moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obóz uchodźców na poligonie?

Polska wzmocniła ochronę wschodnich granic, ale jest gotowa na przygotowanie obozu dla kilku tysięcy ukraińskich uchodźców – poinformował Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych. Obóz powstałby na poligonie w Nowej Dębie. Po południu szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem.


Minister spraw wewnętrznych pojechał na Podkarpacie, by przyjrzeć się sytuacji na liczącej przeszło 535 kilometrów granicy z Ukrainą. – Ochrona granic wschodnich została wzmocniona – poinformował podczas briefingu prasowego. Dodał też, że w razie gdyby sytuacja tego wymagała, Polska jest w stanie w ciągu tygodnia postawić obóz dla kilku tysięcy uchodźców z Ukrainy. Miałby on powstać na poligonie w Nowej Dębie. Wcześniej jednak musiałyby się zapełnić ośrodki Urzędu ds. Cudzoziemców oraz placówki przygotowane przez sztaby zarządzania kryzysowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Łącznie mogą one przyjąć 2,5 tysiąca osób. – Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację – zapewniał Sienkiewicz, zaraz jednak dodał: – Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie będzie się raczej uspokajała niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na Krymie, który jest przedmiotem rosyjskiej agresji.

Do tej pory do Urzędu ds. Cudzoziemców spłynęło od obywateli Ukrainy 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

Po południu z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem rozmawiał szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak. Szef MON zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. ‒ Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach ‒ powiedział Siemoniak Polskiej Agencji Prasowej. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Siemoniaka, ale została uzgodniona przez niego z wiceministrem obrony tydzień temu w Brukseli.

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Ukraiński minister poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Półwyspie Krymskim.


– Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być dla nas wzorem – mówił Witalij Kliczko, lider ukraińskiej partii UDAR, podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Do spotkania doszło w Dublinie przy okazji kongresu Europejskiej Partii Ludowej. Lider opozycyjnego UDAR-u podziękował Polakom za zaangażowanie w sprawy Ukrainy. Podkreślił, że obydwa kraje na początku lat 90. startowały niemal z tego samego pułapu. Polska osiągnęła sukces, przed Ukrainą zaś jeszcze długa droga. – Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być inspiracją i wzorem przemian na Ukrainie – podkreślał Kliczko. Wczoraj Donald Tusk spotkał się w stolicy Irlandii z Julią Tymoszenko, byłą premier Ukrainy, jedną z liderek przemian w tym kraju.

Napięta sytuacja na Ukrainie była też jednym z tematów, który pojawił się podczas rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ankarze. Okazją do wizyty była 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Komorowski spotkał się m.in. z prezydentem Turcji Abdullachem Gulem. – Mamy identyczny pogląd na kwestię wsparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do utrzymania integralności terytorialnej z uwzględnieniem Krymu – podkreślał prezydent Komorowski. Sekundował mu prezydent Gul. – Sytuacja na Krymie grozi powrotem do czasów zimnej wojny. Nic dobrego by z tego nie wynikło – mówił.

REKLAMA

ŁZ , PAP

autor zdjęć: MSW, Maciej Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Powstaną kolejne strzelnice
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Duda jedzie do USA
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kajmany na gąsienicach
Informacja Prasowa
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na misjach święta inne niż zwykle
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ogromne zainteresowanie Soną
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Testament Polski Walczącej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Most do współpracy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent z wizytą w Drawsku
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kim przekracza granice
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Fordy, a nie Nissany
Współzawodnictwo rozwija
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wyzwania polskiej prezydencji
Groty z granatnikiem
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ofensywa Tuchaczewskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Weterani w pasiece
16 sekund Liberatora
Z menażką na wakacje
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO