moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Akademii o zmianach w ustawie pragmatycznej

W obecności dowódcy generalnego gen. broni pil. Lecha Majewskiego i inspektorów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz inspektorów Rodzajów Sił Zbrojnych 11 lutego w AON dyrektor Departamentu Kadr MON gen. dyw. rez. Andrzej Wasilewski omówił główne zmiany w wojskowej ustawie pragmatycznej.


Ustawa z 11 października 2013 roku o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych wprowadziła wiele modyfikacji istotnych z punktu widzenia przebiegu służby zawodowej. Jej głównym celem, jak określił dyrektor Wasilewski, jest stabilizowanie pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz utrzymanie w służbie wysoko kwalifikowanego zasobu kadrowego.

Szef kadr punkt po punkcie omówił szczegółowo zmiany i wynikające z nich praktyczne konsekwencje. Słuchacze mogli dowiedzieć się konkretów wynikających m.in. ze zmian w zakresie zaszeregowania stanowisk służbowych, wyznaczania na niższe stanowisko służbowe przy zachowaniu tych samych uposażeń i stopnia wojskowego (nowa regulacja; doświadczenia wskazały na potrzebę powstania takiego rozwiązania w sytuacji np. likwidacji jednostki) czy opiniowania służbowego, gdzie w miejsce systemu trzyletniego wprowadzono ocenę coroczną.

Nowe przepisy rozszerzyły też opiniowanie o oceną wzorową, uprościły arkusz opinii, wprowadziły procedury w przypadku otrzymania przez żołnierza oceny niedostatecznej. Wprowadziły też zmiany w zakresie kadencyjności w służbie stałej i w zakresie trwania kontraktów (z 18 na 24 miesiące).

REKLAMA

Zniesiono dwie podstawy do zwolnienia ze służby: niedostateczną ocenę z WF oraz niezłożenie w terminie oświadczenia o stanie majątkowym. Ustawa i towarzyszące jej przepisy znoszą również zmorę wielu podoficerów, czyli problem tzw. nienadawalnych stopni wojskowych.

W gronie słuchaczy reprezentujących naukowe środowisko wojskowe szczególne zainteresowanie wzbudziły te zmiany, które bezpośrednio wiążą się z kształceniem i podnoszeniem kwalifikacji. Duże zainteresowanie na sali wywołała informacja o podniesieniu minimalnego wymogu wykształcenia dla oficerów – z poziomu licencjackiego na magisterski. Jak tłumaczył dyrektor Departamentu Kadr, to skutek powszechnego wzrostu wykształcenia w Siłach Zbrojnych: mamy aż 1062 magistrów w samym tylko korpusie szeregowych zawodowych.

Nowe regulacje w wymiarze edukacji wojskowej to również wprowadzenie urlopu szkoleniowego dla tych, którzy kształcą się na koszt własny i nie spełniają wymogów do pomocy finansowej resortu. Ustawa pragmatyczna określa też formy doskonalenia zawodowego – to studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne i kursy doskonalące.
Jednak dla wielu najbardziej oczekiwaną zmianą może być możliwość mianowania na wyższy stopień wojskowy za czyny bohaterskie w czasie pokoju.

Żywa, emocjonalna dyskusja z udziałem żołnierzy reprezentujących zarówno naukowo-dydaktyczne, jak i studenckie środowisko wojskowe w AON, jaka po wystąpieniu dyrektora Wasilewskiego miała miejsce w klubie AON, pokazała, że zmiany w ustawie pragmatycznej to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich miesięcy. Dobrze, że była okazja rozwiania u źródeł wielu wątpliwości.

Źródło: AON

red. PZ

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Ofensywa Tuchaczewskiego
 
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaną kolejne strzelnice
Fordy, a nie Nissany
Ubiory ochronne z Maskpolu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kajmany na gąsienicach
Żołnierze w sztafecie pomocy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
16 sekund Liberatora
Wyzwania polskiej prezydencji
Online z mistrzami sportu
Most do współpracy
Informacja Prasowa
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Polskie porty bardziej otwarte
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent z wizytą w Drawsku
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Kim przekracza granice
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Laserowa artyleria US Army
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Testament Polski Walczącej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Wojsko przeciw wirusowi
Terytorialsi nie stracą dodatku
Weterani w pasiece
Współzawodnictwo rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO