moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski desant w Niemczech

Osiemnastu polskich żołnierzy wzięło udział w międzynarodowej operacji powietrznodesantowej. W niemieckim Grafenwoehr spadochroniarze z Bielska-Białej szkolili się z desantowania razem z żołnierzami z USA i Malezji. Skakali z pokładu amerykańskiego śmigłowca CH-47 Chinook, który na pokład może zabrać 30 spadochroniarzy.


Do Grafenwoehr pojechali spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zaprosili ich Amerykanie z 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej, która na co dzień stacjonuje we włoskiej Vincenzie. Poza polskimi spadochroniarzami w szkoleniu z desantowania uczestniczyło także 80 Amerykanów i kilkunastu Malezyjczyków.

– Najpierw każdy z żołnierzy wziął udział w naziemnym szkoleniu spadochronowym. Musieliśmy poznać sprzęt, którego używają Amerykanie oraz przepisy obowiązujące podczas skoku – opowiada ppor. Sebastian Chodorowski, dowódca wyjazdowego plutonu z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. – Uczyliśmy się zasad obowiązujących skoczka na pokładzie śmigłowca, podczas skoku i w czasie lądowania. To obowiązkowe szkolenie, zwłaszcza gdy desantowanie odbywa się z nowych dla nas samolotów lub śmigłowców. Żołnierze skakali z najnowszymi amerykańskimi spadochronami T-11. W treningu naziemnym korzystali z makiety śmigłowca CH-47 Chinook.

Film: 6 BPD

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Spadochroniarze skakali przez tylną rampę z maszyny lecącej na wysokości ok. 330 metrów (w Polsce skoki wykonywane są zwykle z wysokości 400 metrów). – Żołnierze naszej brygady po raz pierwszy desantowali się z pokładu tego śmigłowca. To dla skoczków wyjątkowe doświadczenie – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. CH-47 Chinook produkowany przez Boeinga to wielozadaniowy śmigłowiec transportowy o dużej ładowności. Na swój pokład może zabrać 33 pasażerów lub 30 skoczków spadochronowych.  

Podporucznik Chodorowski dodaje, że lądowanie na amerykańskich spadochronach jest bardziej komfortowe niż na tych, których używają nasi skoczkowie. – To dlatego, że prędkość opadania na polskich spadochronach wynosi 5 metrów na sekundę, na amerykańskich leci się wolniej, ok. 2 metrów na sekundę – dodaje ppor. Chodorowski.

Desantowanie w Niemczech to nie jedyne wspólne ćwiczenia z amerykańskimi spadochroniarzami. Kilka dni temu w Krakowie odbyły się polsko-amerykańskie warsztaty szkoleniowe. W spotkaniu wzięli udział wojskowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz sześciu przedstawicieli 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej. Spadochroniarze rozmawiali m.in. o rozpoznaniu, planowaniu operacji powietrznodesantowych, omawiali schemat działania przed desantowaniem, w trakcie i po zrzucie wojsk.

– Ostatnie wspólne doświadczenia z 173 Brygadą mieliśmy na misji w Afganistanie, a teraz naszą współpracę chcemy przenieść znowu na działania powietrznodesantowe – przyznaje mjr Robert Kruz z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej.

6 Brygada Powietrznodesantowa ze swoją amerykańską odpowiedniczką współpracuje od października 2002 roku. Kolejne wspólne szkolenie polskich i amerykańskich spadochroniarzy ma się odbyć w maju. Tym razem żołnierze ze Stanów Zjednoczonych poznają wyposażenie polskich skoczków i będą się desantować z pokładu samolotów C-130 Hercules lub Casa C-295 M.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: ppor. Sebastian Chodorowski

dodaj komentarz

komentarze

~Masta
1394132940
Chlopaki wolno spadali! :) Do skoków ćwiczebnych te spadaki są super! Ciekawe,kiedy u nas w brygadzie podobne się pojawią .
11-2F-1A-43

Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
 
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda jedzie do USA
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Z menażką na wakacje
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kajmany na gąsienicach
16 sekund Liberatora
Współzawodnictwo rozwija
Most do współpracy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie odmładzają F-16
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Fordy, a nie Nissany
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Informacja Prasowa
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ofensywa Tuchaczewskiego
Powstaną kolejne strzelnice
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kraby w Bolesławcu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Testament Polski Walczącej
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Groty z granatnikiem
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ogromne zainteresowanie Soną
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO