moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uroczyste ślubowanie

7 lutego 2014 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu odbył się uroczysty apel z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez 208 żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.


Na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia przybyłych gości powitał komendant Centrum, pułkownik Andrzej Dutka. Swoją obecnością zaszczycili nas goście honorowi, przyjaciele i sympatycy inżynierii wojskowej, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych Wrocławia, reprezentanci władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich oraz kombatanci.
 
Z ramienia przełożonego, w murach naszej jednostki, gościliśmy szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała brygady Bogusława Bębenka.
 
Wokół placu apelowego zgromadziły się również tłumy szczególnych gości, a mianowicie bardzo licznie przybyłe rodziny wraz z przyjaciółmi i znajomymi przysięgających żołnierzy.
 
– Służyć Ojczyźnie można na różne sposoby. Wybraliście służbę wojskową, która jest swoistym powołaniem i przez to powinna być świadomym wyborem. Stawia ona bowiem przed każdym żołnierzem szczególne wyzwania, w tym pełnej dyspozycyjności wobec Ojczyzny, obrony jej niepodległości i zapewnienia bezpieczeństwa jej mieszkańców, nawet za cenę najwyższą – tymi słowami zwrócił się do naszych najmłodszych służbą kolegów i koleżanek, generał brygady Bogusław Bębenek. – Współczesna armia potrzebuje młodych ludzi z charakterem i inicjatywą, którzy z własnej woli i z pełną świadomością podejmują wyzwania. Takich ludzi, którzy nie boją się samodzielnego podejmowania trudnych decyzji. Ludzi z entuzjazmem i umiejętnością samodoskonalenia potrzebują Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – kontynuował.
 
Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej szczególne słowa podziękowania za poświęcenie i trud wychowania skierował do rodziców bohaterów dzisiejszej uroczystości. – Bądźcie Państwo dumni ze swoich synów i córek noszących mundur żołnierza Wojska Polskiego!

Na komendę dowódcy uroczystości majora Filipa Kłobukowskiego, komendanta Ośrodka Szkolenia Podstawowego, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy oraz delegacja żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi wojskowej na sztandar w składzie: szeregowy elew Damian Szutt, szeregowy elew Patryk Bednarski, szeregowy elew Michał Słowikowski, szeregowy elew Łukasz Piątek.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” – rozległ się głos żołnierzy służby przygotowawczej, wypowiadających słowa roty przysięgi wojskowej.
 
Składającym ślubowanie błogosławieństwa udzielili wspólnie proboszcz parafii cywilno- wojskowej ksiądz prałat pułkownik Janusz Radzik, prawosławny dziekan Garnizonu Wrocław ksiądz pułkownik Aleksander Konachowicz oraz ewangelicki dziekan Wojsk Lądowych ksiądz podpułkownik Sławomir Fonfara.
 
„My Rodzice, jesteśmy z Was dumni!” – te wyjątkowe słowa padły w trakcie uroczystości z ust pana Piotra Bardzika, ojca szeregowego elewa Pawła Bardzika, jednego ze ślubujących Ojczyźnie żołnierzy. Pan Piotr, w imieniu wszystkich rodziców, podziękował również dowódcom i wychowawcom za cierpliwość i zaangażowanie włożone w wyszkolenie ich synów i córek.
 
– Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym! Zostaliśmy wybrani z szerokiego grona ochotników, więc czujemy się wyróżnieni daną nam szansą i obiecujemy wykorzystać ją w 100 procentach! – mówiła szeregowy elew Żaklina Senderek, która zabrała głos w imieniu elewów Ośrodka Szkolenia Podstawowego. – Głęboko bierzemy sobie do serca trzy najważniejsze słowa, które nigdy nie powinny nas opuścić broniąc granic naszej Ojczyzny. Takimi słowami są BÓG – HONOR – OJCZYZNA.

Zgodnie z rozkazem komendanta centrum za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie listem gratulacyjnym wyróżnieni zostali: szeregowy elew Damian Szutt, szeregowy elew Patryk Bednarski, szeregowy elew Mariusz Wieleba, szeregowy elew Michał Słowikowski, szeregowy elew Łukasz Piątek, szeregowy elew Mirosław Szpak, szeregowy elew Sabina Piechota.

Cała siódemka wystąpiła przed front szyku, gdzie w obecności swoich rodziców odebrała z rąk generała brygady Bogusława Bębenka, pułkownika Andrzeja Dutki oraz wicewojewody dolnośląskiego, pani Ewy Mańkowskiej wymienione wyróżnienia i gratulacje.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów oraz sprzętu wykorzystywanego do szkolenia, znajdującego się w wyposażeniu wrocławskiego Centrum, na czele której przemaszerowała kompania honorowa pod dowództwem kapitana Wojciecha Michalika, wystawiona przez batalion zabezpieczenia. Maszerującym w defiladzie przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych na czele z kapelmistrzem, majorem Mariuszem Dziubkiem.
 
Z chwilą podania ostatniej komendy rodziny ruszyły na plac apelowy. Żołnierze z dumą prezentowali się swoim najbliższym. Dla wszystkich była to chwila wyjątkowa, która na pewno na zawsze pozostanie w ich pamięci.  
 
Tekst: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Własne interesy Europy
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
„Defender” wkracza do Polski
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Defense Without Politics
Polacy najlepsi w Hackathonie
Militaria na Zamku Królewskim
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pretorianie na Mazurach
JWK z odznaką pamiątkową
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Bolko” w służbie
Security Game
Egzekucje w ogrodach sejmowych
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Symulatory strzelań Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Kolejne kontrakty na Wisłę
They Train Together, They Fight Together
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
We Are All Darfur
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Śmierć bohatera
Ważka bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polowy „Brave Band”
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Palmiry – miejsce kaźni
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy wiceminister w MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Legia na ASzWoj po raz trzeci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO