moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma inżynierii wojskowej

Wszystkie jednostki inżynieryjne od 1 marca będą podporządkowane dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. To kolejny etap reformy systemu dowodzenia i kierowania wojskiem. W 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu odbyła się dziś uroczystość przekazania jednostki.


Zmieniamy system dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Chcemy, by jednostki były bardziej skomasowane, żeby system był bardziej przejrzysty, żeby można było lepiej współdziałać, lepiej wykonać postawione zadania – wyjaśniał generał broni pilot Lech Majewski, dowódca generalny. Tłumaczył też, jaki jest cel uproszenia struktury dowodzenia. – Szkolenie i użycie operacyjne saperów i pontonierów z Inowrocławia, Dęblina, Niska oraz Głogowa będzie wszechstronniejsze i bardziej efektywne. Jest to ważne nie tylko w kontekście zadań bojowych, ale zwłaszcza w przypadku reagowania kryzysowego na zagrożenia militarne i niemilitarne – mówił gen. Majewski.

W wypadku jednostek inżynieryjnych zmiana podporządkowania była potrzebna, ponieważ część jednostek – dokładniej 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia (wraz z podległymi batalionami oraz patrolami rozminowania) był podporządkowany bezpośrednio szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a pozostałe trzy pułki inżynieryjne od 1 stycznia dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. Teraz wszystkie jednostki inżynieryjne (i 49 wojskowych patroli rozminowania) znajdą się pod „jednym” dowódcą.

Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, generał broni Edward Gruszka, podkreślał podczas uroczystości, że żal mu oddawać jednostkę, która realizowała wiele unikatowych zadań. – Szkoda, serce boli, ale z drugiej strony cieszę się, bo oddajemy dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych perełkę. Pułk jako pierwszy realizował zadania postawione przez prezydenta i premiera dotyczące tworzenia i budowy wojskowych jednostek odbudowy – wyjaśniał generał Gruszka. – Na bazie pułku istnieją teraz cztery wojskowe jednostki odbudowy, a powstanie jeszcze jedna. Wszystkie, w razie potrzeby, są gotowe natychmiast do udzielania pomocy ludności – dodał.


W przeciwieństwie do innych rodzajów wojsk jednostki inżynieryjne są przygotowywane do wykonywania zadań nie tylko w czasie wojny. Saperzy mają również sporo zadań w czasie pokoju. Nie tylko odpowiadają za usuwanie oraz likwidowanie niewypałów i niewybuchów, lecz także niosą pomoc w czasie klęsk żywiołowych, np. powodzi (ewakuują ludność z zalanych terenów, osuszają podtopione budynki lub odbudowują zniszczone drogi i mosty).

Nasza armia ma kilkanaście jednostek inżynieryjnych. Największą jest 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny, któremu od jesieni ubiegłego roku podporządkowane są trzy samodzielne bataliony, dwa inżynieryjne – w Nisku i Głogowie oraz drogowo-mostowy z Dęblina. Poza jednostką kujawską mamy jeszcze 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym, któremu podlega batalion drogowo-mostowy z Chełmna oraz 5 Pułk Inżynieryjny w Szczecinie-Podjuchach i 1 Pułk Saperów w Brzegu.

Poza pułkami polskie wojsko ma również cztery bataliony inżynieryjne funkcjonujące w strukturach jednostek zmechanizowanych – 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich oraz 12, 15 i 17 Brygadzie Zmechanizowanej, dwa bataliony saperów marynarki wojennej oraz jeden batalion remontu lotnisk.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
 

dodaj komentarz

komentarze


Własne interesy Europy
 
They Train Together, They Fight Together
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
We Are All Darfur
Defense Without Politics
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nauka zimowego pływania
Arsenał Iranu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
USA nie zacznie wojny z Iranem
For the Right Cause
O Patriotach na WAT
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
Szturmani na Lipie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Darłowo czeka na śmigłowce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Podziemna potęga
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON
Żyj zdrowiej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Double Eagle po nowemu
Symulatory strzelań Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO