moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Akademii o zmianach w ustawie pragmatycznej

W obecności dowódcy generalnego gen. broni pil. Lecha Majewskiego i inspektorów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz inspektorów Rodzajów Sił Zbrojnych 11 lutego w AON dyrektor Departamentu Kadr MON gen. dyw. rez. Andrzej Wasilewski omówił główne zmiany w wojskowej ustawie pragmatycznej.


Ustawa z 11 października 2013 roku o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych wprowadziła wiele modyfikacji istotnych z punktu widzenia przebiegu służby zawodowej. Jej głównym celem, jak określił dyrektor Wasilewski, jest stabilizowanie pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz utrzymanie w służbie wysoko kwalifikowanego zasobu kadrowego.

Szef kadr punkt po punkcie omówił szczegółowo zmiany i wynikające z nich praktyczne konsekwencje. Słuchacze mogli dowiedzieć się konkretów wynikających m.in. ze zmian w zakresie zaszeregowania stanowisk służbowych, wyznaczania na niższe stanowisko służbowe przy zachowaniu tych samych uposażeń i stopnia wojskowego (nowa regulacja; doświadczenia wskazały na potrzebę powstania takiego rozwiązania w sytuacji np. likwidacji jednostki) czy opiniowania służbowego, gdzie w miejsce systemu trzyletniego wprowadzono ocenę coroczną.

Nowe przepisy rozszerzyły też opiniowanie o oceną wzorową, uprościły arkusz opinii, wprowadziły procedury w przypadku otrzymania przez żołnierza oceny niedostatecznej. Wprowadziły też zmiany w zakresie kadencyjności w służbie stałej i w zakresie trwania kontraktów (z 18 na 24 miesiące).

Zniesiono dwie podstawy do zwolnienia ze służby: niedostateczną ocenę z WF oraz niezłożenie w terminie oświadczenia o stanie majątkowym. Ustawa i towarzyszące jej przepisy znoszą również zmorę wielu podoficerów, czyli problem tzw. nienadawalnych stopni wojskowych.

W gronie słuchaczy reprezentujących naukowe środowisko wojskowe szczególne zainteresowanie wzbudziły te zmiany, które bezpośrednio wiążą się z kształceniem i podnoszeniem kwalifikacji. Duże zainteresowanie na sali wywołała informacja o podniesieniu minimalnego wymogu wykształcenia dla oficerów – z poziomu licencjackiego na magisterski. Jak tłumaczył dyrektor Departamentu Kadr, to skutek powszechnego wzrostu wykształcenia w Siłach Zbrojnych: mamy aż 1062 magistrów w samym tylko korpusie szeregowych zawodowych.

Nowe regulacje w wymiarze edukacji wojskowej to również wprowadzenie urlopu szkoleniowego dla tych, którzy kształcą się na koszt własny i nie spełniają wymogów do pomocy finansowej resortu. Ustawa pragmatyczna określa też formy doskonalenia zawodowego – to studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne i kursy doskonalące.
Jednak dla wielu najbardziej oczekiwaną zmianą może być możliwość mianowania na wyższy stopień wojskowy za czyny bohaterskie w czasie pokoju.

Żywa, emocjonalna dyskusja z udziałem żołnierzy reprezentujących zarówno naukowo-dydaktyczne, jak i studenckie środowisko wojskowe w AON, jaka po wystąpieniu dyrektora Wasilewskiego miała miejsce w klubie AON, pokazała, że zmiany w ustawie pragmatycznej to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich miesięcy. Dobrze, że była okazja rozwiania u źródeł wielu wątpliwości.

Źródło: AON

red. PZ

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
 
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Sprawdzają Brutusa
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Thin Blue Line
Pamięć o tragedii
Jedna misja, jeden zespół
Moje serce należy też do Indii
Wojsko wraca do Łomży
Dead to the World
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Stalin czekał i kalkulował
Chorwacki test polskich kadetów
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Modernizacja starów 266
Głos (z) płonącej Warszawy
Groźny jak Tallboy
Irańskie szachy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy nurkowie na Islandii
W Indiach mieli swój drugi dom
Umowa na Feniksy
Modernizacja Sokołów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Skok na lotnisko
Nowy wiceminister w MON
Walka i dyplomacja
Agresja sowieckiego kolosa
A Torn Subcontinent
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Brawurowa ucieczka „Orła”
Polska nie pozostanie osamotniona
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Polscy weterani i książę Harry
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Selekcja w pigułce
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
„Górale” zdobywają miasto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO