moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksperci, w kamasze!

Ostatnią rzeczą, jaką można o mnie powiedzieć, to to, że jestem pesymistą. Ale doświadczenie i wiedza nie pozwalają mi widzieć Wojska Polskiego w tak różowych kolorach, jak postrzega je Magdalena Rochnowska, dyrektorka Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej – pisze Naval, były operator GROM-u, autor książki Przetrwać Belize.

Pisze ona, że negatywna ocena wojska, którą przedstawił jeden z opozycyjnych polityków, jest niesprawiedliwa. Powiedział, że naszą armię trzeba odbudować.

Mam wrażenie, że Polacy znają się dzisiaj na wszystkim. Są ekspertami od piłki nożnej, skoków narciarskich, no i oczywiście od wojska. Ciekaw jestem, czy ten polityk był w wojsku, czy zna jego problemy tylko z opowiadań wojskowych malkontentów. Pani Magdalena zna zapewne specyfikę zagadnień wojskowych z racji zajmowanego stanowiska.

A jednak w jej ostatnim felietonie zaskoczyło mnie stwierdzenie „że nasze wojsko ma się zupełnie nieźle”, choć dodaje „że naszym siłom zbrojnym brakuje wiele do doskonałości”. Prawda zapewne, jak to w życiu bywa, jest po środku. Ale warto się zastanowić nad prawdziwością takich kategorycznych zdań.

Kiedy czytam takie dziennikarsko-polityczne przepychanki, ubolewam, że komentatorzy nie otarli się choć troszkę o służbę wojskową. Gdyby Pan polityk i Pani Magdalena znali specyfikę i problemy wojskowej rzeczywistości od podszewki, ich wypowiedzi byłyby bardziej wyważone i nie tak bardzo kategoryczne.

Co by wtedy powiedzieli? Może powstrzymaliby się od komentarzy o tragicznym stanie wojska, które trzeba odbudować. Może wychwalanie naszych sił specjalnych kończyłoby się na pojedynczym operatorze, który świetnie wyszkolony i uzbrojony stoi na ziemi, bo nie ma środka lotniczego, który przerzuciłby go w rejon operacji?

Może warto tych wszystkich, którzy chcą wypowiadać się o wojsku, na jakiś czas wdziać kamasze, by przekonali się, że bycie żołnierzem to nie tylko pięknie wyglądające wojskowe parady, a za raportami o stanie armii idzie długa ciężka żołnierska robota.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

dodaj komentarz

komentarze

~policjant p
1392753960
Panie Navalu! Pan służył w jednostce specjalnej. A co dopiero o mizerii naszego wojska mógłby powiedzieć tzw. "zwykły zmechol"?
55-A2-D7-21
~Jolly Roger
1392741000
A ja się zgadzam z autorem artykułu! Może to komentującym umknęło ale jakby tak każdego posła czy senatora wcielić do wojska chociaż na 9 miechów to może by zmądrzał i wreszcie by się na wiejskiej skończyło pajacowanie. Bo obecnie jak się ogląda program publicystyczny to człowiek nie wie czy politycy to wierzą w to co głoszą czy też bawią się w kabaret.
3E-70-99-AF
~fan PZ
1392737160
Wyślij pan w kamasze dziennikarzy to napiszą o wojsku jeszcze gorzej niż dotychczas. Problem polega na tym, że nie trzeba być żołnierzem by o wojsku pisać. Trzeba się po prostu na tym znać, niekoniecznie w nim służąc. Służba nie pozwalałaby na dystans jaki dziennikarz do opisywanego tematu mieć powinien. Owszem jest wielu pismaków,którzy nie temacie się nie znają, a piszą. Ale sa i tacy, którzy mają większe pojęcie o armii niż większość żołnierzy. i mówię poważnie. pytam ostatnio trzech chłopaków z pewnej jednostki, którą odwiedził gen Majewski o to jak odbierają nowego DG RSZ. Zrobili wielkie oczy i zapytali o co chodzi... Niestety wielu żołnierzy to pracownicy wojska od 8 do 15.
4F-DE-03-97
~scooby
1392736320
Część ludzi potrafi myśleć o wojsku inaczej, ponieważ nigdy w nim nie byli. Jeżeli wyślesz wszystkich i zindoktrynujesz do poziomu żołnierza jak będziesz chciał rozwijać armię. Przecież w wojsku się nie dyskutuje -cześć kadry pamięta jeszcze te czasy https://www.youtube.com/watch?v=fax7AD_2UO8 . "szkolenie" to praktycznie mobbing rodem z I WŚ. Takimi metodami nie wyszkolisz człowieka , który musi w stresie bojowym włączać i przełączać poszczególne przyciski. Na współczesnym polu walki przy BMS nie ma już "lecania" za BWP'em - trzeba myśleć a to z Ludowym Wojsku Polskim ( również w czasie zaborów) zostało wycięte . Chcesz nam cywilom pompkami i czołganiem w masce światopogląd szlifować ? A nie zastanawiałeś się nigdy dlaczego to w Vietcongu nie było Żandarmerii Wojskowej , dlaczego cywilne bandy w Syrii leją regularna armię Milanami ? Dlaczego w II WŚ na początku działań zbrojnych sowieckie "wyszkolone" regularne wojsko masowo się poddawało ? Na współczesnym polu wali -przede wszystkim - trzeba myśleć a nie wykonywać bezmyślnie rozkazy .. .
39-FF-C3-6D

O Patriotach na WAT
 
Darłowo czeka na śmigłowce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Własne interesy Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Szturmani na Lipie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Stulatka hydrografia
Defense Without Politics
For the Right Cause
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Ważka bliżej
Arsenał Iranu
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Symulatory strzelań Rosomaków
Żyj zdrowiej
Krwawe walki o Monte Cassino
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
We Are All Darfur
Podziemna potęga
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nauka zimowego pływania
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO