moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagrodzony za obronę polskiej bazy w Ghazni

Jego odwaga i trafne decyzje pomogły obronić bazę przed atakiem talibów. Za zasługi w czasie misji w Afganistanie kapral Łukasz Piotrowski został zgłoszony do odznaczenia prezydenckim Krzyżem Wojskowym. Został też wybrany tegorocznym Podoficerem Roku Dowództwa Garnizonu Warszawa.


– Dzięki bohaterstwu i zimnej krwi kaprala Łukasza Piotrowskiego na polu walki wiele osób w bazie Ghazni zawdzięcza mu życie – napisał we wniosku o nadanie mu Krzyża Wojskowego dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej gen. bryg. Marek Sokołowski. Z żołnierzami tej jednostki kapral służył na misji w Afganistanie jako dowódca załogi transportera Rosomak.

Podoficer świetnie pamięta popołudnie 28 sierpnia 2013 roku, kiedy bazą wstrząsnęła potężna eksplozja. – Miałem dyżur w plutonie szybkiego reagowania. Usłyszeliśmy wybuch, a potem strzały, chwyciliśmy za broń i ruszyliśmy – wspomina kapral Piotrowski. Jego pluton jako jeden z pierwszych dotarł na miejsce.

Okazało się, że rebelianci zdetonowali samochód wyładowany materiałami wybuchowymi, sforsowali uszkodzone ogrodzenie i wtargnęli do bazy. Zaczęła się wymiana ognia, a drużyna kaprala znalazł się na pierwszej linii obrony. Potem dołączali do nich kolejni żołnierze: polscy, afgańscy i amerykańscy.

– Po chwili zorientowałem się, że z pobliskiej wioski przez wyrwę w ogrodzeniu ostrzeliwują nas z granatników i karabinów maszynowych rebelianci. Dlatego z drużyną skupiliśmy się na odparciu ataku z zewnątrz – opowiada podoficer.

W trakcie walki, kiedy kolega z 25 BKP, dowódca Rosomaka, został ciężko ranny, kpr. Piotrowski wsiadł do jego wozu i przejął dowodzenie. Po kilkudziesięciominutowej walce szturm terrorystów udało się odeprzeć.

Niestety ranny polski żołnierz zmarł w szpitalu, zginął też amerykański sierżant Michael H. Ollis. – Widziałem jak przeciął drogę zamachowcowi, który w tym momencie zdetonował ładunek – wspomina kapral. Sam został ze swoimi ludźmi na miejscu. Jeszcze przez dobę pilnowali, aby nikt nie wtargnął do bazy zanim inżynierowie nie odbudują ogrodzenia.

– Kapral z dużą odwagą odpierał atak, przyczyniając się do ostatecznej eliminacji przeciwnika – podkreślał, wnioskując o nadanie mu Krzyża Wojskowego gen. Sokołowski. Por. Marek Ratajczyk, dowódca kompanii w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, w której służy podoficer, uważa, że to wyróżnienie bojowe przyznawane za zasługi w działaniach przeciwko aktom terroryzmu słusznie należy się kapralowi Piotrowskiemu.

Podobnego zdania byli jego koledzy i zwierzchnicy, którzy przyznali mu w tym roku tytuł najlepszego podoficera Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Jak dodaje por. Ratajczyk, Łukasz Piotrowski to żołnierz, który stara się być najlepszy w tym, co robi. Nie tylko służąc jako starszy operator ruchomego węzła łączności cyfrowej w 1 Batalionie Dowodzenia. Podoficer lubi też podejmować nowe wyzwania.

Niedawno skończył Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na swoim koncie ma też wojskowy kurs SERE, poświęcony przetrwaniu na tyłach wroga, i Medevac, uczący ewakuacji medycznej z pola walki.

Wyjazd na misję też był formą sprawdzenia się. To była już jego druga zmiana w Afganistanie. Pierwszy raz był tam w 2010 r., też z żołnierzami 25 BKP. – To prawdziwi towarzysze broni, którzy wiele mnie nauczyli o wojsku i walce i im zawdzięczam, że wróciłem cało do Polski – podkreśla kpr. Piotrowski.

Najlepszego podoficera i szeregowego z jednostek podległych DGW wybrano już po raz trzeci. W kapitule nadającej nagrody zasiadają pomocnicy dowódców ds. podoficerów oraz mężowie zaufania podoficerów i szeregowych zawodowych. W poprzednich latach najlepszymi podoficerami zostali: st. chor. Krzysztof Szczotka, kierownik sekcji Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oraz chor. Paweł Marchewka z Oddziału Zabezpieczenia DGW.
REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze

~chor
1391363940
Ja dostałem ten krzyż ale o szacunku można tylko pomarzyć. Taka jest prawda. Bohaterem jest się krótko.
6D-63-AC-A2
~mako
1391297160
Krzyż Wojskowy to "misyjny" odpowiednik Krzyża Walecznych. Jego kawalerowie powinni być przedstawiani w kraju i być otoczeni szacunkiem. Kapral Piotrowski to bohater, który z pewnością zasługuje na to wysokie odznaczenie. Chwała bohaterom!
C1-CF-ED-20
~Marcin
1391280000
Wielkie brawa dla tego zolnierza. Powodzenia zycze i wracajcie cali i zdrowi do domu.
B9-5B-A5-78

Amerykanie odmładzają F-16
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ukraiński kurs na Zachód
Szarża „Hallerczyka”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dla odważnych i walecznych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Super Warrior w GROM-ie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chemicy do zadań specjalnych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się zostaje prymusem
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Świętuj z żołnierzami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Biblią w bolszewików
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polsko-amerykańska współpraca
Trwała odporność terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Sprawdzony sojusznik
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Amerykanie znów w Drawsku
Bon turystyczny także w wojsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO