moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznań pożegnał lotniczego bohatera

Wykonał 83 loty bojowe, przeżył zestrzelenie nad Francją, przygotowywał legendarną „wielką ucieczkę” z obozu jenieckiego pod Żaganiem. Ostatni raz wzbił się w powietrze przed rokiem z okazji 95. urodzin. Lotniczy Poznań pożegnał ppłk. pil. Bernarda Buchwalda, jednego z ostatnich pilotów bojowych z okresu II wojny światowej.


– Był fantastycznym człowiekiem. Mimo podeszłego wieku miał umysł 20-latka. Ograniczało go tylko ciało – przyznaje kpt. Krzysztof Nanuś z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Żołnierze z poznańskiej jednostki utrzymywali z ppłk. Buchwaldem regularne kontakty. Dwa lata temu został ojcem sztandaru ich bazy.

Bernard Buchwald urodził się w 1917 roku w Ocieszynie koło Obornik. W wieku 18 lat został członkiem Aeroklubu Poznańskiego, a dwa lata później wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył ją w przededniu wojny. Po wrześniowej klęsce przez Rumunię i Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tam przez kolejne lata pilotował samoloty Spitfire i Hurricane. Został dowódcą eskadry w 316 Warszawskim Dywizjonie Myśliwskim. Wykonał 83 loty bojowe.

W kwietniu 1942 roku pilotowany przez niego myśliwiec został zestrzelony nad Francją. „Najtragiczniejszym elementem sytuacji, w której się znalazłem, była moja całkowita bezsilność” – wspominał po latach w jednej ze swoich książek. „Nie mogę ręki podnieść, głowy odchylić – niesamowita siła odśrodkowa przygwoździła mnie do siedzenia i burty kabiny. Słyszałem, że w chwilach zagrożenia przesuwają się obrazki z filmu życia, lecz w wyobraźni nigdy siebie nie widziałem w takiej sytuacji. Teraz widzę” – pisał. Ostatecznie wylądował na francuskiej plaży. Trafił do obozu jenieckiego w pobliżu dzisiejszego Żagania. Tam brał udział w przygotowaniach do „wielkiej ucieczki”. Alianccy jeńcy zamierzali wydostać się z obozu 111-metrowym tunelem, który nazwali „Harry”. Plan zakładał ucieczkę 200 jeńców. Uciekać chciało aż 500, dlatego odbyło się losowanie. Akcja rozpoczęła się w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Ostatecznie poza druty udało się przedostać 76 więźniom. Niemcy zdołali złapać 73 z nich, a 50 rozstrzelano.

Buchwald przebywał w obozie do końca wojny. Potem wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął nawet studia filologiczne. Ostatecznie zdecydował się jednak na powrót do Polski. Wkrótce dotknęły go represje. W 1950 roku został, na przykład, wydalony z Aeroklubu Poznańskiego.

Kiedy sytuacja polityczna nieco się uspokoiła, zdołał ukończyć anglistykę. Potem obronił doktorat i rozpoczął pracę naukową na poznańskim uniwersytecie. Napisał dwie książki wspomnieniowe: „Od Wrony do Spitfire’a” oraz „316 Dywizjon Myśliwski Warszawski”. Do końca życia należał do Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego.


– Ostatni raz gościł u nas ponad rok temu z okazji swoich 95. urodzin – wspomina Krzysztof Maciejewski, wicedyrektor Aeroklubu. – Zorganizowaliśmy wówczas dla niego lot nad Poznaniem. Pan Bernard wzbił się w powietrze Cessną, którą pilotował płk Wojciech Krupa z grupy „Żelazny”. Rzecz jasna żadnych akrobacji nie było – opowiada. Jubilat nie krył wzruszenia. W tym samym roku został awansowany na stopień podpułkownika.

Podpułkownik pilot Bernard Buchwald zmarł 31 grudnia ubiegłego roku. Wczoraj został pochowany na cmentarzu na poznańskim Piątkowie. W mszy i pogrzebie wzięli udział między innymi przedstawiciele 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Podczas uroczystości odczytano list kondolencyjny przekazany przez gen. pil. Lecha Majewskiego – dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Aeroklub Poznański, Marcin Zamaro-Tokarski

dodaj komentarz

komentarze

~bogdan680
1389286080
Czesc i chwala bohaterowi.Dziekuje Panu,Panie Pulkowniku!
14-B1-85-81

Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
 
Kraken dla Kormoranów
Laserowa artyleria US Army
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Bohaterska obrona wzgórza 385
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań studentem ASzWoj
Zamek na poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Polsko-amerykańska współpraca
Nadchodzi Armia Fight Night!
Defilada na święto dywizji
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ryzykowne remedium
„Ci cholerni Polacy!”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Ku czci roku 1918 i 1920
A więc wojna...
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ochotnik do Auschwitz
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Następca Honkera na MSPO
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Amerykanie odmładzają F-16
Defendery 2020: RobUV
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
F-16 kończą misję w Estonii
Szybciej do wojska
„Kaper” przeciw terrorystom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybsza droga do armii zawodowej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Ukraiński kurs na Zachód
Promocja oficerska w AWL
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trenują, aby szkolić innych
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dekady za wcześnie
„Aviation Detachment” w Łasku
16 Dywizja najlepsza!
Groty dla podchorążych WAT-u
Komisje sejmowe o umowie z USA
Październik pod znakiem Tallboya
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Kraby kontra okręt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO