moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierskie wigilie

Wigilia świąt Bożego Narodzenia jest na pierwszym miejscu  w rankingu świąt, które za wszelką cenę chcemy spędzić z rodziną i bliskimi. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na charakter wykonywanej pracy lub pełnionej służby. Służba w Wigilię nie cieszy się zbytnią popularnością. Wiedzą coś o tym żołnierze odpowiedzialni za grafiki służb wewnętrznych w jednostkach wojskowych. Nie mają łatwo – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Brygady Logistycznej, znawca historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Siły Zbrojne są emanacją społeczeństwa. Polskie społeczeństwo w konsekwencji ostatniej wygranej wojny jest prawie jednorodne etnicznie, kulturowo i wyznaniowo, odwrotnie niż np. społeczeństwo niemieckie. Rok temu, podczas treningu sztabowego w Garlstedt przed rozpoczęciem dyżuru w ramach Grupy Bojowej UE, dowódca 162 Logistikbattalion Bundeswehry stwierdził, że w jego batalionie nie ma problemu z wyznaczaniem służb podczas świąt, np. służby w święta katolickie pełnią żołnierze prawosławni lub muzułmanie. Podobna sytuacja była w pułkach armii II RP, gdy społeczeństwo było „multi-kulti” – katolicy stanowili wtedy ok. 60% społeczeństwa i stanów osobowych pułków. No ale to już, niestety, przeszłość.

Wigilia z dala od domu rodzinnego to cena, jaką płaci połowa żołnierzy pełniących służbę na misjach poza granicami kraju. Druga połowa służy podczas zmian „letnich”. Polski Kontyngent Wojskowy jest jedyną jednostką wojskową, w której nie ma problemu z wyznaczeniem na służbę w święta. I tak wszyscy są z dala od rodziny.

Przygotowanie wigilii w pododdziałach jest przykładem doskonałego zgrania oraz pracy zespołowej i indywidualnej żołnierzy. Przy podziale pracy poleceń nie trzeba dwa razy powtarzać. Ujawniają się domorosłe talenty kucharskie i następuje prezentacja różnych tradycji wigilijnych. W 2003 roku w NSE PKW KFOR szef sekcji zaopatrywania sam przygotował karpia na 113 osób, mimo że było dwóch etatowych kucharzy. Uważał, że zrobi to lepiej. W wieczerzy wigilijnej, oprócz NSE, wzięli udział żołnierze PKW w Macedonii, pracownicy Ambasady RP w Skopje oraz kierowcy konwoju logistycznego, który akurat przybył z kraju. Na Wigilii w Gori w 2008 roku, podczas Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, jedną z potraw były jabłka zapiekane z cynamonem. Policjant, który otrzymał zadanie ich przygotowania, robił to po raz pierwszy w życiu. I udało się. Żołnierze innych narodowości, którzy uczestniczą w polskich wigiliach, zgadzają się z opinią aktualną chyba od kilkuset lat, że nikt na świecie tak smacznie nie pości jak Polacy. I nic dziwnego, że jednym z priorytetowych w grudniu zadań, a nawet zadaniem głównym 10 Brygady Logistycznej jest dostarczenie do kontyngentu żywności oraz paczek od rodzin na wigilię.

Mam w albumie rodzinnym zdjęcie wykonane podczas wigilii zorganizowanej w latach trzydziestych na zaśnieżonych krańcach Rzeczypospolitej w placówce Straży Granicznej w Korbielowie. Zastawiony stół w podkowę. Dookoła stołu strażnicy graniczni w galowych mundurach. Uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. Patrząc na to zdjęcie, dochodzę do wniosku, że pewne rzeczy są stałe. Nie zmieniają się. Wigilie w Air Base Petrovec w Macedonii, w Gori w Gruzji, w Camp Echo w Iraku czy w FOB Ghazni. Podobne przygotowania. Podobnie zastawione stoły. Podobne stroiki i choinki. Takie same uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. I kapelan, który stara się odwiedzić jak najwięcej wieczerzy w pododdziałach zgodnie ze zwięzłą zasadą wyartykułowaną już w Regulaminie Służby Polowej w 1921 roku: „Kapelan obchodzi okopy”. Dopiero potem, wieczorem, rozmowa telefoniczna z rodziną, życzenia i żal, że się jest tak daleko.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Ostre strzelanie artylerzystów
 
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Leopardy na Podkarpaciu
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Razem się szkolą, razem walczą
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kto zostawia ślady w sieci
Gorące obrady NATO w Londynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Unwanted Treaty
Nowe maszyny w LAW
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kontenery dla Wisły
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Z archiwum „Szarego”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Nowe laboratorium WAT
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Thin Blue Line
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klucz do dobrych relacji
Wrocław czeka na Amerykanów
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Ludzie niebezpiecznej profesji
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Szwedzki baypass przed „Orką”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Volhynian Lion Hearts
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Dołącz do zawodowców
Trudna droga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO