moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Coraz mniej miejsc na „Tanich wczasach”

Choć do wakacji jeszcze daleko, żołnierze zarezerwowali już większość miejsc na urlop z rodziną. W ramach programu „Tanie wczasy” będą wypoczywać w jedenastu ośrodkach położonych nad morzem, jeziorami czy w górach. Tym o najniższych dochodach wakacje sfinansuje resort obrony narodowej.

 

„Tanie wczasy” to resortowy program socjalny. Mogą z niego skorzystać ci, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1125 złotych (45 procent najniższego uposażenia zasadniczego, które obecnie wynosi 2500 zł.). – Do obliczenia dochodu wlicza się wszystkie uzyskane przychody w rodzinie, które są opodatkowane, w tym również tzw. trzynastkę, nagrody, ekwiwalenty itp. Nie bierze się natomiast pod uwagę tzw. mundurówki – tłumaczy płk Marek Pacek, specjalista w Departamencie Spraw Socjalnych MON.

Na rodzinne wakacje żołnierze mogą wybrać jeden z jedenastu oferowanych przez Rewitę Domy Wczasowe WAM ośrodków. Są one zlokalizowane w całej Polsce. Najwięcej nad morzem, ale też nad jeziorami czy w górach. – Rezerwacje przyjmowaliśmy już w ubiegłym roku. Nie ma już wolnych miejsc na dwóch turnusach na początku lipca i w drugiej połowie sierpnia. Wolne mamy jedynie ostatnie terminy poza ścisłym sezonem, na początku czerwca i we wrześniu – mówi pracownik działu rezerwacji ośrodka w Juracie. To właśnie to miejsce, położone na Półwyspie Helskim, jest dla wielu żołnierzy jednym z najbardziej atrakcyjnych na urlop. Na terenie ośrodka znajduje się szkółka wind- i kitesurfingu, wypożyczalnia sprzętu sportowego i wodnego, fitness club oraz siłownia, a także boiska do gier zespołowych i ścieżki zdrowia.

REKLAMA

Ale na brak chętnych nie narzekają też wyposażony w kryty basen ośrodek w Solinie czy słynne Kościelisko w Zakopanem, gdzie z okien rozpościera się widok na Tatry. Amatorzy żeglowania mogą wybrać Rynię nad Zalewem Zegrzyńskim, Pieczyska czy Waplewo. Zainteresowaniem cieszy się również położony na wyspie Wolin ośrodek w Międzyzdrojach, oferujący wypoczywającym w sumie 450 miejsc.

Tym, którzy zakwalifikują się do programu, wojsko sfinansuje dwutygodniowy pobyt wraz z wyżywieniem. Żołnierze sami natomiast będą musieli pokryć koszty dojazdu, opłaty klimatycznej lub parkingu. Ważne, by pamiętali, że dofinansowanie będzie traktowane jako ich przychód. – Dlatego od przyznanego świadczenia zostanie pobrany podatek dochodowy – tłumaczy płk Pacek.

Resort obrony dementuje plotkę o tym, że aby mieć pewne miejsce w ośrodku konieczne jest wpłacenie zaliczki. – Przepisy tego nie przewidują. Tym bardziej że bezpośrednim płatnikiem nie jest przecież żołnierz, lecz jednostka wojskowa, w której wojskowy służy – tłumaczy oficer z DSS.

Z „Tanich wczasów” żołnierze mogą korzystać raz na dwa lata. Zasada ta nie dotyczy poszkodowanych lub rannych podczas misji zagranicznej, którzy wrócili do kraju. Tej grupie żołnierzy wypoczynek przysługuje dwukrotnie w ciągu 24 miesięcy od powrotu do kraju. W ich przypadku nie ma znaczenia także ich dochód.

W 2011 roku z programu skorzystało 11 351 osób, rok później 6999. W 2013 roku na resortowych wakacjach było ponad siedem tysięcy żołnierzy. W tym roku liczba ma być podobna.

**

Rewita to nowa marka pod jaką spółka Domy Wczasowe WAM prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług wypoczynkowo-konferencyjnych. Spółka Domy Wczasowe WAM powstała w lipcu 2011 roku w ramach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Obecnie zarządza 11 ośrodkami wypoczynkowymi położonymi na terenie całej Polski. 

PG

autor zdjęć: Rewita Zakopane

dodaj komentarz

komentarze


Lato z czerwonym terrorem
 
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Not Contaminated With Routine
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Online z mistrzami sportu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Strzelnice dla terytorialsów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: misja
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Galicyjskie przesilenie
Hekatomba na Woli
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wojskowy Hot450Challenge
Chwała powstańcom
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Druga kadencja prezydenta Dudy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Cud Piłsudskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ukraiński kurs na Zachód
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wojsko przeciw wirusowi
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO