moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma inżynierii wojskowej

Wszystkie jednostki inżynieryjne od 1 marca będą podporządkowane dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. To kolejny etap reformy systemu dowodzenia i kierowania wojskiem. W 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu odbyła się dziś uroczystość przekazania jednostki.


Zmieniamy system dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Chcemy, by jednostki były bardziej skomasowane, żeby system był bardziej przejrzysty, żeby można było lepiej współdziałać, lepiej wykonać postawione zadania – wyjaśniał generał broni pilot Lech Majewski, dowódca generalny. Tłumaczył też, jaki jest cel uproszenia struktury dowodzenia. – Szkolenie i użycie operacyjne saperów i pontonierów z Inowrocławia, Dęblina, Niska oraz Głogowa będzie wszechstronniejsze i bardziej efektywne. Jest to ważne nie tylko w kontekście zadań bojowych, ale zwłaszcza w przypadku reagowania kryzysowego na zagrożenia militarne i niemilitarne – mówił gen. Majewski.

W wypadku jednostek inżynieryjnych zmiana podporządkowania była potrzebna, ponieważ część jednostek – dokładniej 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia (wraz z podległymi batalionami oraz patrolami rozminowania) był podporządkowany bezpośrednio szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a pozostałe trzy pułki inżynieryjne od 1 stycznia dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. Teraz wszystkie jednostki inżynieryjne (i 49 wojskowych patroli rozminowania) znajdą się pod „jednym” dowódcą.

Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, generał broni Edward Gruszka, podkreślał podczas uroczystości, że żal mu oddawać jednostkę, która realizowała wiele unikatowych zadań. – Szkoda, serce boli, ale z drugiej strony cieszę się, bo oddajemy dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych perełkę. Pułk jako pierwszy realizował zadania postawione przez prezydenta i premiera dotyczące tworzenia i budowy wojskowych jednostek odbudowy – wyjaśniał generał Gruszka. – Na bazie pułku istnieją teraz cztery wojskowe jednostki odbudowy, a powstanie jeszcze jedna. Wszystkie, w razie potrzeby, są gotowe natychmiast do udzielania pomocy ludności – dodał.


W przeciwieństwie do innych rodzajów wojsk jednostki inżynieryjne są przygotowywane do wykonywania zadań nie tylko w czasie wojny. Saperzy mają również sporo zadań w czasie pokoju. Nie tylko odpowiadają za usuwanie oraz likwidowanie niewypałów i niewybuchów, lecz także niosą pomoc w czasie klęsk żywiołowych, np. powodzi (ewakuują ludność z zalanych terenów, osuszają podtopione budynki lub odbudowują zniszczone drogi i mosty).

Nasza armia ma kilkanaście jednostek inżynieryjnych. Największą jest 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny, któremu od jesieni ubiegłego roku podporządkowane są trzy samodzielne bataliony, dwa inżynieryjne – w Nisku i Głogowie oraz drogowo-mostowy z Dęblina. Poza jednostką kujawską mamy jeszcze 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym, któremu podlega batalion drogowo-mostowy z Chełmna oraz 5 Pułk Inżynieryjny w Szczecinie-Podjuchach i 1 Pułk Saperów w Brzegu.

Poza pułkami polskie wojsko ma również cztery bataliony inżynieryjne funkcjonujące w strukturach jednostek zmechanizowanych – 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich oraz 12, 15 i 17 Brygadzie Zmechanizowanej, dwa bataliony saperów marynarki wojennej oraz jeden batalion remontu lotnisk.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
 

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Modernizacja starów 266
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Defendery 2019 – część 3
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Nowy wiceminister w MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Stalin czekał i kalkulował
Klasy wojskowe po nowemu
GROM Challenge
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Agresja sowieckiego kolosa
Selekcja w pigułce
Samochód do desantowania
Jedna misja, jeden zespół
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Chorwacki test polskich kadetów
Polskie firmy na targach w Londynie
Historia Liberatora wyjaśniona
Defendery 2019 – część 4
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Z maratonu programowania do wojska
Sprawdzają Brutusa
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rok Żelaznej Dywizji
Thin Blue Line
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja Sokołów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Umarły dla świata
Irańskie szachy
Wojsko wraca do Łomży
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Dead to the World
Iranian Chess Game
Pamięć o tragedii
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Oko na Europę
Śląskie sceny z życia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO