moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
1 Batalion Czołgów szkoli ochotników

Kolejna grupa żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) odbywa szkolenie rotacyjne w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). 11 lutego 2014 roku kandydaci do zawodowej służby wojskowej wzięli udział w szkoleniu ogniowym kompanii dowodzenia (kdow) 1 batalionu czołgów (1bcz).

Na szkolenie rotacyjne, które trwa od 3 do 17 lutego 2014 roku, zgłosiło się 22 osoby. W ciągu pierwszego tygodnia kandydaci szkolili się wraz z pododdziałami batalionu.

Jednym ze szkolących się żołnierzy jest szeregowy Bartłomiej Milik. Pochodzi ze Śląska. Chce pracować w wojsku, bo to pewna praca. – Praca w wojsku daje niezły start. Zarobki są dobre, jak na początek, a sama służba jest ciekawa. Dużo się dzieje. Dziś możemy sprawdzić swoją celność. Można też poprawić kondycję i przetestować wytrzymałość fizyczną – powiedział szeregowy Milik.

Standardowe ćwiczenie rotacyjne zakłada szkolenie z przydziałowym pododdziałem. Po wcieleniu przez tydzień kandydaci na żołnierzy zawodowych uczestniczyli w szkoleniu zapoznawczym, na które składa się instruktaż BHP i przeciwpożarowy, a także przeszkolenie z dyscypliny wojskowej. W czasie tych kilku dni szeregowi przypomnieli sobie zasady regulaminowego zachowania się, a także zapoznali się z budową i zasadami eksploatacji broni i sprzętu, znajdującego się w wyposażeniu kompanii.

Dyscyplina i porządek to priorytety dla szeregowej Michaliny Pfeifer z Legnicy. – Od zawsze chciałam pójść do wojska – mówi 21-letnia drobna dziewczyna. – Bardzo mi się to wszystko podoba. Dyscyplina, ład i porządek. Jak dostaję rozkaz, to dokładnie wiem, co mam robić. Wszystko jest jasne. Tu trzeba być zawsze gotowym, sprawnym fizycznie, czasem trzeba też walczyć z samym sobą, z własnymi słabościami. Wtedy człowiek staje się silniejszy psychicznie.

Młoda legniczanka nie traktuje wojska jak ostatniej deski ratunku. – Mam pracę w Legnicy. W wielkiej fabryce. Pracuję tam tylko dlatego, że nie ma innej pracy, bo w takim miejscu człowiek jest jak robot, wykonuje ciągle te same, nużące czynności, nie trzeba nawet myśleć. Tutaj jest zupełnie inaczej. Trzeba polegać na sobie. Trzeba też uczyć się polegać na innych.

W trakcie szkolenia ogniowego żołnierze kompanii dowodzenia zaliczyli normy i kolejne punkty nauczania, wśród nich były między innymi ewakuacja rannego, zakładanie opatrunku i opaski uciskowej, budowa i zasady bezpieczeństwa w posługiwaniu się granatem ręcznym i inne. Jednak zaplanowane przez dowódcę kdow kapitana Krzysztofa Kaczmarka zajęcia koncentrowały się głównie wokół szkolenia umiejętności strzeleckich. Na dwóch stanowiskach żołnierze kompanii dowodzenia strzelali z broni krótkiej – P83, natomiast z broni długiej – Beryl strzelali zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy. Wiatr utrudniał celne oddanie strzałów, szczególnie nowicjuszom, jednak wśród żołnierzy NSR są też bardziej doświadczeni żołnierze. Jednym z nich jest 48-letni szeregowy Piotr Kochański z Wrocławia. – Na co dzień jestem operatorem wózka widłowego we Wrocławiu. Nie jest to jednak stała praca i nie daje poczucia bezpieczeństwa. Postanowiłem spróbować sił w wojsku. Jestem sprawny fizycznie, czuję się na siłach.

Pan Piotr był już żołnierzem. 27 lat temu odbył zasadniczą służbę wojskową, po której ma dobre wspomnienia. – Różnica pomiędzy służbą wojskową wtedy i dziś jest kolosalna. Przede wszystkim nie ma już podziału na poborowego, rezerwistę itp. Teraz wszyscy traktowani są równo, nikt nie jest lepszy ani gorszy. To mi się podoba. – powiedział szeregowy Kochański – Poza tym byłem zdziwiony tym, jak wiele kobiet służy w Świętoszowie. Byłem w szoku, kiedy zobaczyłem kobietę – dowódcę plutonu. Ale muszę przyznać, że pod tym względem armia zmienia się na plus. Uważam, że jeśli kobieta dobrze czuje się w tym fachu, to czemu nie. Poza tym obecność kobiet łagodzi obyczaje. Pomimo wojskowego drygu zawsze to zupełnie inna perspektywa.

W rodzinie innego żołnierza, szeregowego Tomasza Komorowskiego są silne wojskowe tradycje. – Wujek jest emerytowanym pułkownikiem 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, kuzyn jest tam pilotem, szwagier służy na czołgach w Stargardzie Szczecińskim, a kolejny kuzyn jest saperem w Inowrocławiu – wylicza szeregowy Komorowski. – Dziś w kujawsko-pomorskim jest bardzo wysokie bezrobocie. Wielu moich znajomych wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Ja postawiłem na armię. Czuję, że to moja bajka.

Tekst: Katarzyna Przepióra

 

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Edukacja na platformie
 
Rajd porucznika „Podkowy”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Rakiety w celu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Defense Without Politics
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Gen. Mika jest już zdrowy!
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Następca RPG-7
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Poprad w kolejnej jednostce
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Sześć dekad pod wirnikiem
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Iran uderza w USA
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nowa misja polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Nowy wiceminister w MON
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ochotnik do Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Żadnej kapitulacji
Bomby w Odrze
Dwa oblicza agenta wywiadu
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
PKW Orlik na półmetku
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Trzy cele na ścieżce
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
„Gwiezdne wojny” Reagana
Początek katyńskiej zbrodni
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO