moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie 15 Batalionu Ułanów Poznańskich

– Kawalerzysta musi napotkać przeszkody, które musi sam pokonywać. Chodzi tu zatem o ćwiczenie woli, a nie łamanie jej. To motto przyświecało zakończonemu szkoleniu poligonowemu ułanów z 15 Batalionu Ułanów Poznańskich.


Przez półtora tygodnia żołnierze 15 Batalionowego Zgrupowania Taktycznego (15 bZT) doskonalili swoje umiejętności podczas szkolenia poligonowego na żagańskim poligonie. Całością przedsięwzięć dowodził major Krzysztof Bubel, zastępca dowódcy szefa sztabu 15 bUP.

Głównym celem szkolenia była realizacja zadań ogniowych oraz koordynacja działań z pododdziałami wsparcia i osłony w ramach batalionowego zgrupowania taktycznego. – Poligon był doskonałą okazją do zgrywania oraz integrowania elementów 15 bZT zgodnie z przyjętą strukturą szkoleniową na 2014 rok – ocenił major Krzysztof Bubel.

Działania pododdziałów ogólnowojskowych wspierane były przez 1 baterię przeciwlotniczą (1 bplot) dywizjonu przeciwlotniczego, dowodzoną przez porucznika Marcina Kaczmarczyka oraz 1 baterię artylerii samobieżnej (1 bas) 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej pod dowództwem podporucznika Damiana Smejlisa.

Pierwszym ważnym zadaniem było bezkolizyjne przemieszczenie sił i środków do rejonu poligonu. Odbyło się ono transportem kombinowanym: część pojazdów przemieściła się na kołach, a część kolejowym transportem operacyjnym. Dzięki właściwej organizacji i dyscyplinie wykonawczej oraz odpowiedniemu przygotowaniu żołnierzy pod komendą rotmistrza Wojciecha Kuflińskiego udało się osiągnąć wysoki poziom realizacji zadania.

Kolejne zadania realizowane podczas szkolenia związane były głównie z wykonywaniem strzelań z wozów bojowych oraz wykonywaniem zadań ogniowych w czasie prowadzonych ćwiczeń w kierowaniu ogniem plutonu w obronie w dzień i w nocy. Ważnym przedsięwzięciem była także realizacja zadań ogniowych przez pododdziały wsparcia: 1 bas oraz 3 kompanię wsparcia we współdziałaniu z pododdziałami ogólnowojskowymi, a także realizacja osłony przeciwlotniczej prowadzona przez 1 bplot przez cały okres szkolenia poligonowego.

Pluton rozpoznawczy pod dowództwem podporucznika Tomasza Drążkiewicza po raz pierwszy miał okazję wykonać strzelanie z KTO Rosomak. Dodatkowo zwiadowcy 15 bZT przeszli trudne i wyczerpujące szkolenie taktyczne, ciągle podnosząc swoje umiejętności. – Podczas następnego szkolenia poligonowego zorganizowane zostaną zajęcia koordynujące działanie mojego plutonu rozpoznawczego z plutonami zmechanizowanymi – podkreślił dowódca plutonu rozpoznawczego.  

Pomimo ciężkich warunków atmosferycznych – śniegu i bardzo niskich temperatur – wszyscy żołnierze batalionu wykazali się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem podczas szkolenia. W trakcie szkolenia nie obyło się bez drobnych potknięć, jednak żołnierze pododdziału kultywującego tradycje ułańskie postępują zgodnie z zasadą opisaną w „Instrukcji szkolenia kawalerii” z 1937 roku: „Kawalerzysta musi napotkać przeszkody, które musi sam pokonywać. Chodzi tu zatem o ćwiczenie woli, a nie łamanie jej”.

Osiągnięte wyniki szkoleniowe oraz zdobyte doświadczenie będzie z całą pewnością skutkowało realizacją zadań na jeszcze wyższym poziomie podczas kolejnego szkolenia poligonowego, gdzie plutony zostaną poddane certyfikacji.

Tekst: ppor. Milena Pawlak

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: archiwum 15 bUP

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy na ratunek
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szkolenie wodne podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Groty z granatnikiem
Polskie porty bardziej otwarte
Kraby w Bolesławcu
16 sekund Liberatora
Ułańska szarża
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Brawurowe zagony motorowe
Laserowa artyleria US Army
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rakiety z Mesko w F-35
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Weterani znów staną na macie
Żołnierze w sztafecie pomocy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Oficer jak biała karta...
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kolejne Groty dla wojska
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Most do współpracy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Krwawy Wołyń
Ogromne zainteresowanie Soną
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
PGZ będzie obecna na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zbiegowie z innego świata
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO