moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mgła przerwała zawody biatlonistek

Po raz drugi w tym sezonie aura przerwała rywalizację biatlonistek podczas zawodów o Puchar Świata. W Oestersund bieg na dochodzenie storpedował silny wiatr, a dzisiaj bieg sztafetowy w Anterselvie zakończono przed półmetkiem z powodu mgły. Panowie mieli więcej szczęścia i rozstrzygnęli rywalizację sztafet. Wygrali Francuzi.

Kpr. Krystyna Pałka kończyła bieg na pierwszej zmianie na piątej pozycji. Fot. archiwum Jacka Szustakowskiego.

Bieg sztafetowy kobiet we włoskiej Anterselvie miał być rozegrany po raz czwarty w ramach zawodów o Puchar Świata w sezonie 2013/2014. W trzecim, w niemieckim Ruhpolding, triumfowały Rosjanki przed Niemkami i Norweżkami, a Polki zajęły dziewiąte miejsce. Na dwóch pierwszych zmianach w naszej sztafecie w Anterselvie pobiegły te same biatlonistki co w Ruhpolding. Kapral Krystyna Pałka na swojej zmianie, tak jak w ostatnim starcie w sztafecie, dobierała jeden nabój. Tym razem jednak nie w strzelaniu z pozycji stojącej, a leżącej. Po pierwszym strzelaniu Polka zajmowała 13. miejsce, ze stratą 21,4 s do prowadzącej Rosjanki Jany Romanowej. Po drugiej wizycie na strzelnicy kapral Pałka zajmowała piątą pozycję. Nasza biatlonistka traciła 16 sekund do zajmującej pierwsze miejsce Norweżki Elisy Ringen.

Do strefy zmian Krystyna Pałka dobiegła na piątej pozycji. Prowadziła sztafeta rosyjska przed norweską (0,6 senkund straty), szwajcarską (5,9), niemiecką (13,6), polską (14,8), kanadyjską (16,0), amerykańską (17,1), rumuńską (18,1) i czeską (20,1). Na pierwszym strzelaniu podczas drugiej zmiany starsza szeregowa Magdalena Gwizdoń obroniła się przed bieganiem karnej rundy. Dobierała trzy naboje i wybiegła ze strzelnicy na 11. pozycji. Polka traciła 55,2 s do prowadzącej Rosjanki Jekatieriny Szumiłowej. Za rosyjską sztafetą – ze stratą 11,2 s – wybiegła ze strzelnicy Niemka Andrea Henkel. Trzecie miejsce zajmowała st. kpr. Anaïs Bescond. Francuzka traciła do Rosjanki 15,7 s. Szumiłowa, Henkel, Bescond, Gwizdoń i pozostałe 16 biatlonistek zakończyły rywalizację po zajęciu po raz drugi stanowisk na strzelnicy. Zawodniczki nie widziały czarnych krążków, do których miały celować i dyrektor biatlonowego Pucharu Świata Franz Berger przerwał zawody.

Trzy i pół godziny po starcie sztafet kobiet na trasę ruszyły 23 zespoły męskie. Niestety, wśród nich nie było polskiego. Na półmetku prowadzili Norwegowie. Drugie miejsce zajmowali Francuzi (tracili 35,3 s do pierwszej sztafety), trzecie Niemcy (57,2), a czwarte Kanadyjczycy (57,7). Na trzeciej zmianie, po drugim strzelaniu, na prowadzenie wyszli Francuzi. Norweg Martin Eng biegał dwie karne rundy i do Jeana Beatrixa tracił pół minuty. Drugie miejsce zajmowali Szwedzi, a trzecie Niemcy.

Na ostatni odcinek sztafety wybiegło razem trzech zawodników: Szwed Carl Johan Bergman, Niemiec Simon Schempp i Francuz Martin Fourcade. Po pierwszym strzelaniu z czołowej trójki wypadł Schempp, który po słabszym strzelaniu tracił do Francuza i Szweda 24 s. Na ostatnim strzelaniu Bergman i Fourcade byli bezbłędni. Jednak szybciej strzelał Francuz i wybiegł ze strzelnicy 2,8 s przed Szwedem. Trzeci – ze stratą 29,8 s – był Schempp. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na ostatnim odcinku biegowym nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa. Sierżant Martin Fourcade wyprzedził o 2,6 s Bergmana i o 38,8 s Schemppa.

Sztafety w Anterselvie zakończyły szóstą rundę Pucharu Świata w sezonie 2013/2014 i były ostatnimi zawodami pucharowymi przed XXII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi. Polski Związek Biathlonu podczas pobytu polskich biatlonistów we Włoszech ustalił skład reprezentacji Polski w biatlonie na rosyjskie igrzyska. W składzie znalazły się wszystkie nasze reprezentantki, które startowały w Anterselvie: st. szer. Paulina Bobak, st. szer. Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska-Ziemniak i kpr. Krystyna Pałka. Natomiast polski męski biatlon reprezentować będą w Soczi: Grzegorz Guzik, Rafał Lepel, st. szer. Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Słonina i st. szer. Łukasz Szczurek.

Wyniki
Sztafeta mężczyzn 4x7,5 km
1. Francja (Simon Fourcade, Alexis Boeuf, Jean Guillaume Beatrix, Martin Fourcade) 1 godz. 14 min 34,1 s (0 rund karnych, 4 dobierane naboje)
2. Szwecja (Tobias Arwidson, Bjoern Ferry, Fredrik Lindstroem, Carl Johan Bergman) – strata 2,6 s (1+5)
3. Niemcy (Erik Lesser, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Simon Schempp) – 38,8 (1+10)
4. Norwegia – 1.34,6 (2+11)
5. Austria – 2.33,4 (0+8)
6. Kanada – 2.41,4 (2+11).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Zapal lampkę bohaterom Września’39
 
Śląskie sceny z życia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Agresja sowieckiego kolosa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Historia Liberatora wyjaśniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Samochód do desantowania
Modernizacja Sokołów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Z maratonu programowania do wojska
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Klasy wojskowe po nowemu
Umarły dla świata
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi na wysokościach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Stalin czekał i kalkulował
Defendery 2019 – część 4
A Torn Subcontinent
Oko na Europę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Sprawdzają Brutusa
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Selekcja w pigułce
Polskie firmy na targach w Londynie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Jedna misja, jeden zespół
Wojsko wraca do Łomży
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Iranian Chess Game
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok Żelaznej Dywizji
Pamięć o tragedii
Modernizacja starów 266
Polska nie pozostanie osamotniona
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
GROM Challenge
Thin Blue Line
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Dead to the World
Defendery 2019 – część 3
Natowskie brygady pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO