moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dobry rok dla Agencji Mienia Wojskowego

Na konto AMW w 2013 roku wpłynęły niemal 193 mln złotych. Prawie 125 mln złotych agencja uzyskała ze sprzedaży i dzierżawy nieruchomości. Udało się jej sprzedać m.in. dawny areszt wojskowy w Olsztynie, fort Traugutta w Warszawie i zabytkową Twierdzę Modlin. Ponad 57,5 mln złotych pochodziło ze sprzedaży sprzętu wojskowego.


– Mijający rok, w porównaniu z 2012, był dla nas bardziej udany. Ze sprzedaży nieruchomości uzyskaliśmy o 20 milionów złotych większe wpływy. W wypadku sprzętu różnica ta wyniosła ponad 15 milionów złotych – mówi Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego.

Przychody z obrotu nieruchomościami wyniosły niemal 125 mln złotych. 111 mln z tej kwoty agencja pozyskała ze sprzedaży blisko 260 nieruchomości (ponad 500 ha). Pozostałe 14 mln zł pochodziło m.in. z dzierżaw.

Największą transakcją była sprzedaż historycznej Twierdzy Modlin. Nowy właściciel zapłacił za nią 17 mln 850 tys. Nabywców znalazły też zabytkowy fort Traugutta w Warszawie (1 mln 520 tys. zł) oraz dawny areszt wojskowy w Olsztynie (700 tys. zł). AMW sprzedała też nieruchomości w Gdańsku (12,8 mln zł i 3,54 mln zł), Krakowie (7,72 mln zł), Wrocławiu (5,35 mln zł) i Szczecinie(3,8 mln zł).

– Trwający nadal na rynku nieruchomości kryzys spowodował, że mało było chętnych na zakup dużych działek, wymagających sporych nakładów finansowych, dlatego w niektórych przypadkach dzieliliśmy tereny na mniejsze – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka prasowa AMW.

Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu AMW, dodaje, że tak dobre wyniki udało się uzyskać m.in. dzięki temu, że agencja nawiązała bezpośrednie kontakty z potencjalnymi klientami. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie mogą być nasi klienci. Bierzemy udział w targach, imprezach plenerowych. Prowadzimy akcje promocyjne, stawiamy na marketing cyfrowy – wylicza.

Sukcesem w 2013 roku zakończyły się też transakcje związane z zagospodarowaniem rzeczy ruchomych. – Sprzedaliśmy dużo powojskowego sprzętu bojowego. Klienci kupili wyrzutnie rakiet BM-21 i samobieżne haubice Goździk. Sporym zainteresowaniem cieszyła się broń: pistolety i karabinki maszynowe AK – przyznaje Andrzej Pilucik, dyrektor Zespołu Gospodarki Mieniem Ruchomym i Obrotu Specjalnego AMW.

Agencji udało się także zwiększyć sprzedaż zbędnych środków bojowych, które zalegały w magazynach wojskowych. Do nowych właścicieli trafiło prawie 2,8 mln sztuk amunicji strzeleckiej, artyleryjskiej i przeciwlotniczej oraz pociski rakietowe, zapalniki i granatniki.

– Zamiast ponosić wysokie koszty utylizacji uzbrojenia, udało się nam je sprzedać. Tak było w wypadku rakiet przeciwlotniczych Krug oraz prochów – wyjaśnia Michalski. W ten sposób agencji udało się zaoszczędzić ok. 3,5 mln zł, które musiałaby wydać na zniszczenie sprzętu.

W sumie na konto AMW w 2013 roku wpłynęło blisko 193 mln złotych. 93 proc. zysków agencja przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności odprowadziła już na ten cel 1,58 mld złotych.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Amerykanie odmładzają F-16
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Most do współpracy
Fordy, a nie Nissany
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Groty z granatnikiem
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Brawurowe zagony motorowe
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Byli specjalsi mogą wracać do służby
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Powstaną kolejne strzelnice
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Informacja Prasowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Z menażką na wakacje
16 sekund Liberatora
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Online z mistrzami sportu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ogromne zainteresowanie Soną
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kraby w Bolesławcu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Testament Polski Walczącej
Kajmany na gąsienicach
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Polskie porty bardziej otwarte
Zbiegowie z innego świata
Terytorialsi nie stracą dodatku
Żołnierze w sztafecie pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO