moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misje zmieniły Wojsko Polskie

Wy bronicie nas, a my chronimy was i nie przestaniemy – tak jeden z parlamentarzystów powiedział do żołnierzy na spotkaniu wigilijnym w bazie Ghazni podczas wizyty połączonej delegacji Sejmu i Senatu w PKW Afganistan. To słowa znamienne. Pokazują, że przedstawiciele obu izb polskiego parlamentu doceniają sens służby wojskowej i wysiłek żołnierzy na misjach – pisze z Afganistanu kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Parlamentarzyści przede wszystkim wspierają Ministerstwo Obrony Narodowej w wysiłkach zmierzających do poprawienia zasad służby wojskowej. Zgłaszają też często własne projekty. W ponadpartyjnym porozumieniu i konsensusie, widocznym po wynikach poszczególnych głosowań, powstają korzystne dla armii akty prawne. Przykładów można mnożyć, ale wystarczy wspomnieć o zapisach ostatnio przyjętej nowelizacji ustawy pragmatycznej. Wchodzi ona w życie za kilka dni – 1 stycznia 2014 roku. Nie zapominajmy jednak, że o jakości służby stanowią nie tylko uposażenia, łatwiejsze i klarowniejsze planowanie kariery wojskowej, tańsze mieszkania czy dodatki za szczególnie niebezpieczne zadania lub wyjątkowe umiejętności. Żołnierze chcą mieć także narzędzia do wypełniania swoich zadań. W moim odczuciu rozwiązanie ułatwiające finansowanie projektów wynikających z ustawy o modernizacji sił zbrojnych jest kluczowym aspektem w poprawie jakości żołnierskiej służby. Sens służby polega na nieustanym szkoleniu. Przyjęte uwarunkowania prawne dają zaś większą gwarancję, że w przyszłości nie zabraknie pieniędzy na ćwiczenia, paliwo, amunicję i nowoczesny sprzęt.

W ostatnim ćwierćwieczu historii polskiej armii bywało różnie ze sprzętem, szkoleniami czy wyposażeniem. Z czystym sumieniem mogę jednak zauważyć, że dziś proces modernizacji, nasycenia wojska nowoczesną techniką jest zauważalny. Armia inwestuje w zdobywanie kolejnych niedostępnych do niedawna dziedzin, takich jak: robotyzacja, systemy rozpoznania, satelity czy technologie cybernetyczne. Takiego progresu modernizacji technicznej jeszcze nie było, przynajmniej przez ostatnich kilkadziesiąt lat, a służę zawodowo w armii od 1989 roku.

Tutaj, w Afganistanie, posłowie i senatorowie zobaczyli, za co żołnierze biorą pieniądze i jak wykorzystują środki zainwestowane w sprzęt, środki bojowe i szkolenie. Misja w Afganistanie od początku kosztowała polskiego podatnika prawie 5,27 miliarda złotych. Czy te środki zostały dobrze wydane? Z pewnością tak. Od 2003 roku służyłem w Dowództwie Operacyjnym i widziałem, jak się zmienia armia na skutek operacji w Iraku, Afganistanie czy w misji na Morzu Śródziemnym. Może z pewną przesadą zauważę, że gdyby nie wymuszony operacjami pobyt poza granicami kraju i konieczność zmiany oblicza Wojska Polskiego, to piechota nadal używałaby onuc. Młodsi czytelnicy zapewne nie wiedzą, co to jest…

REKLAMA

Miałem kilkudziesięciominutową przerwę w pisaniu tego komentarza. W tym czasie w bazie Ghazni odbył się trening jednej z procedur bezpieczeństwa. Moim zadaniem było nie przeszkadzać i szybko udać się do schronu. Miałem więc trochę czasu, aby pomyśleć, co jeszcze trzeba dodać.

Kontynuując, śpieszę więc wyjaśnić, że onuce to takie bawełniane ściereczki, którymi żołnierze obwiązywali stopy, zamiast normalnych skarpet. Jako podchorąży pierwszego roku jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku miałem obowiązek używać onuc na zajęciach ogólnowojskowych, co czasami było nawet kontrolowane przez prowadzących szkolenie. A prawidłowe owijanie onuc to prawdziwa sztuka – inaczej można było poobcierać stopy do krwi.

kmdr Janusz Walczak
dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON

dodaj komentarz

komentarze

~vipmig
1387703520
Nie tylko mentalnosc ale i taktyke.Czesto widac na zdjeciach z roznych cwiczen poligonowych ze rosoamaki i leopardy wjezdzaja do czolgowych okopow i staja sie nierochomymi celami.Czyzby dowodcy polscy w wojskach ladowych nie wyciagneli wnioskow z wojny z irakiem?
FA-3B-9A-B7
~scooby
1387628880
Nie wiem czy chwalić za postęp czy ganić z skalę dotychczasowych zaniedbań. trzeba jeszcze wytrzebić tą post sowiecką mentalność panującą w niektórych głowach.
DB-A6-73-01

„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
 
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojskowy Hot450Challenge
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Not Contaminated With Routine
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Hekatomba na Woli
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
F-16 kończą misję w Estonii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Łączność: fundament operacji specjalnej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na misjach święta inne niż zwykle
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Amerykanie odmładzają F-16
Druga kadencja prezydenta Dudy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Cud Piłsudskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO