moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy odlatują na afrykańską misję

Na wojskowym lotnisku Okęcie pożegnano polski kontyngent wylatujący do Francji. Samolot Hercules C-130, pięćdziesięciu żołnierzy sił powietrznych i pracowników wojska będzie wspierać francuską operację wojskową w Republice Środkowoafrykańskiej. Misja polskich żołnierzy rozpocznie się 1 lutego i potrwa trzy miesiące.


– Polski udział we francuskiej misji stabilizacyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej, kraju pogrążonym w wojnie domowej, jest elementem wspólnej polityki bezpieczeństwa – mówił na warszawskim wojskowym lotnisku Okęcie wiceminister obrony Maciej Jankowski.

Żegnając żołnierzy wylatujących na misję, minister dodał, że ich zadaniem będzie wspieranie sił francuskich oraz transport sprzętu i personelu z Francji do Afryki. Jak uzupełnił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, zgodnie z podpisanym wczoraj przez prezydenta Bronisława Komorowskiego postanowieniem, Polacy pozostaną we Francji do 30 kwietnia.


W skład naszego kontyngentu weszło pięćdziesięciu żołnierzy i pracowników wojska, głównie z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, oraz transportowy samolot C-130E Hercules. W Bazie w gotowości do zastąpienia wylatującego na misję samolotu czeka druga taka maszyna.

Dowódcą kontyngentu został mjr pil. Sławomir Byliniak, na co dzień zastępca dowódcy 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach.

Jak zapowiadał w połowie stycznia minister Tomasz Siemoniak, nasz kontyngent nie bierze udziału w działaniach bojowych. Będzie za to pomagał w transportowaniu sił biorących udział w operacji. Polacy wesprą misję „Sangaris” wojsk francuskich, udzielających pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA).

Jej zadaniem jest przywrócenie porządku oraz ochrona ludności cywilnej w regionie wokół stolicy kraju Bangui, przede wszystkim jednak zabezpieczenie terenu lotniska, gdzie przed prześladowaniami schroniło się prawie 100 tys. uchodźców. Misja MISCA liczy do 6 tys. żołnierzy, natomiast francuska operacja „Sangaris” wspierana przez Polaków – około 1600 wojskowych.

– Będziemy stacjonować w bazie francuskich sił powietrznych w Orleanie i stamtąd latać z dostawami do Republiki Środkowoafrykańskiej – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami mjr Byliniak. W misji, co podkreślił gen. Majewski, biorą udział dobrze przygotowani żołnierze mający doświadczenie z udziału w wielu operacjach, a mjr Byliniak latał już m.in. w Iraku, Afganistanie i Czadzie.


W trakcie uroczystości na Okęciu dowódca generalny przekazał kontyngent dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych, któremu są podporządkowane siły wydzielone do udziału w zagranicznych misjach. Natomiast operacyjnie polscy żołnierze będą podlegać generałowi Francisco Soriano, dowódcy operacyjnemu sił francuskich, prowadzącemu misję w Republice Środkowoafrykańskiej.

Koszt udziału naszego kontyngentu w misji, wynoszący około 12 mln złotych, pokryje strona polska.

***

Republika Środkowoafrykańska – była francuska kolonia i jeden z najuboższych krajów świata – od dziesięcioleci jest pogrążona w chaosie. W marcu ubiegłego roku muzułmańscy rebelianci z ugrupowania Seleka obalili chrześcijańskiego prezydenta Francois Bozize, zdobyli stolicę kraju Bangui, a ich przywódca Michael Djotodia ogłosił się prezydentem. W kraju tym dochodzi do aktów ludobójstwa, a jedna piąta mieszkańców zdecydowała się na emigrację. Trwają obecnie przygotowania do rozpoczęcia w tym kraju misji Unii Europejskiej, popieranej przez większość państw członkowskich, w tym Polskę. 20 stycznia na wysłanie żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej zgodzili się szefowie dyplomacji państw UE, a Rada Bezpieczeństwa ONZ udzieliła 28 stycznia mandatu przyszłej unijnej misji.
Operacja w Republice Środkowoafrykańskiej będzie kolejną naszych żołnierzy w Afryce. Służyli już oni w Kongo, Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej w ramach misji ONZ w latach 2007–2010, a obecnie biorą udział w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze

~faust
1391130720
Kto, jak kto, ale Francja od zawsze starała sie wykonywac swoje zobowiazania strategiczne wobec RP, w przeciwienstwie do np. brytyjczykow, ktorzy od zawsze mieli nas w du...
4F-3B-4B-2E
~ja
1391094780
Kolejne niepotrzebne wydatki.
76-0C-5E-4F

Defendery 2020: Zapobiec awarii
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybciej do wojska
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Laserowa artyleria US Army
Kabina do zadań specjalnych
Bohaterska obrona wzgórza 385
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dekady za wcześnie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Dodatki dla specjalsów po nowemu
16 Dywizja najlepsza!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Trenują, aby szkolić innych
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Kaper” przeciw terrorystom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
Zostań studentem ASzWoj
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnik do Auschwitz
Promocja oficerska w AWL
F-16 kończą misję w Estonii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Ku czci roku 1918 i 1920
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wojsko przeciw wirusowi
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Kaprale po Legii Akademickiej
Ukraiński kurs na Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Aviation Detachment” w Łasku
Październik pod znakiem Tallboya
Kraken dla Kormoranów
Polsko-amerykańska współpraca
Wybuchowa edukacja
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zamek na poligonie
Polak z Medalem NATO
Nowe sanitarki dla wojska
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kraby kontra okręt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO