moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksperci, w kamasze!

Ostatnią rzeczą, jaką można o mnie powiedzieć, to to, że jestem pesymistą. Ale doświadczenie i wiedza nie pozwalają mi widzieć Wojska Polskiego w tak różowych kolorach, jak postrzega je Magdalena Rochnowska, dyrektorka Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej – pisze Naval, były operator GROM-u, autor książki Przetrwać Belize.

Pisze ona, że negatywna ocena wojska, którą przedstawił jeden z opozycyjnych polityków, jest niesprawiedliwa. Powiedział, że naszą armię trzeba odbudować.

Mam wrażenie, że Polacy znają się dzisiaj na wszystkim. Są ekspertami od piłki nożnej, skoków narciarskich, no i oczywiście od wojska. Ciekaw jestem, czy ten polityk był w wojsku, czy zna jego problemy tylko z opowiadań wojskowych malkontentów. Pani Magdalena zna zapewne specyfikę zagadnień wojskowych z racji zajmowanego stanowiska.

A jednak w jej ostatnim felietonie zaskoczyło mnie stwierdzenie „że nasze wojsko ma się zupełnie nieźle”, choć dodaje „że naszym siłom zbrojnym brakuje wiele do doskonałości”. Prawda zapewne, jak to w życiu bywa, jest po środku. Ale warto się zastanowić nad prawdziwością takich kategorycznych zdań.

Kiedy czytam takie dziennikarsko-polityczne przepychanki, ubolewam, że komentatorzy nie otarli się choć troszkę o służbę wojskową. Gdyby Pan polityk i Pani Magdalena znali specyfikę i problemy wojskowej rzeczywistości od podszewki, ich wypowiedzi byłyby bardziej wyważone i nie tak bardzo kategoryczne.

Co by wtedy powiedzieli? Może powstrzymaliby się od komentarzy o tragicznym stanie wojska, które trzeba odbudować. Może wychwalanie naszych sił specjalnych kończyłoby się na pojedynczym operatorze, który świetnie wyszkolony i uzbrojony stoi na ziemi, bo nie ma środka lotniczego, który przerzuciłby go w rejon operacji?

Może warto tych wszystkich, którzy chcą wypowiadać się o wojsku, na jakiś czas wdziać kamasze, by przekonali się, że bycie żołnierzem to nie tylko pięknie wyglądające wojskowe parady, a za raportami o stanie armii idzie długa ciężka żołnierska robota.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

dodaj komentarz

komentarze

~policjant p
1392753960
Panie Navalu! Pan służył w jednostce specjalnej. A co dopiero o mizerii naszego wojska mógłby powiedzieć tzw. "zwykły zmechol"?
55-A2-D7-21
~Jolly Roger
1392741000
A ja się zgadzam z autorem artykułu! Może to komentującym umknęło ale jakby tak każdego posła czy senatora wcielić do wojska chociaż na 9 miechów to może by zmądrzał i wreszcie by się na wiejskiej skończyło pajacowanie. Bo obecnie jak się ogląda program publicystyczny to człowiek nie wie czy politycy to wierzą w to co głoszą czy też bawią się w kabaret.
3E-70-99-AF
~fan PZ
1392737160
Wyślij pan w kamasze dziennikarzy to napiszą o wojsku jeszcze gorzej niż dotychczas. Problem polega na tym, że nie trzeba być żołnierzem by o wojsku pisać. Trzeba się po prostu na tym znać, niekoniecznie w nim służąc. Służba nie pozwalałaby na dystans jaki dziennikarz do opisywanego tematu mieć powinien. Owszem jest wielu pismaków,którzy nie temacie się nie znają, a piszą. Ale sa i tacy, którzy mają większe pojęcie o armii niż większość żołnierzy. i mówię poważnie. pytam ostatnio trzech chłopaków z pewnej jednostki, którą odwiedził gen Majewski o to jak odbierają nowego DG RSZ. Zrobili wielkie oczy i zapytali o co chodzi... Niestety wielu żołnierzy to pracownicy wojska od 8 do 15.
4F-DE-03-97
~scooby
1392736320
Część ludzi potrafi myśleć o wojsku inaczej, ponieważ nigdy w nim nie byli. Jeżeli wyślesz wszystkich i zindoktrynujesz do poziomu żołnierza jak będziesz chciał rozwijać armię. Przecież w wojsku się nie dyskutuje -cześć kadry pamięta jeszcze te czasy https://www.youtube.com/watch?v=fax7AD_2UO8 . "szkolenie" to praktycznie mobbing rodem z I WŚ. Takimi metodami nie wyszkolisz człowieka , który musi w stresie bojowym włączać i przełączać poszczególne przyciski. Na współczesnym polu walki przy BMS nie ma już "lecania" za BWP'em - trzeba myśleć a to z Ludowym Wojsku Polskim ( również w czasie zaborów) zostało wycięte . Chcesz nam cywilom pompkami i czołganiem w masce światopogląd szlifować ? A nie zastanawiałeś się nigdy dlaczego to w Vietcongu nie było Żandarmerii Wojskowej , dlaczego cywilne bandy w Syrii leją regularna armię Milanami ? Dlaczego w II WŚ na początku działań zbrojnych sowieckie "wyszkolone" regularne wojsko masowo się poddawało ? Na współczesnym polu wali -przede wszystkim - trzeba myśleć a nie wykonywać bezmyślnie rozkazy .. .
39-FF-C3-6D

Oko na Europę
 
Stalin czekał i kalkulował
Zapal światło dla ofiar Katynia
Modernizacja Sokołów
Jedna misja, jeden zespół
Agresja sowieckiego kolosa
Sprawdzają Brutusa
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
Klasy wojskowe po nowemu
Samochód do desantowania
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowa misja i nowy sprzęt
Defendery 2019 – część 3
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Defendery 2019 – część 4
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok Żelaznej Dywizji
GROM Challenge
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Głos (z) płonącej Warszawy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śląskie sceny z życia
Polskie firmy na targach w Londynie
Thin Blue Line
Wrzesień ’39 na południu Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wraca do Łomży
Umarły dla świata
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Walka i dyplomacja
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Iranian Chess Game
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Kosmiczny gość
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Selekcja w pigułce
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi na wysokościach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO