moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent uczcił nasze 15-lecie w Sojuszu

Trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do NATO. Rocznicę tę obchodzono też w całej Polsce na piknikach, paradach i koncertach.

Dokładnie o 19.00, czyli o tej samej porze, gdy 12 marca 1999 roku ówczesny szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisał dokumenty ratyfikacyjne paktu północnoatlantyckiego, rozpoczęła się uroczystość na warszawskim placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu. Podniesiono na maszt flagi i odegrano hymny Polski i NATO.

– 15 lat temu doczekaliśmy się ugruntowania naszej wolności – mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata. Jednak, jak podkreślił prezydent, na nasze bezpieczeństwo składa się też silna polska armia i determinacja do obrony kraju.

REKLAMA

– Dlatego konsekwentnie modernizujemy siły zbrojne, ważne jest też pielęgnowanie w społeczeństwie patriotyzmu oraz świadomości konieczności obrony terytorium Polski – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. – My Polacy znamy cenę wolności i dlatego okazujemy ukraińskim sąsiadom naszą solidarność i wiarę w kolejne zwycięstwo słusznej sprawy wolności – powiedział. Bronisław Komorowski dodał też, że w takim momencie szczególnie doceniamy fakt, że jesteśmy w NATO – sojuszu, który solidarnie i skutecznie broni terytoriów krajów członkowskich.

Film: MON

Obchody, w których uczestniczył minister obrony Tomasz Siemoniak, przedstawiciele władz oraz pododdziały rodzajów sił zbrojnych i żołnierze z flagami państw NATO, uświetniła uroczysta odprawa wart i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Warszawiacy i turyści mogli też obserwować pokaz musztry paradnej żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i uroczystą defiladę pododdziałów wojskowych. Obejrzeli też na ustawionym na placu telebimie film o polskiej drodze do NATO i wysłuchali koncertu orkiestry wojskowej z Radomia. Widzów rozgrzewała serwowana przez żołnierzy grochówka i ciepła herbata.

Wcześniej tego dnia w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotkał się z ambasadorami państw Sojuszu akredytowanymi w Polsce oraz politykami, parlamentarzystami i dowódcami wojskowymi. – Dążenie Polski do członkostwa w NATO było wspólne dla wszystkich sił politycznych w kraju – mówił prezydent. Podziękował też innym państwom za wsparcie Polski w tym procesie.

Z okazji 15-lecia Polski w Sojuszu fasadę Pałacu Prezydenckiego oświetla okolicznościowa iluminacja z logo NATO, do niedzieli można też oglądać przed pałacem wystawę przybliżającą historię Sojuszu i polską drogę do niego.

Rocznicę naszego członkostwa w NATO uczcił też parlament. – Sejm uznaje członkostwo Polski w pakcie północnoatlantyckim za główny, obok członkostwa w UE, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego – głosi przyjęta przez wszystkich posłów uchwała. Sejm podziękował też osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do paktu i podkreślił, że w starania na rzecz naszego członkostwa w NATO zaangażowane były w latach 90. wszystkie najważniejsze siły polityczne.

15-lecie naszej obecności w NATO świętowano w całej Polsce. Żołnierze organizowali z tej okazji apele, wystawy i koncerty. W 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu odbyła się uroczysta zbiórka i okolicznościowa prelekcja, 10 Brygada Logistyczna w Opolu zorganizowała Dzień Otwartych Koszar, a we Wrocławiu uczczono rocznicę koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i sympozjum poświęconym działalności polskich wojsk w NATO.

Kraków świętował na Pikniku Spadochroniarskim, gdzie zaprezentowano wyposażenie 6 Brygady Powietrznodesantowej, pokaz musztry paradnej i koncert zespołu „Czasza”. Natomiast w Szczecinie otwarto wystawę poświęconą polskiej obecności w Sojuszu. Jej współautorami są Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni i Urząd Miasta.

***
12 marca 1999 roku o 19.00 czasu polskiego (w południe czasu miejscowego) w Independence w USA szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisał protokół akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Działając w imieniu swoich państw, podpisy złożyli także przedstawiciele Czech i Węgier. Od tego momentu te trzy kraje stały się formalnie członkami Sojuszu. Członkostwo w NATO zmieniło naszą armię niemal we wszystkich obszarach. Musieliśmy dostosować do sojuszniczych standardów jej strukturę, organizację, uzbrojenie i zasady szkolenia.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w sztafecie pomocy
 
Weterani znów staną na macie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Duda jedzie do USA
PGZ będzie obecna na MSPO
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ochotnicy na ratunek
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 sekund Liberatora
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Most do współpracy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Krwawy Wołyń
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Groty z granatnikiem
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Online z mistrzami sportu
Kolejne Groty dla wojska
Wojsko ma ofertę dla cywili
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie odmładzają F-16
Współzawodnictwo rozwija
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ofensywa Tuchaczewskiego
Powstaną kolejne strzelnice
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rakiety z Mesko w F-35
Kraby w Bolesławcu
Polskie porty bardziej otwarte
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Oficer jak biała karta...
Brawurowe zagony motorowe
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zbiegowie z innego świata
Ogromne zainteresowanie Soną
Szkolenie wodne podhalańczyków
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ułańska szarża
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO