moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obserwatorzy OBWE w drodze na Krym

Dziś na Krymie rozpoczyna się misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poprosiły o nią władzę Ukrainy. Wczoraj zaś na wniosek Polski odbyło się spotkanie NATO. – Rozmawiano o procedurze w ramach artykułu 4, który mówi, że jeśli któryś z sojuszników dostrzega zagrożenia, oczekuje konsultacji i omówienia – powiedział szef MON Tomasz Siemoniak w TOK FM.


Na półwyspie, który od kilku dni zajmowany jest przez wojska rosyjskie, będą pracować delegaci OBWE. Wśród nich znajdą się obserwatorzy ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Estonii, Szwecji, Litwy, Łotwy, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Słowacji, Węgier, Francji, Norwegii, Turcji, Włoch, Irlandii, Kanady, Polski oraz Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE. Nasz kraj będzie reprezentować dwóch oficerów Wojska Polskiego.

O ich wysłaniu zdecydował premier Donald Tusk. Poinformował o tym wczoraj Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony. – Ta misja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwoli społeczności międzynarodowej przekonać się, jaka naprawdę sytuacja panuje na Krymie, bo także doniesienia medialne są sprzeczne – mówił Tomasz Siemoniak w TVN24. Zapewnił, że wojskowi obserwatorzy będą chcieli sprawdzić, jakie siły militarne są zaangażowane w konflikt. Zapewnił, że wojskowi wysłannicy są wysokiej klasy fachowcami. – Nie dadzą się zbyć powiedzeniem, że (niezidentyfikowani napastnicy, którzy zajęli lotniska w Symferopolu i w Sewastopolu – przyp. red.) to ochotnicy, którzy w sklepie kupili mundury. Polscy oficerowie będą się starali dociec, jakie uzbrojone siły wojskowe znajdują się na Krymie, kto tam sprawuje faktycznie władzę i jakie z tego wnioski wynikają dla OBWE – powiedział szef MON.

Minister podkreślił, że o misję obserwacyjną poprosił rząd w Kijowie. – Władze ukraińskie zachowują się w obliczu tego kryzysu bardzo odpowiedzialnie i powściągliwie i myślę, że nie powinniśmy robić więcej, niż życzą sobie sami Ukraińcy – mówił Tomasz Siemoniak.

Ze wstępnych planów wynika, że obserwatorzy będą pracować przez tydzień, jednak nie jest wykluczone przedłużenie ich misji. Będą nieuzbrojeni, a ich celem będzie monitorowanie aktywności militarnej Rosji.

Przypomnijmy: 27 lutego umundurowani i uzbrojeni ludzie, nie posiadający żadnych oznakowań wojskowych, zajęli lotnisko cywilne w Symferopolu na Krymie i wojskowe Belbeka w Sewastopolu. Obstawili pasy startowe, budynki lotniska i wieże kontroli lotów. Tym samym przejęli całkowitą kontrolę nad przestrzenią powietrzną Krymu. Sytuacja zaostrzyła się 1 marca w sobotę, kiedy znów nieoznakowani, ale umundurowani i uzbrojeni ludzie obstawili bazy jednostek wojsk ukraińskich na półwyspie. Z kolei do portu w Sewastopolu, w którym stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska, wpłynęły federacyjne okręty marynarki wojennej. W niedzielę zajęta została przeprawa promowa przez Cieśninę Kerczeńską – łączącą Krym z Rosją. Kim są umundurowane osoby? Prezydent Rosji Władimir Putin, na konferencji prasowej twierdził, że to samoobrona Krymu. – Taki mundur można kupić w dowolnym sklepie z rzeczami do survivalu – drwił.

Dziś Putinowi odpowiedział Sztab Generalny Ukrainy. Według nich umundurowani, ale nieoznakowani napastnicy to żołnierze elitarnych jednostek sił Federacji Rosyjskiej. I tak na Krymie prócz Floty Czarnomorskiej znajdują się żołnierze 1 Zmechanizowanego Batalionu Piechoty, na co dzień stacjonujący w czeczeńskim Kalinowsku, żołnierze 31 Brygady Powietrznodesantowej z Ulianowska i 22 Brygady Specjalnej z Kraju Krasnodarskiego. To oni od kilku dni, zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy stali za przejęciem kontroli nad znajdującymi się na Krymie lotniskami, budynkami administracji czy przeprawą promową przez Cieśninę Kerczeńską.

mk

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze


Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
 
We Are All Darfur
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy wiceminister w MON
Krwawe walki o Monte Cassino
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Czerwoni w odwrocie
For the Right Cause
Klasy wojskowe po nowemu
O Patriotach na WAT
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Double Eagle po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka zimowego pływania
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał Iranu
Symulatory strzelań Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Podziemna potęga
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
Stulatka hydrografia
Szturmani na Lipie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ważka bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Darłowo czeka na śmigłowce
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO