moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Cisi i skuteczni” w hołdzie powstańcom

Co łączy komandosów z JWK z Lublińca, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i kombatantów Armii Krajowej? Nietypowy projekt historyczny – „1944–2014”, zorganizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z jego elementów jest wydany w limitowanej edycji kalendarz poświęcony batalionom „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”.


Ten nietypowy kalendarz na 2014 rok jest pomostem łączącym nowoczesność z tradycją. Zdjęcia Michała Szlaga pokazują komandosa, jego sprzęt i umundurowanie oraz zestawiają go z żołnierzem o podobnej specjalności z okresu II wojny. Wyjątkiem jest zdjęcie z czerwca – przedstawiające 10-letnią Zosię, która wcieliła się w sanitariuszkę, oraz zdjęcie z sierpnia, na którym widzimy prof. Tytusa Karlikowskiego, żołnierza Batalionu „Zośka”, reprezentującego środowisko żołnierzy Zgrupowania Radosław.

Jaki cel przyświecał twórcom projektu „1944–2014”? Inicjator pomysłu płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, podkreśla, że jest to przede wszystkim sposób na upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dodaje też, że kalendarz ma uwydatnić także fakt, że JWK jest spadkobiercą tradycji powstańczych batalionów Armii Krajowej.

– Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówi dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.

Płk Kukuła wyjaśnia, że w projekt, który ma łączyć pokolenia, zaangażowali się zarówno żyjący powstańcy, członkowie grup rekonstrukcyjnych, jak i operatorzy z Lublińca.

Z kolei Anna Roczkowska ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” dodaje: - Od kilku lat współpracujemy z żołnierzami JWK m.in. w dziedzinie upowszechnia wiedzy i historii Powstania Warszawskiego. Dlatego na propozycję płk. Kukuły włączenia się w „Projekt 1944-2014”, odpowiedzieliśmy bez wahania. Oprócz sesji zdjęciowej przeprowadzane były także wywiady z jej uczestnikami tj.: z operatorami, członkami grupy historycznej oraz weteranami.  – podkreśla. Dodaje, że chętnych do robienia zdjęć w Grupie było więcej niż jest miesięcy w roku.Praca nad kalendarzem trwała jeden dzień ale trwała od rana do późnej nocy.  – Mam nadzieję, że publikacja ta zachęci nie tylko młodych ludzi do poznawania historii Powstania Warszawskiego na nowo – mówi Anna Roczkowska.

Dla Miłosza, który pozował do zdjęć ilustrujących luty, udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem: – Pominąwszy zwykłe pozowanie, miałem możliwość porozmawiania z operatorami JWK, którzy niedawno wrócili z Afganistanu. Oni oglądali naszą historyczną broń, my mogliśmy zobaczyć ich. Nie każdy ma taką okazję – mówi. Miłosz, który jest harcerzem i skończył kurs Harcerskiej Szkoły Ratownictwa. Podkreśla, że dla niego osobiście najciekawsza była rozmowa z medykiem.

Kalendarz nie jest dostępny w powszechnej sprzedaży. Można go jednak wygrać w konkursach historycznych za pośrednictwem fan page’a Jednostki Wojskowej Komandosów – „Cisi i skuteczni” lub zdobyć jego egzemplarz podczas akcji i licytacji charytatywnych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków żołnierzy AK na warszawskich Powązkach.

REKLAMA

Adam Zawadzki

autor zdjęć: Michał Szlag / JWK Lubliniec

dodaj komentarz

komentarze

~Paweł
1389130860
Zgadzam się z przedmówcą - z wielką chęcią widziałbym taki kalendarz u siebie w domu aby pokazać synowi jak bardzo zmienił się wygląd polskich żołnierzy na przestrzeni 70-ciu lat.
A7-BA-E8-EF
~koza
1389100260
Szkoda że kalendarz nie jest w sprzedaży, mógłby być popularny w niektórych środowiskach, np. harcerskim.
E2-5C-1A-9C

20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
 
A więc wojna...
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nadchodzi Armia Fight Night!
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybciej do wojska
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kraken dla Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dekady za wcześnie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Groty dla podchorążych WAT-u
Zostań studentem ASzWoj
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Aviation Detachment” w Łasku
Trenują, aby szkolić innych
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
„Kaper” przeciw terrorystom
Ryzykowne remedium
Komisje sejmowe o umowie z USA
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Promocja oficerska w AWL
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zamek na poligonie
„Ci cholerni Polacy!”
Październik pod znakiem Tallboya
Ku czci roku 1918 i 1920
Defilada na święto dywizji
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ochotnik do Auschwitz
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelcy wyborowi z WOT-u
16 Dywizja najlepsza!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Kraby kontra okręt
Szybsza droga do armii zawodowej
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defendery 2020: RobUV
Następca Honkera na MSPO
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO