moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski desant w Niemczech

Osiemnastu polskich żołnierzy wzięło udział w międzynarodowej operacji powietrznodesantowej. W niemieckim Grafenwoehr spadochroniarze z Bielska-Białej szkolili się z desantowania razem z żołnierzami z USA i Malezji. Skakali z pokładu amerykańskiego śmigłowca CH-47 Chinook, który na pokład może zabrać 30 spadochroniarzy.


Do Grafenwoehr pojechali spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zaprosili ich Amerykanie z 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej, która na co dzień stacjonuje we włoskiej Vincenzie. Poza polskimi spadochroniarzami w szkoleniu z desantowania uczestniczyło także 80 Amerykanów i kilkunastu Malezyjczyków.

– Najpierw każdy z żołnierzy wziął udział w naziemnym szkoleniu spadochronowym. Musieliśmy poznać sprzęt, którego używają Amerykanie oraz przepisy obowiązujące podczas skoku – opowiada ppor. Sebastian Chodorowski, dowódca wyjazdowego plutonu z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. – Uczyliśmy się zasad obowiązujących skoczka na pokładzie śmigłowca, podczas skoku i w czasie lądowania. To obowiązkowe szkolenie, zwłaszcza gdy desantowanie odbywa się z nowych dla nas samolotów lub śmigłowców. Żołnierze skakali z najnowszymi amerykańskimi spadochronami T-11. W treningu naziemnym korzystali z makiety śmigłowca CH-47 Chinook.

Film: 6 BPD

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Spadochroniarze skakali przez tylną rampę z maszyny lecącej na wysokości ok. 330 metrów (w Polsce skoki wykonywane są zwykle z wysokości 400 metrów). – Żołnierze naszej brygady po raz pierwszy desantowali się z pokładu tego śmigłowca. To dla skoczków wyjątkowe doświadczenie – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. CH-47 Chinook produkowany przez Boeinga to wielozadaniowy śmigłowiec transportowy o dużej ładowności. Na swój pokład może zabrać 33 pasażerów lub 30 skoczków spadochronowych.  

Podporucznik Chodorowski dodaje, że lądowanie na amerykańskich spadochronach jest bardziej komfortowe niż na tych, których używają nasi skoczkowie. – To dlatego, że prędkość opadania na polskich spadochronach wynosi 5 metrów na sekundę, na amerykańskich leci się wolniej, ok. 2 metrów na sekundę – dodaje ppor. Chodorowski.

Desantowanie w Niemczech to nie jedyne wspólne ćwiczenia z amerykańskimi spadochroniarzami. Kilka dni temu w Krakowie odbyły się polsko-amerykańskie warsztaty szkoleniowe. W spotkaniu wzięli udział wojskowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz sześciu przedstawicieli 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej. Spadochroniarze rozmawiali m.in. o rozpoznaniu, planowaniu operacji powietrznodesantowych, omawiali schemat działania przed desantowaniem, w trakcie i po zrzucie wojsk.

– Ostatnie wspólne doświadczenia z 173 Brygadą mieliśmy na misji w Afganistanie, a teraz naszą współpracę chcemy przenieść znowu na działania powietrznodesantowe – przyznaje mjr Robert Kruz z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej.

6 Brygada Powietrznodesantowa ze swoją amerykańską odpowiedniczką współpracuje od października 2002 roku. Kolejne wspólne szkolenie polskich i amerykańskich spadochroniarzy ma się odbyć w maju. Tym razem żołnierze ze Stanów Zjednoczonych poznają wyposażenie polskich skoczków i będą się desantować z pokładu samolotów C-130 Hercules lub Casa C-295 M.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: ppor. Sebastian Chodorowski

dodaj komentarz

komentarze

~Masta
1394132940
Chlopaki wolno spadali! :) Do skoków ćwiczebnych te spadaki są super! Ciekawe,kiedy u nas w brygadzie podobne się pojawią .
11-2F-1A-43

A Torn Subcontinent
 
Thin Blue Line
Cienka niebieska linia
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Iranian Chess Game
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Nowy wiceminister w MON
Skok na lotnisko
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy nurkowie na Islandii
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Dead to the World
Jedna misja, jeden zespół
Umowa na Feniksy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Sprawdzają Brutusa
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Brawurowa ucieczka „Orła”
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Selekcja w pigułce
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy weterani i książę Harry
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Stalin czekał i kalkulował
Wojsko wraca do Łomży
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Agresja sowieckiego kolosa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Chorwacki test polskich kadetów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Indiach mieli swój drugi dom
Moje serce należy też do Indii
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Pamięć o tragedii
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Walka i dyplomacja
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Groźny jak Tallboy
Modernizacja starów 266
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja Sokołów
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO