moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierskie wigilie

Wigilia świąt Bożego Narodzenia jest na pierwszym miejscu  w rankingu świąt, które za wszelką cenę chcemy spędzić z rodziną i bliskimi. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na charakter wykonywanej pracy lub pełnionej służby. Służba w Wigilię nie cieszy się zbytnią popularnością. Wiedzą coś o tym żołnierze odpowiedzialni za grafiki służb wewnętrznych w jednostkach wojskowych. Nie mają łatwo – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Brygady Logistycznej, znawca historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Siły Zbrojne są emanacją społeczeństwa. Polskie społeczeństwo w konsekwencji ostatniej wygranej wojny jest prawie jednorodne etnicznie, kulturowo i wyznaniowo, odwrotnie niż np. społeczeństwo niemieckie. Rok temu, podczas treningu sztabowego w Garlstedt przed rozpoczęciem dyżuru w ramach Grupy Bojowej UE, dowódca 162 Logistikbattalion Bundeswehry stwierdził, że w jego batalionie nie ma problemu z wyznaczaniem służb podczas świąt, np. służby w święta katolickie pełnią żołnierze prawosławni lub muzułmanie. Podobna sytuacja była w pułkach armii II RP, gdy społeczeństwo było „multi-kulti” – katolicy stanowili wtedy ok. 60% społeczeństwa i stanów osobowych pułków. No ale to już, niestety, przeszłość.

Wigilia z dala od domu rodzinnego to cena, jaką płaci połowa żołnierzy pełniących służbę na misjach poza granicami kraju. Druga połowa służy podczas zmian „letnich”. Polski Kontyngent Wojskowy jest jedyną jednostką wojskową, w której nie ma problemu z wyznaczeniem na służbę w święta. I tak wszyscy są z dala od rodziny.

Przygotowanie wigilii w pododdziałach jest przykładem doskonałego zgrania oraz pracy zespołowej i indywidualnej żołnierzy. Przy podziale pracy poleceń nie trzeba dwa razy powtarzać. Ujawniają się domorosłe talenty kucharskie i następuje prezentacja różnych tradycji wigilijnych. W 2003 roku w NSE PKW KFOR szef sekcji zaopatrywania sam przygotował karpia na 113 osób, mimo że było dwóch etatowych kucharzy. Uważał, że zrobi to lepiej. W wieczerzy wigilijnej, oprócz NSE, wzięli udział żołnierze PKW w Macedonii, pracownicy Ambasady RP w Skopje oraz kierowcy konwoju logistycznego, który akurat przybył z kraju. Na Wigilii w Gori w 2008 roku, podczas Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, jedną z potraw były jabłka zapiekane z cynamonem. Policjant, który otrzymał zadanie ich przygotowania, robił to po raz pierwszy w życiu. I udało się. Żołnierze innych narodowości, którzy uczestniczą w polskich wigiliach, zgadzają się z opinią aktualną chyba od kilkuset lat, że nikt na świecie tak smacznie nie pości jak Polacy. I nic dziwnego, że jednym z priorytetowych w grudniu zadań, a nawet zadaniem głównym 10 Brygady Logistycznej jest dostarczenie do kontyngentu żywności oraz paczek od rodzin na wigilię.

Mam w albumie rodzinnym zdjęcie wykonane podczas wigilii zorganizowanej w latach trzydziestych na zaśnieżonych krańcach Rzeczypospolitej w placówce Straży Granicznej w Korbielowie. Zastawiony stół w podkowę. Dookoła stołu strażnicy graniczni w galowych mundurach. Uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. Patrząc na to zdjęcie, dochodzę do wniosku, że pewne rzeczy są stałe. Nie zmieniają się. Wigilie w Air Base Petrovec w Macedonii, w Gori w Gruzji, w Camp Echo w Iraku czy w FOB Ghazni. Podobne przygotowania. Podobnie zastawione stoły. Podobne stroiki i choinki. Takie same uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. I kapelan, który stara się odwiedzić jak najwięcej wieczerzy w pododdziałach zgodnie ze zwięzłą zasadą wyartykułowaną już w Regulaminie Służby Polowej w 1921 roku: „Kapelan obchodzi okopy”. Dopiero potem, wieczorem, rozmowa telefoniczna z rodziną, życzenia i żal, że się jest tak daleko.

REKLAMA

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Hekatomba na Woli
Bridge to Cooperation
Łączność: fundament operacji specjalnej
F-16 kończą misję w Estonii
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Polsko-amerykańska współpraca
Lato z czerwonym terrorem
Program kosmiczny dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Galicyjskie przesilenie
Układy ze skazą
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Strzelnice dla terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Chwała powstańcom
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wojskowy Hot450Challenge
Wojsko przeciw wirusowi
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Więcej celowników z PCO dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na misjach święta inne niż zwykle
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wymiana podwodnych doświadczeń
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO