moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To jest ustawa dla wszystkich żołnierzy

Zmiana zasad opiniowania, kadencja bez ograniczeń i awans bez potrzeby zmiany stanowiska – to niektóre z ponad 70 zmian w nowelizacji ustawy o służbie wojskowej, która dziś wchodzi w życie. Nowe rozwiązania mają zmobilizować żołnierzy do rozwoju i zatrzymać w służbie najlepszych. Niebawem do ustawy wydanych zostanie 27 szczegółowych rozporządzeń.

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych to najważniejszy dokument regulujący zasady ich pracy. Dotyczy m.in. trybu przyjmowania do służby, przebiegu kariery zawodowej, zasad odejść z armii, a także uprawnienia i obowiązki. Dzisiaj zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa pragmatyczna. – To ważny dzień dla wielu wojskowych. Na nowe, bardziej korzystne przepisy czekali dwa lata – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Zmiany mają przede wszystkim uelastycznić politykę kadrową w armii. Dlatego jedna z poprawek mówi o tym, że żołnierze mogą awansować bez zmiany stanowiska. Ustawa znosi też liczbę kadencji w korpusie podoficerskim. W przypadku oficerów wprowadzono możliwość powtarzania kadencji (za wyjątkiem oficerów mianowanych przez prezydenta, którzy będą mogli ją powtarzać dwukrotnie). Nowe są też zasady opiniowania służbowego.

– Większość zmian jest dla nas korzystna. Wiem, że szeregowi i podoficerowie cieszą się np. z nowych zasad przyznawania dodatku motywacyjnego – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Płk Babuśka podkreśla, że to właśnie żołnierze niżsi rangą najbardziej odczują zmianę przepisów. – Stworzono im warunki, aby mogli służyć dłużej. Pozwoli to na ustabilizowanie służby i zatrzymanie w wojsku najlepszych specjalistów – ocenia pułkownik. 

Choć ustawa obowiązuje od dziś, to konieczne jest jeszcze wydanie do niej odpowiednich rozporządzeń. – Będzie ich w sumie 27. W szczegółach określą one wszystkie nowo wprowadzone zmiany – dodaje przewodniczący Konwentu.

Przygotowaniem aktów wykonawczych zajmuje się Departament Kadr MON.

Najważniejsze zmiany w ustawie pragmatycznej

– Zniesienie liczby kadencji w korpusie podoficerskim oraz wprowadzenie możliwości powtarzania kadencji w przypadku oficerów (z wyjątkiem tych, których mianuje prezydent: szefa Sztabu Generalnego WP, dowódców generalnego oraz operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Będą oni mogli służyć na jednym stanowisku maksymalnie dwie kadencje).

– Umożliwienie awansu bez konieczności zmiany stanowiska. Dzięki temu żołnierz będzie mógł zdobyć większe doświadczenie.

– Możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko etatowe w sytuacji, gdy zajmowane przez niego ulega likwidacji. Możliwe to jest także wtedy, gdy żołnierz zostaje przeniesiony do rezerwy kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. W obu przypadkach warunkiem przeniesienia jest zgoda żołnierza.

– Wprowadzenie trzech grup w korpusie podoficerskim. Od dziś dzieli się on na: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

– Podniesienie poprzeczki wykształcenia dla oficerów. Warunkiem dołączenia do najwyższego korpusu są ukończone studia magisterskie.

– Zmiana zasad opiniowania służbowego. Teraz żołnierz będzie podlegał ocenie przez przełożonego raz na rok. W skali ocen pojawiła się dodatkowa ocena – wzorowy.

– Wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym kontrakt można przedłużyć jedynie z tym żołnierzem, który z oceny ogólnej uzyska stopień co najmniej dobry.

– Umożliwienie przeniesienia do rezerwy kadrowej wyróżniających się wojskowych kontraktowych, dla których w danym momencie nie ma wolnego stanowiska. Takie rozwiązanie da więcej czasu na znalezienie dla niego etatu.

– Zniesienie dwóch przepisów dających podstawę do zwolnienia żołnierza ze służby: niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie i ocena niedostateczna z egzaminów sprawnościowych. Ta ostatnia będzie jednak obniżać ocenę ogólną z opiniowania żołnierza.

– Rozwiązanie kwestii nieistniejących stopni wojskowych. Zgodnie z nowym prawem starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy otrzymają stopień młodszego chorążego, młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszymi chorążymi sztabowymi. Przepis ten dotyczy kilkunastu tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz rezerwy.

– Wprowadzenie możliwości awansowania przez ministra obrony narodowej tych żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. 

PG

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Defendery 2019 – część 4
Selekcja w pigułce
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Śląskie sceny z życia
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Iranian Chess Game
Polska nie pozostanie osamotniona
Umarły dla świata
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polskie firmy na targach w Londynie
A Torn Subcontinent
W Indiach mieli swój drugi dom
Oko na Europę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Stalin czekał i kalkulował
Defendery 2019 – część 3
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja starów 266
Modernizacja Sokołów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wraca do Łomży
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Irańskie szachy
Z maratonu programowania do wojska
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Walka i dyplomacja
Dead to the World
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Klasy wojskowe po nowemu
GROM Challenge
Terytorialsi na wysokościach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Historia Liberatora wyjaśniona
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Rozpoczynamy nową erę
Chorwacki test polskich kadetów
Samochód do desantowania
Agresja sowieckiego kolosa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO