moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dobry rok dla Agencji Mienia Wojskowego

Na konto AMW w 2013 roku wpłynęły niemal 193 mln złotych. Prawie 125 mln złotych agencja uzyskała ze sprzedaży i dzierżawy nieruchomości. Udało się jej sprzedać m.in. dawny areszt wojskowy w Olsztynie, fort Traugutta w Warszawie i zabytkową Twierdzę Modlin. Ponad 57,5 mln złotych pochodziło ze sprzedaży sprzętu wojskowego.


– Mijający rok, w porównaniu z 2012, był dla nas bardziej udany. Ze sprzedaży nieruchomości uzyskaliśmy o 20 milionów złotych większe wpływy. W wypadku sprzętu różnica ta wyniosła ponad 15 milionów złotych – mówi Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego.

Przychody z obrotu nieruchomościami wyniosły niemal 125 mln złotych. 111 mln z tej kwoty agencja pozyskała ze sprzedaży blisko 260 nieruchomości (ponad 500 ha). Pozostałe 14 mln zł pochodziło m.in. z dzierżaw.

Największą transakcją była sprzedaż historycznej Twierdzy Modlin. Nowy właściciel zapłacił za nią 17 mln 850 tys. Nabywców znalazły też zabytkowy fort Traugutta w Warszawie (1 mln 520 tys. zł) oraz dawny areszt wojskowy w Olsztynie (700 tys. zł). AMW sprzedała też nieruchomości w Gdańsku (12,8 mln zł i 3,54 mln zł), Krakowie (7,72 mln zł), Wrocławiu (5,35 mln zł) i Szczecinie(3,8 mln zł).

– Trwający nadal na rynku nieruchomości kryzys spowodował, że mało było chętnych na zakup dużych działek, wymagających sporych nakładów finansowych, dlatego w niektórych przypadkach dzieliliśmy tereny na mniejsze – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka prasowa AMW.

Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu AMW, dodaje, że tak dobre wyniki udało się uzyskać m.in. dzięki temu, że agencja nawiązała bezpośrednie kontakty z potencjalnymi klientami. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie mogą być nasi klienci. Bierzemy udział w targach, imprezach plenerowych. Prowadzimy akcje promocyjne, stawiamy na marketing cyfrowy – wylicza.

Sukcesem w 2013 roku zakończyły się też transakcje związane z zagospodarowaniem rzeczy ruchomych. – Sprzedaliśmy dużo powojskowego sprzętu bojowego. Klienci kupili wyrzutnie rakiet BM-21 i samobieżne haubice Goździk. Sporym zainteresowaniem cieszyła się broń: pistolety i karabinki maszynowe AK – przyznaje Andrzej Pilucik, dyrektor Zespołu Gospodarki Mieniem Ruchomym i Obrotu Specjalnego AMW.

Agencji udało się także zwiększyć sprzedaż zbędnych środków bojowych, które zalegały w magazynach wojskowych. Do nowych właścicieli trafiło prawie 2,8 mln sztuk amunicji strzeleckiej, artyleryjskiej i przeciwlotniczej oraz pociski rakietowe, zapalniki i granatniki.

– Zamiast ponosić wysokie koszty utylizacji uzbrojenia, udało się nam je sprzedać. Tak było w wypadku rakiet przeciwlotniczych Krug oraz prochów – wyjaśnia Michalski. W ten sposób agencji udało się zaoszczędzić ok. 3,5 mln zł, które musiałaby wydać na zniszczenie sprzętu.

W sumie na konto AMW w 2013 roku wpłynęło blisko 193 mln złotych. 93 proc. zysków agencja przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności odprowadziła już na ten cel 1,58 mld złotych.

PG

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
 
Walka i dyplomacja
Iranian Chess Game
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Selekcja w pigułce
Umowa na Feniksy
Wojsko wraca do Łomży
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja Sokołów
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Moje serce należy też do Indii
Polska nie pozostanie osamotniona
Dead to the World
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Rozpoczynamy nową erę
Modernizacja starów 266
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy nurkowie na Islandii
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Sprawdzają Brutusa
Stalin czekał i kalkulował
Klasy wojskowe po nowemu
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
Agresja sowieckiego kolosa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Nowy wiceminister w MON
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Polscy weterani i książę Harry
Skok na lotnisko
Cienka niebieska linia
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Brawurowa ucieczka „Orła”
Pamięć o tragedii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Chorwacki test polskich kadetów
„Górale” zdobywają miasto
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Groźny jak Tallboy
Thin Blue Line

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO