moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Coraz mniej miejsc na „Tanich wczasach”

Choć do wakacji jeszcze daleko, żołnierze zarezerwowali już większość miejsc na urlop z rodziną. W ramach programu „Tanie wczasy” będą wypoczywać w jedenastu ośrodkach położonych nad morzem, jeziorami czy w górach. Tym o najniższych dochodach wakacje sfinansuje resort obrony narodowej.

 

„Tanie wczasy” to resortowy program socjalny. Mogą z niego skorzystać ci, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1125 złotych (45 procent najniższego uposażenia zasadniczego, które obecnie wynosi 2500 zł.). – Do obliczenia dochodu wlicza się wszystkie uzyskane przychody w rodzinie, które są opodatkowane, w tym również tzw. trzynastkę, nagrody, ekwiwalenty itp. Nie bierze się natomiast pod uwagę tzw. mundurówki – tłumaczy płk Marek Pacek, specjalista w Departamencie Spraw Socjalnych MON.

Na rodzinne wakacje żołnierze mogą wybrać jeden z jedenastu oferowanych przez Rewitę Domy Wczasowe WAM ośrodków. Są one zlokalizowane w całej Polsce. Najwięcej nad morzem, ale też nad jeziorami czy w górach. – Rezerwacje przyjmowaliśmy już w ubiegłym roku. Nie ma już wolnych miejsc na dwóch turnusach na początku lipca i w drugiej połowie sierpnia. Wolne mamy jedynie ostatnie terminy poza ścisłym sezonem, na początku czerwca i we wrześniu – mówi pracownik działu rezerwacji ośrodka w Juracie. To właśnie to miejsce, położone na Półwyspie Helskim, jest dla wielu żołnierzy jednym z najbardziej atrakcyjnych na urlop. Na terenie ośrodka znajduje się szkółka wind- i kitesurfingu, wypożyczalnia sprzętu sportowego i wodnego, fitness club oraz siłownia, a także boiska do gier zespołowych i ścieżki zdrowia.

Ale na brak chętnych nie narzekają też wyposażony w kryty basen ośrodek w Solinie czy słynne Kościelisko w Zakopanem, gdzie z okien rozpościera się widok na Tatry. Amatorzy żeglowania mogą wybrać Rynię nad Zalewem Zegrzyńskim, Pieczyska czy Waplewo. Zainteresowaniem cieszy się również położony na wyspie Wolin ośrodek w Międzyzdrojach, oferujący wypoczywającym w sumie 450 miejsc.

Tym, którzy zakwalifikują się do programu, wojsko sfinansuje dwutygodniowy pobyt wraz z wyżywieniem. Żołnierze sami natomiast będą musieli pokryć koszty dojazdu, opłaty klimatycznej lub parkingu. Ważne, by pamiętali, że dofinansowanie będzie traktowane jako ich przychód. – Dlatego od przyznanego świadczenia zostanie pobrany podatek dochodowy – tłumaczy płk Pacek.

Resort obrony dementuje plotkę o tym, że aby mieć pewne miejsce w ośrodku konieczne jest wpłacenie zaliczki. – Przepisy tego nie przewidują. Tym bardziej że bezpośrednim płatnikiem nie jest przecież żołnierz, lecz jednostka wojskowa, w której wojskowy służy – tłumaczy oficer z DSS.

Z „Tanich wczasów” żołnierze mogą korzystać raz na dwa lata. Zasada ta nie dotyczy poszkodowanych lub rannych podczas misji zagranicznej, którzy wrócili do kraju. Tej grupie żołnierzy wypoczynek przysługuje dwukrotnie w ciągu 24 miesięcy od powrotu do kraju. W ich przypadku nie ma znaczenia także ich dochód.

W 2011 roku z programu skorzystało 11 351 osób, rok później 6999. W 2013 roku na resortowych wakacjach było ponad siedem tysięcy żołnierzy. W tym roku liczba ma być podobna.

**

Rewita to nowa marka pod jaką spółka Domy Wczasowe WAM prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług wypoczynkowo-konferencyjnych. Spółka Domy Wczasowe WAM powstała w lipcu 2011 roku w ramach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Obecnie zarządza 11 ośrodkami wypoczynkowymi położonymi na terenie całej Polski. 

PG

autor zdjęć: Rewita Zakopane

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w drodze na misję w Libanie
 
Wojsko wchodzi w kadr
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trudna droga
Wyzwania polskiej fotoniki
Unwanted Treaty
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Tyraliera terytorialsów
Symbol Enchanted in a Date
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
T-72 strzelają na poligonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Studenci w kryzysie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Reserves Win Wars
Obrona bez polityki
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
GROM na kursie działań specjalnych
PESCO z polskim projektem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wołyńskie lwie serca
Symbol zaklęty w dacie
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Thin Blue Line
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowa spółka lotnicza PGZ
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Plan modernizacji marynarki wojennej
Spielberg’s Stars
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Razem się szkolą, razem walczą
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Czwarty rozbiór
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Weterani w Żelaznej Dywizji
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO