moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Korupcja – jak leczyć i jak zapobiegać

Kto odpowiada za problem korupcji w Polsce? Władza? Służby? A może my wszyscy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć 5 lutego w Akademii Obrony Narodowej uczestnicy debaty „Security Forum”.

W debacie „Korupcja w III RP – szanse i zagrożenia” starli się: szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika socjolog Andrzej Zybertowicz oraz były minister spraw wewnętrznych i administracji i wykładowca AON dr Krzysztof Janik.

Na postawione przez moderatora debaty, dr. Lecha Nikolskiego, pytanie o pola zagrożeń korupcyjnych pierwszy odpowiedział prof. Zybertowicz. Doradca ds. bezpieczeństwa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wskazał trzy aspekty zagrożeń:
– zewnętrzny (związany z ekspansywnymi działaniami wielkich korporacji międzynarodowych),
– wewnętrzny (głównym obszarem działań korupcjogennych są tu spółki skarbu państwa, fundusze europejskie oraz system zamówień publicznych),
– kulturowy, czyli wielowiekowa tradycja przyzwolenia społecznego na działania korupcyjne.

Zdaniem profesora w III RP mamy sojusz kapitału z nieprawego łoża z dominującymi, zwłaszcza w przestrzeni środków masowego przekazu, starymi elitami, które chcą ukryć przed opinią publiczną swoją grę interesów. – W Polsce mamy kapitalizm peryferyjny i demokrację fasadową – powiedział profesor. W jego opinii punkt ciężkości w walce z korupcją powinien się opierać na aktywnej osłonie kontrwywiadowczej, która wysyła kategoryczne sygnały do międzynarodowych korporacji, jasnej polityka gospodarczej, korekcie systemu zamówień publicznych, a przede wszystkim na woli władzy politycznej, która nie będzie zakładnikiem grup interesów.

Inne spojrzenie na problem zaprezentował Paweł Wojtunik. Szef CBA podkreślił, że w kontekście korupcji warto się przyjrzeć systemowi służb specjalnych i samym służbom: – Dobrze się uzupełniamy z policją i ABW. Problem jest tak szeroki, że dla wszystkich starczy pracy. Potrzeba jest jednak uporządkowania kompetencji, bo one na siebie nachodzą. To dzisiaj większy problem niż nadzór nad służbami - ocenił Wojtunik. Zaprzeczył jednocześnie, że CBA nie zajmuje się spółkami skarbu państwa, funduszami europejskimi i korporacjami międzynarodowymi.

Z profesorem Zybertowiczem spierał się też trzeci z uczestników debaty, współtwórca obowiązującego aktualnie prawa antykorupcyjnego, dr Krzysztof Janik: – Dobrze zorganizowane państwo opiera się na zaufaniu państwa do obywateli. Zdaniem byłego szefa MSWiA przyczyny korupcji tkwią w najważniejszych problemach Polaków: nierównym dostępie do dóbr, nierówności społecznej, niejawności działań państwa. – Ja bym obecnie położył mniejszy nacisk na ściganie korupcji w służbach. W ostatnich latach udało nam się osiągnąć tam porządek, o czym świadczy gwałtownie zmniejszona liczba donosów. Teraz trzeba przenieść ciężar zwalczania korupcji ze służb na instytucje cywilne państwa, takie jak Urząd zamówień Publicznych, Ministerstwo Finansów, spółki skarbu państwa oraz instytucje samorządowe – zaznaczył Janik. Jego zdaniem w Polsce jest za dużo służb ścigających korupcję – konieczna jest zmiana ich struktury. W opinii Janika potrzebne są również szersze zmiany systemowe - Od czterech lat nie ma strategii antykorupcyjnej, od ośmiu - brak jest potrzebnych zmian w prawie lobbingowym – zaznaczył były szef MSWiA.

Nie obyło się bez złośliwości, co istotne, formułowanych w atmosferze kultury i szacunku dla adwersarzy. Prof. Zybertowicz w odpowiedzi na diagnozy pozostałych członków debaty, zarzucił byłemu ministrowi myślenie sentymentalne, a szefowi CBA – psychologizowanie. – W wielu instytucjach nie ma obecnie klimatu do współpracy w zwalczaniu korupcji. A ten klimat jest pochodną tego, kto w niej jest szefem lub przez kogo został mianowany – ocenił prof. Zybertowicz, nie kwestionując absolutnie uczciwości i apolityczności aktualnego szefa CBA.

Ciekawie, a co ważne w sposób w miarę zgodny, rozwijała się dyskusja poświęcona tłu mentalnemu, sprzyjającemu korupcji. – To są zaszłości sprzed 1989 roku. Informowanie państwa wciąż jest traktowane na równi z kolaboracją. Z czego to się wszystko bierze? Z pewnej tolerancji społecznej. Nie możemy zapomnieć o roli prokuratury i sądów, bo to niskie wyroki albo umorzenia kształtują naszą tolerancję – powiedział szef CBA. Zdaniem Pawła Wojtunika dużo złego robi korupcja polityczna (nepotyzm, kumoterstwo, klientyzm), która jest niekaralna. – Kompletnie jest lekceważona działalność edukacyjna. My od przedszkola jesteśmy uczeni korupcji, gdy rodzice na oczach dziecka zastanawiają się, jak „podziękować” wychowawcy – dodał dr Janik.

W Akademii Obrony Narodowej, jak przystało na uczelnię wojskową, nie mogło zabraknąć pytania o korupcję w Siłach Zbrojnych. Pawła Wojtunika pytano nie tylko o wielomiliardowe inwestycje, jakie w najbliższych latach czekają polską armię, ale i o słynny list ministra Skrzypczaka do izraelskiej zbrojeniówki. – Prowadzimy na bieżąco duże sprawy korupcyjne, które mają miejsce w polskiej armii – powiedział szef CBA, podkreślając jednocześnie, że problemu się tak łatwo nie pozbędziemy, bo korupcja firmom się po prostu opłaca, zwłaszcza w dobie kryzysu, kiedy nie ma mowy o ekspansji, ale o utrzymaniu się na rynku.

Ciekawe, zahaczające o problemy racji stanu, było pytanie o zasadność postępowania antykorupcyjnego, w sytuacji gdy jego skutkiem może być cofnięcie przez Komisję Europejską funduszy unijnych. Na tak postawione, niemal hamletowskie, pytanie, nikt nie miał jednak wątpliwości, że walka z korupcją nawet w tak dramatycznej sytuacji, jest przede wszystkim sprawdzianem państwa z praworządności.

Ponadto w trakcie debaty dyskutowano o różnicy między korupcją a lobbingiem, aferze „informatycznej”, nadaktywności w tej sferze polityków. Co jednak ciekawe, unikano tematów stricte politycznych. To tym bardziej interesujące, że debaty wysłuchali, a także brali udział zadając pytania posłowie polskiego Sejmu: Jerzy Polaczek, Marek Opioła, Wojciech Penkalski. Głos zabrał również były wicepremier Henryk Goryszewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli sie także przedstawiciele MSZ, MON, ŻW, SKW. Salę zapełniła też po brzegi kadra, pracownicy i studenci AON. Spotkanie moderował dr Lech Nikolski, którego wspierał dziennikarz TVN red. Marek Świerczyński.

Radości ze spotkania nie kryli gospodarze – rektor-komendant gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek i dziekan Wydziału Bezpieczeństwa płk dr hab. inż. Maciej Marszałek. – W Akademii Obrony Narodowej nie ma mowy o cenzurowaniu pytań i odpowiedzi. Uczmy się, wymieniając różne poglądy, bo z tej różnicy wypływa prawda – powiedział rektor, dziękując za wielogodzinną, zażartą debatę o najżywotniejszych problemach państwa i społeczeństwa.

Tekst: AON

 

red. PZ

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoczynamy nową erę
 
Rok Żelaznej Dywizji
Defendery 2019 – część 3
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polskie firmy na targach w Londynie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja Sokołów
Z maratonu programowania do wojska
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Selekcja w pigułce
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Jedna misja, jeden zespół
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Kosmiczny gość
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wojsko wraca do Łomży
GROM Challenge
Iranian Chess Game
Stalin czekał i kalkulował
Nowa misja i nowy sprzęt
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
A Torn Subcontinent
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Oko na Europę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zapal światło dla ofiar Katynia
Samochód do desantowania
Umarły dla świata
Terytorialsi na wysokościach
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Pamięć o tragedii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 4
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
Walka i dyplomacja
Śląskie sceny z życia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Klasy wojskowe po nowemu
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO