moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci cywilni AMW w mundurze

Ruszyło roczne szkolenie wojskowe studentów cywilnych organizowane w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przy Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. Inicjatywa studentów i kadry uczelni ma szansę stać się receptą na kadrowe bolączki związane ze specjalistycznymi przydziałami mobilizacyjnymi, może również wpłynąć na systematycznie reformowane NSR.


Decyzją rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kontradmirała dr. inż. Czesława Dyrcza ruszyło szkolenie wojskowe studentów cywilnych AMW (SWSC). Szkolenie formalnie organizowane przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich jest otwarte dla wszystkich studentów i studentek  studiów stacjonarnych i niestacjonarnych tej uczelni. Program opracowany przez kadrę Wydziału i uczelni we współpracy ze środowiskiem oficerów rezerwy, oficerów i instruktorów jednostek liniowych oraz innych służb mundurowych zakłada 156 godzin zajęć obowiązkowych, 26 dni wyjazdowych na krajowe i zagraniczne ćwiczenia i wojskowe marsze długodystansowe oraz dodatkowe kursy specjalistyczne takie, jak: ratownik WOPR, nurek, sternik motorowodny, kwalifikowanej pierwszej pomocy itp.

W szkolenie włączeni zostali podchorążowie AMW, którzy mogą w jego ramach zdobywać doświadczenie dowódcze w czasie zajęć ze studentami cywilnymi biorącymi udział w szkoleniu wojskowym studentów cywilnych. Korzyści jest więcej, również dla innych instytucji. Już nawiązano współpracę z Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Oręża Polskiego, kolejny krok to nawiązanie współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego w Gdyni oraz administracją morską, w ramach której uczestnicy szkolenia będą mogli wspierać działania kryzysowe oraz brać udział w ćwiczeniach organizowanych przez te instytucje.

Całość zakończyć się ma w listopadzie tego roku uroczystą defiladą i wręczeniem świadectw ukończenia szkolenia. Studenci mają do dyspozycji sale wykładowe, kadrę zawodową oraz jeden z najnowocześniejszych symulatorów strzeleckich Śnieżnik.

Dla słuchaczy studiów na kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Bezpieczeństwa Narodowego planujących pracę w służbach mundurowych lub zarządzaniu kryzysowym jest to niebywała okazja na zdobycie doświadczenia oraz weryfikację swoich zainteresowań.

Spośród 473 chętnych studentów cywilnych w drodze selekcji i testów sprawnościowych oraz na podstawie oceny postawy obywatelskiej wybrano 76 szczęśliwców. – Takie są nasze realne możliwości na chwilę obecną – mówi dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich kmdr prof. dr hab. T. Szubrycht. Stwierdził on, że „szkolenie nie posiada jeszcze formalnego finansowania z funduszu uczelni ani MON. Kadra prowadzi zajęcia na zasadzie wolontariatu, korzystając z istniejącej infrastruktury uczelni oraz życzliwości władz uczelni”. Uczestnicy szkolenia są tak zdeterminowani, że sami zorganizowali sobie mundury oraz opracowali plakietkę szkolenia i inny niezbędny sprzęt (plecak wz. 97, beret, chlebak oraz szalo-kominiarkę).

Kierownik organizowanego szkolenia dr R. Tyślewicz stwierdził, że „najważniejsza zawsze jest motywacja. Docelowo chcemy, aby każdy chętny student mógł wziąć udział w tym szkoleniu”.

***
Z podobnym projektem ruszyła rok wcześniej Akademia Obrony Narodowej, z tą różnicą, że po rocznym szkoleniu najlepsi studenci mogą liczyć na miejsce w przydzielonej rembertowskiej uczelni puli miejsc na przygotowawcze i podoficerskie szkolenie NSR. Studenci z Gdyni nie tracą nadziei, że i ich uczelnia dzięki rozpoczętemu szkoleniu otrzyma również miejsca na takich szkoleniach.

Póki co mogą liczyć na weryfikację swojego wyobrażenia o służbie, poznać specyfikę innych służb mundurowych oraz zdobyć dodatkowe uprawnienia, które pomogą im w zakwalifikowaniu się do tych służb. Według WSzW w Gdańsku, świadectwo ukończenia szkolenia opracowanego przez AMW zwiększa szanse na przyjęcie danej osoby na szkolenie przygotowawcze i dalej do NSR, a samą inicjatywę uczelni ocenia bardzo pozytywnie, widząc w nim szansę na przyszłe systemowe rozwiązanie (przy minimalnych nakładach finansowych) problemu zapewnienia kolejnych roczników do obsadzenia przydziałów mobilizacyjnych.

Tego typu szkolenie mogłoby być w przyszłości otwarte dla chętnych studentów ze wszystkich uczelni wyższych w regionie oraz stać się pomostem między bijącymi rekordy popularności klasami o profilu wojskowym w szkołach średnich a wojskiem i innymi służbami mundurowymi.

Nie bez znaczenia jest też zaszczepianie zasad dyscypliny i podstawowej wiedzy wojskowej nie tylko studentom cywilnym, ale również kadrom morskim. Co wydaje się być szczególnie ważne w dobie narastającego zjawiska piractwa i coraz częstszej współpracy załóg jednostek handlowych z wojskiem oraz formacjami ochrony (w 2009 roku zniesiono przeszkolenie wojskowe dla oficerów marynarki handlowej).

Tekst: Agata Rosińska, rzecznik prasowy SWSC

red. PZ

autor zdjęć: Agata Rosińska

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznają skażenie Rosomaków
 
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Double Eagle po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Militaria na Zamku Królewskim
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
JWK z odznaką pamiątkową
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nauka zimowego pływania
Krwawe walki o Monte Cassino
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stulatka hydrografia
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Ważka bliżej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Symulatory strzelań Rosomaków
Śmierć bohatera
Security Game
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podziemna potęga
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chciałem walczyć z Niemcami
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO