moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obserwatorzy OBWE w drodze na Krym

Dziś na Krymie rozpoczyna się misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poprosiły o nią władzę Ukrainy. Wczoraj zaś na wniosek Polski odbyło się spotkanie NATO. – Rozmawiano o procedurze w ramach artykułu 4, który mówi, że jeśli któryś z sojuszników dostrzega zagrożenia, oczekuje konsultacji i omówienia – powiedział szef MON Tomasz Siemoniak w TOK FM.


Na półwyspie, który od kilku dni zajmowany jest przez wojska rosyjskie, będą pracować delegaci OBWE. Wśród nich znajdą się obserwatorzy ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Estonii, Szwecji, Litwy, Łotwy, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Słowacji, Węgier, Francji, Norwegii, Turcji, Włoch, Irlandii, Kanady, Polski oraz Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE. Nasz kraj będzie reprezentować dwóch oficerów Wojska Polskiego.

O ich wysłaniu zdecydował premier Donald Tusk. Poinformował o tym wczoraj Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony. – Ta misja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwoli społeczności międzynarodowej przekonać się, jaka naprawdę sytuacja panuje na Krymie, bo także doniesienia medialne są sprzeczne – mówił Tomasz Siemoniak w TVN24. Zapewnił, że wojskowi obserwatorzy będą chcieli sprawdzić, jakie siły militarne są zaangażowane w konflikt. Zapewnił, że wojskowi wysłannicy są wysokiej klasy fachowcami. – Nie dadzą się zbyć powiedzeniem, że (niezidentyfikowani napastnicy, którzy zajęli lotniska w Symferopolu i w Sewastopolu – przyp. red.) to ochotnicy, którzy w sklepie kupili mundury. Polscy oficerowie będą się starali dociec, jakie uzbrojone siły wojskowe znajdują się na Krymie, kto tam sprawuje faktycznie władzę i jakie z tego wnioski wynikają dla OBWE – powiedział szef MON.

Minister podkreślił, że o misję obserwacyjną poprosił rząd w Kijowie. – Władze ukraińskie zachowują się w obliczu tego kryzysu bardzo odpowiedzialnie i powściągliwie i myślę, że nie powinniśmy robić więcej, niż życzą sobie sami Ukraińcy – mówił Tomasz Siemoniak.

Ze wstępnych planów wynika, że obserwatorzy będą pracować przez tydzień, jednak nie jest wykluczone przedłużenie ich misji. Będą nieuzbrojeni, a ich celem będzie monitorowanie aktywności militarnej Rosji.

Przypomnijmy: 27 lutego umundurowani i uzbrojeni ludzie, nie posiadający żadnych oznakowań wojskowych, zajęli lotnisko cywilne w Symferopolu na Krymie i wojskowe Belbeka w Sewastopolu. Obstawili pasy startowe, budynki lotniska i wieże kontroli lotów. Tym samym przejęli całkowitą kontrolę nad przestrzenią powietrzną Krymu. Sytuacja zaostrzyła się 1 marca w sobotę, kiedy znów nieoznakowani, ale umundurowani i uzbrojeni ludzie obstawili bazy jednostek wojsk ukraińskich na półwyspie. Z kolei do portu w Sewastopolu, w którym stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska, wpłynęły federacyjne okręty marynarki wojennej. W niedzielę zajęta została przeprawa promowa przez Cieśninę Kerczeńską – łączącą Krym z Rosją. Kim są umundurowane osoby? Prezydent Rosji Władimir Putin, na konferencji prasowej twierdził, że to samoobrona Krymu. – Taki mundur można kupić w dowolnym sklepie z rzeczami do survivalu – drwił.

Dziś Putinowi odpowiedział Sztab Generalny Ukrainy. Według nich umundurowani, ale nieoznakowani napastnicy to żołnierze elitarnych jednostek sił Federacji Rosyjskiej. I tak na Krymie prócz Floty Czarnomorskiej znajdują się żołnierze 1 Zmechanizowanego Batalionu Piechoty, na co dzień stacjonujący w czeczeńskim Kalinowsku, żołnierze 31 Brygady Powietrznodesantowej z Ulianowska i 22 Brygady Specjalnej z Kraju Krasnodarskiego. To oni od kilku dni, zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy stali za przejęciem kontroli nad znajdującymi się na Krymie lotniskami, budynkami administracji czy przeprawą promową przez Cieśninę Kerczeńską.

mk

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze


Stalin czekał i kalkulował
 
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rok Żelaznej Dywizji
A Torn Subcontinent
Z maratonu programowania do wojska
Selekcja w pigułce
Nowy wiceminister w MON
Modernizacja Sokołów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Dead to the World
Śląskie sceny z życia
Umarły dla świata
Oko na Europę
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pamięć o tragedii
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie
Historia Liberatora wyjaśniona
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Cienka niebieska linia
Agresja sowieckiego kolosa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Chorwacki test polskich kadetów
Defendery 2019 – część 4
W Indiach mieli swój drugi dom
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 3
Thin Blue Line
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Iranian Chess Game
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
GROM Challenge
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Modernizacja starów 266
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Samochód do desantowania
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO