moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa pożegnała generała Bałuka

Kilkudziesięciu żołnierzy GROM-u, kombatanci i tysiące warszawiaków uczestniczyło w pogrzebie legendarnego cichociemnego – generała Stefana „Starby” Bałuka. – Na zawsze pozostanie w naszej pamięci – mówią specjalsi, którzy dziedziczą tradycje cichociemnych. Prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył generała Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Katedra Polowa Wojska Polskiego, gdzie w południe odbyła się msza pogrzebowa, nie pomieściła tłumów, które przyszły pożegnać gen. Stefana „Starbę” Bałuka. – Chcemy oddać cześć bohaterowi, powstańcowi warszawskiemu – mówili zebrani wokół katedry mieszkańcy Warszawy.

Generał Bałuk został pochowany na wojskowym cmentarzu na Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszyło mu kilkudziesięciu żołnierzy GROM-u. Każdy z nich na mogile generała położył białą różę. – Dla nas generał „Starba” to nie tylko wzór, ale też przyjaciel. Nie wyobrażam sobie, by mogło nas tu dziś zabraknąć – mówił jeden z operatorów GROM-u. Podczas uroczystości piosenki powstańcze śpiewał chór.

„Generała Stefana Bałuka na zawsze zapamiętamy jako żołnierza legendarnej formacji Cichociemnych, który w 1944 roku dotarł do walczącej Warszawy, by swoją wiedzą i umiejętnościami wesprzeć walkę Polskiego Państwa Podziemnego z okupantem” – napisał minister Siemoniak w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej.

Na mszy został też odczytany list od Bronisława Komorowskiego. „Generale, pozostanie Pan na zawsze w narodowej pamięci jako wzór dzielnego żołnierza, prawego obywatela i dobrego człowieka” – napisał prezydent. Pośmiertnie odznaczył generała Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Generała żegnali także gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych, gen. Piotr Patalong, szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych i płk Piotr Gąstał, dowódca JW GROM. W pogrzebie uczestniczył też Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce. Na twitterze napisał: „Jadę do Katedry Polowej, by oddać hołd wielkiemu bohaterowi Powstania Warszawskiego”.

Generał Stefan „Starba” Bałuk zmarł 30 stycznia. Dwa tygodnie wcześniej obchodził setne urodziny. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało akcję „Dziękujemy za wolność”. Każdy mógł wydrukować specjalne podziękowania dla generała. W akcję zaangażowali się m.in.: żołnierze GROM-u, jednostki, która dziedziczy tradycje cichociemnych, rysownik Przemek Trust Truściński, windsurferka Zofia Noceti-Klepacka i raper Włodi. Także warszawiacy składali jubilatowi życzenia – wyświetlano je na wieżowcu hotelu Marriott. Setnych urodzin gratulował jubilatowi osobiście płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u.

Generał Stefan Bałuk (pseudonimy: „Starba”, „Michał Bałucki”, „Kubuś”, „Michał Zawistowski”) urodził się 15 stycznia 1914 roku w Warszawie. Gdy wybuchła II wojna światowa, studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. 6 września 1939 roku na ochotnika zgłosił się do 9 Batalionu Pancernego w Lublinie (przekształconego później w Ośrodek Zapasowy Broni Pancernej). Z jednostką tą wycofywał się na wschód. Podczas próby przedostania się na Węgry został aresztowany przez Sowietów. Uciekł z niewoli i w grudniu 1939 roku dotarł do Francji. Zasilił szeregi formowanej tam 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka, następnie 10 Pułku Strzelców Konnych.

Trzy lata później, już w Wielkiej Brytanii, postanowił wrócić do okupowanej Polski. Przeszedł szkolenie wywiadowczo-dywersyjne cichociemnych w szkole wywiadu w Glasgow i otrzymał stopień podporucznika. – Najważniejszą naszą bronią było wszechstronne wyszkolenie. Uczyliśmy się nie tylko posługiwać różnymi rodzajami broni. Sam uczestniczyłem w warsztatach ślusarskich – wspominał kilka lat temu generał „Starba” Bałuk podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku został zrzucony ze spadochronem na teren okupowanej Polski. W stolicy działał w konspiracji w Wydziale Legalizacji Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się tam między innymi fałszowaniem dokumentów i wywiadem. Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego sfotografował umocnienia niemieckie w mieście.

W czasie powstania walczył w plutonie „Agaton” Batalionu „Pięść”, a później w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dzięki jego służbie udało się nawiązać łączność między odciętymi od siebie rejonami walk. Brał udział w nieudanej akcji na Dworcu Gdańskim z 21 na 22 sierpnia. Po czym kanałami wrócił na Stare Miasto, a potem przeszedł do Śródmieścia, by przekazać meldunki dowódcy Grupy Północ płk. Karola Ziemskiego (ps. „Wachnowski”) do generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Za ten czyn został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.

Po upadku powstania był internowany w oflagu Gross-Born. Uciekł stamtąd w styczniu 1945 roku i wrócił do Warszawy. Działał w antykomunistycznym ruchu oporu. Został aresztowany przez siły bezpieczeństwa i za służbę w AK skazany na dwa lata więzienia. W 1947 roku po ogłoszonej amnestii opuścił areszt.

Przez kilka lat pracował jako taksówkarz. Później zajął się zawodowo fotografią. Od 1952 roku pracował dla Centralnej Agencji Fotograficznej. Prace generała pojawiały się na wielu wystawach zdjęć, był też autorem albumów historycznych i krajoznawczych oraz książek, m.in.: „Wspomnienia spadochroniarza”, „Byłem cichociemnym”. Należał do najlepszych powstańczych fotoreporterów. Na zdjęciach dokumentował między innymi mieszkańców walczącej stolicy. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

W 1999 roku został awansowany do stopnia podpułkownika rezerwy, a siedem lat później do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Został honorowym obywatelem Warszawy i Tuszowa Narodowego. Od 2010 roku pełnił obowiązki kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W ubiegłym roku z jego inicjatywy stanął w Warszawie pomnik Cichociemnych.
ek, Naval

autor zdjęć: Krzysztof Stępkowski / Ordynariat Polowy WP, Maciej Nędzyński / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~GRZESIEK
1391544420
Chwała Bohaterowi!
1B-0E-2F-B1

Cztery lata LITPOLUKBRIG
 
Stalin czekał i kalkulował
Irańskie szachy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Górale” zdobywają miasto
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Iranian Chess Game
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Indiach mieli swój drugi dom
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Polscy nurkowie na Islandii
Umowa na Feniksy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Agresja sowieckiego kolosa
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Dead to the World
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Z maratonu programowania do wojska
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Walka i dyplomacja
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowa misja i nowy sprzęt
Polska nie pozostanie osamotniona
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
GROM Challenge
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Modernizacja starów 266
Groźny jak Tallboy
Wojsko wraca do Łomży
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Chorwacki test polskich kadetów
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Selekcja w pigułce
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy weterani i książę Harry
Nowy wiceminister w MON
Samochód do desantowania
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO