał, życząc wszystkim szczęśliwego powrotu do rodzinnych domów.

W ten wyjątkowy dzień komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus spotkał się również z rodzinami żandarmów, którzy zginęli, realizując zadania służbowe poza granicami kraju – mamą i siostrą śp. kpr. Grzegorza Bukowskiego i mamą śp. sierż. Marcina Pastusia. – Wasi Bliscy wielkimi literami zapisali się na kartach historii współczesnej żandarmerii. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci – powiedział generał. Ważnym elementem spotkania było zapalenie przez rodziny poległych żołnierzy zniczy przed pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”.

Na żandarmskie spotkanie opłatkowe przybyli liczni goście: wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Jadwiga Zakrzewska, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódców rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych Garnizonu Warszawa, sądów i prokuratur, instytucjioraz szkolnictwa wojskowego. Do kompleksu ŻW przybyli również przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z żandarmerią, a wśród nich komendant główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński. Opłatkiem przełamali się również przedstawiciele ataszatów wojskowych, na czele z dziekanem wojskowego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych.

Ponadto w spotkaniu wigilijnym uczestniczyli byli komendanci główni Żandarmerii Wojskowej i żołnierze zrzeszeni w Stowarzyszeniu ŻW „Żandarm” oraz kierownicza kadra ŻW, żołnierze i pracownicy wojska warszawskich jednostek żandarmerii.

Komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, witając przybyłych gości oraz żołnierzy i pracowników formacji, życzył wszystkim, aby nadchodzące święta upłynęły w spokojnej, rodzinnej, wolnej od wszelkich trosk atmosferze oraz by były pełne ciepła, miłości, pojednania oraz wzajemnego zrozumienia. – Dzisiejsze spotkanie to także doskonały moment, aby podziękować Państwu za ciężką ipełną oddania pracę na rzeczpolskich sił zbrojnych, społeczeństwa i Ojczyzny. Dziękuję również przedstawicielom instytucji i służb wspierających żandarmerię w realizacji zadań ustawowych – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.

Życzenia w imieniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka złożył żołnierzom i pracownikom Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, radca ministra obrony. – Pamiętajcie, że Wasza praca jest przez ministra bardzo wysoko ocenia – zapewnił generał.

Następnie ewangelicki biskup wojskowy płk Mirosław Wola i przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. płk Eugeniusz Bójko odmówili modlitwę, a dziekan Żandarmerii Wojskowej płk Adam Prusprzeczytał Ewangelię św. Łukasza, po czym pobłogosławił i poświęcił opłatki oraz potrawy wigilijne.

Po poświęceniu potraw wszyscy zgromadzeni, dzieląc się opłatkiem, złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Na odświętnie udekorowanych stołach znalazło się 12 tradycyjnych potraw. Przybyli goście mogli spróbować m.in. czerwonego barszczu z uszkami, smażonego karpia czy wyśmienitych pierogów z kapustą i grzybami.

Opłatkowe spotkanie śpiewaniem kolęd uświetnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Tekst: Sylwia Guzowska

REKLAMA

 

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Nowe sanitarki dla wojska
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Kabina do zadań specjalnych
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zamek na poligonie
„Kaper” przeciw terrorystom
Szybciej do wojska
Szybsza droga do armii zawodowej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kaprale po Legii Akademickiej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 Dywizja najlepsza!
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wybuchowa edukacja
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ochotnik do Auschwitz
Zostań studentem ASzWoj
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kraby kontra okręt
Amerykanie odmładzają F-16
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Październik pod znakiem Tallboya
Ukraiński kurs na Zachód
Zaplecze dla Rosomaków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Druga kariera byłych żołnierzy
Dekady za wcześnie
Polak z Medalem NATO
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
„Aviation Detachment” w Łasku
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO