moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Cisi i skuteczni” w hołdzie powstańcom

Co łączy komandosów z JWK z Lublińca, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i kombatantów Armii Krajowej? Nietypowy projekt historyczny – „1944–2014”, zorganizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z jego elementów jest wydany w limitowanej edycji kalendarz poświęcony batalionom „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”.


Ten nietypowy kalendarz na 2014 rok jest pomostem łączącym nowoczesność z tradycją. Zdjęcia Michała Szlaga pokazują komandosa, jego sprzęt i umundurowanie oraz zestawiają go z żołnierzem o podobnej specjalności z okresu II wojny. Wyjątkiem jest zdjęcie z czerwca – przedstawiające 10-letnią Zosię, która wcieliła się w sanitariuszkę, oraz zdjęcie z sierpnia, na którym widzimy prof. Tytusa Karlikowskiego, żołnierza Batalionu „Zośka”, reprezentującego środowisko żołnierzy Zgrupowania Radosław.

Jaki cel przyświecał twórcom projektu „1944–2014”? Inicjator pomysłu płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, podkreśla, że jest to przede wszystkim sposób na upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dodaje też, że kalendarz ma uwydatnić także fakt, że JWK jest spadkobiercą tradycji powstańczych batalionów Armii Krajowej.

– Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówi dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.

Płk Kukuła wyjaśnia, że w projekt, który ma łączyć pokolenia, zaangażowali się zarówno żyjący powstańcy, członkowie grup rekonstrukcyjnych, jak i operatorzy z Lublińca.

Z kolei Anna Roczkowska ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” dodaje: - Od kilku lat współpracujemy z żołnierzami JWK m.in. w dziedzinie upowszechnia wiedzy i historii Powstania Warszawskiego. Dlatego na propozycję płk. Kukuły włączenia się w „Projekt 1944-2014”, odpowiedzieliśmy bez wahania. Oprócz sesji zdjęciowej przeprowadzane były także wywiady z jej uczestnikami tj.: z operatorami, członkami grupy historycznej oraz weteranami.  – podkreśla. Dodaje, że chętnych do robienia zdjęć w Grupie było więcej niż jest miesięcy w roku.Praca nad kalendarzem trwała jeden dzień ale trwała od rana do późnej nocy.  – Mam nadzieję, że publikacja ta zachęci nie tylko młodych ludzi do poznawania historii Powstania Warszawskiego na nowo – mówi Anna Roczkowska.

Dla Miłosza, który pozował do zdjęć ilustrujących luty, udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem: – Pominąwszy zwykłe pozowanie, miałem możliwość porozmawiania z operatorami JWK, którzy niedawno wrócili z Afganistanu. Oni oglądali naszą historyczną broń, my mogliśmy zobaczyć ich. Nie każdy ma taką okazję – mówi. Miłosz, który jest harcerzem i skończył kurs Harcerskiej Szkoły Ratownictwa. Podkreśla, że dla niego osobiście najciekawsza była rozmowa z medykiem.

Kalendarz nie jest dostępny w powszechnej sprzedaży. Można go jednak wygrać w konkursach historycznych za pośrednictwem fan page’a Jednostki Wojskowej Komandosów – „Cisi i skuteczni” lub zdobyć jego egzemplarz podczas akcji i licytacji charytatywnych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków żołnierzy AK na warszawskich Powązkach.

Adam Zawadzki

autor zdjęć: Michał Szlag / JWK Lubliniec

dodaj komentarz

komentarze

~Paweł
1389130860
Zgadzam się z przedmówcą - z wielką chęcią widziałbym taki kalendarz u siebie w domu aby pokazać synowi jak bardzo zmienił się wygląd polskich żołnierzy na przestrzeni 70-ciu lat.
A7-BA-E8-EF
~koza
1389100260
Szkoda że kalendarz nie jest w sprzedaży, mógłby być popularny w niektórych środowiskach, np. harcerskim.
E2-5C-1A-9C

„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
 
O Patriotach na WAT
Podziemna potęga
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Czerwoni w odwrocie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Double Eagle po nowemu
Sowieci w lodowej pułapce
F-35 – polska Harpia
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nowy wiceminister w MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
They Train Together, They Fight Together
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Noc deportacji
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Umowa na Harpie podpisana!
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szturmani na Lipie
Własne interesy Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
We Are All Darfur
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO