moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmska wigilia

Komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus był gospodarzem dorocznego spotkania wigilijnego zorganizowanego 20 grudnia w warszawskim kompleksie ŻW.


Świąteczne życzenia gen. dyw. dr Mirosław Rozmus w pierwszej kolejności skierował do żołnierzy Żandarmerii Wojskowej służących w polskich kontyngentach wojskowych. Podczas wideokonferencji, w której uczestniczył biskup polowy WP Józef Guzdek i kierownicza kadra Komendy Głównej ŻW, komendant podzielił się symbolicznym opłatkiem z żołnierzami służącymi w Afganistanie i Kosowie oraz podziękował im za profesjonalizm, dzielnie znoszone trudy misyjnej służby i całkowite oddanie. – Pamiętajcie, że podczas wigilijnej kolacji będziecie obecni w naszych sercach – powiedział generał, życząc wszystkim szczęśliwego powrotu do rodzinnych domów.

W ten wyjątkowy dzień komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus spotkał się również z rodzinami żandarmów, którzy zginęli, realizując zadania służbowe poza granicami kraju – mamą i siostrą śp. kpr. Grzegorza Bukowskiego i mamą śp. sierż. Marcina Pastusia. – Wasi Bliscy wielkimi literami zapisali się na kartach historii współczesnej żandarmerii. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci – powiedział generał. Ważnym elementem spotkania było zapalenie przez rodziny poległych żołnierzy zniczy przed pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”.

Na żandarmskie spotkanie opłatkowe przybyli liczni goście: wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Jadwiga Zakrzewska, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódców rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych Garnizonu Warszawa, sądów i prokuratur, instytucjioraz szkolnictwa wojskowego. Do kompleksu ŻW przybyli również przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z żandarmerią, a wśród nich komendant główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński. Opłatkiem przełamali się również przedstawiciele ataszatów wojskowych, na czele z dziekanem wojskowego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych.

Ponadto w spotkaniu wigilijnym uczestniczyli byli komendanci główni Żandarmerii Wojskowej i żołnierze zrzeszeni w Stowarzyszeniu ŻW „Żandarm” oraz kierownicza kadra ŻW, żołnierze i pracownicy wojska warszawskich jednostek żandarmerii.

Komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, witając przybyłych gości oraz żołnierzy i pracowników formacji, życzył wszystkim, aby nadchodzące święta upłynęły w spokojnej, rodzinnej, wolnej od wszelkich trosk atmosferze oraz by były pełne ciepła, miłości, pojednania oraz wzajemnego zrozumienia. – Dzisiejsze spotkanie to także doskonały moment, aby podziękować Państwu za ciężką ipełną oddania pracę na rzeczpolskich sił zbrojnych, społeczeństwa i Ojczyzny. Dziękuję również przedstawicielom instytucji i służb wspierających żandarmerię w realizacji zadań ustawowych – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.

Życzenia w imieniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka złożył żołnierzom i pracownikom Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, radca ministra obrony. – Pamiętajcie, że Wasza praca jest przez ministra bardzo wysoko ocenia – zapewnił generał.

Następnie ewangelicki biskup wojskowy płk Mirosław Wola i przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. płk Eugeniusz Bójko odmówili modlitwę, a dziekan Żandarmerii Wojskowej płk Adam Prusprzeczytał Ewangelię św. Łukasza, po czym pobłogosławił i poświęcił opłatki oraz potrawy wigilijne.

Po poświęceniu potraw wszyscy zgromadzeni, dzieląc się opłatkiem, złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Na odświętnie udekorowanych stołach znalazło się 12 tradycyjnych potraw. Przybyli goście mogli spróbować m.in. czerwonego barszczu z uszkami, smażonego karpia czy wyśmienitych pierogów z kapustą i grzybami.

Opłatkowe spotkanie śpiewaniem kolęd uświetnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Tekst: Sylwia Guzowska

 

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
 
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Defense Without Politics
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Projekt MON dla szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Bohaterskie Orlęta
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polsko-łotewska „Zima”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Beagle dla żołnierzy?
Powstanie bez sukcesu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Iran uderza w USA
Terytorialsi za oceanem
Strykery znów na Mazurach
Klasy wojskowe po nowemu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Ostatni samochód Marszałka
Wojsko wzywa na kwalifikację
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Misje na dłużej
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kajak idealny dla komandosa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Następcy Wstęg poszukiwani
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Za wolność naszą i waszą
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Arsenał Iranu
Benemerenti 2020
Mobilne moździerze dla armii
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
Misja wojownika
Pomagali z narażeniem życia
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
To nie mogło się udać, ale…
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO