moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Codzienna działalność LMT

Zespół Łącznikowo-Monitorujący XXIX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie realizuje zadania związane z monitorowaniem sytuacji politycznej, ekonomicznej i socjalnej mieszkańców Kosowa.


Żołnierze zespołu pod dowództwem kapitana Mariusza Gołebiowskiego w rejonie prowadzonych działań pełnią funkcję łącznikową pomiędzy siłami KFOR, a władzami lokalnymi i organizacjami międzynarodowymi. Działalność ta pozwala na gromadzenie istotnych informacji, które są wykorzystywane w bieżącej działalności PKW. Dzięki nim poznajemy m. in. potrzeby najbiedniejszych mieszkańców Kosowa i do nich dostarczana jest pomoc humanitarna otrzymana z Polski.

W pierwszej dekadzie marca, dzięki wspomnianym działaniom, sekcja łącznikowo-monitorująca porucznika Andrzeja Roszaka umożliwiła zorganizowanie przekazania pomocy humanitarnej dla Fundacji „HANDIKOS” zajmującej się działalnością humanitarną na terenie Kosowa.

10 marca 2013 roku delegacja żołnierzy PKW przekazała 68 paczek darów, które trafią do najbardziej potrzebujących kosowskich rodzin. Przekazanie odbyło się w gminie Hani i Elezit, a protokół przekazania podpisali: por. Andrzej Roszak – szef Sekcji oraz pan Imri Suma – dyrektor Fundacji „HANDIKOS”.

Po podpisaniu protokołu odbył się mecz towarzyski piłki nożnej pomiędzy reprezentacją żołnierzy XXIX zmiany PKW, a gminy Hani i Elezit z panem Rufkim Suma – burmistrzem gminy na czele. Wygrali żołnierze PKW. Mecz wzbudzał duże emocje zarówno zawodników jak i kibiców. Obie drużyny zafundowały widowisko na wysokim poziomie.

Zorganizowanie powyższego spotkania nie jest jedynym aspektem działalności LMT XXIX zmiany PKW. Żołnierze sekcji dowodzonej przez chorążego Bartłomieja Urbana realizując swoje codzienne zadania w rejonie miejscowości Korbulić dotarli do rodziny, w której mieszka niepełnosprawny chłopiec. Postanowili zatem pomóc dwunastoletniemu Jetlumowi.  Nawiązali kontakt z panią Lumturie Koka – przedstawicielem wspomnianej wcześniej fundacji, a ta na początku marca przekazała chłopcu wózek inwalidzki. Teraz Jetlum będzie mógł poruszać się samodzielnie i to nie tylko jak dotychczas w obrębie gospodarstwa swoich rodziców.

Miejscowość Korbulić jest jedną z biedniejszych w Kosowie. Warunki życia są tutaj bardzo trudne. Dzieci nie mają możliwości korzystania z żadnych atrakcji i uciech. Dlatego też sekcja chorążego Urbana w dniu 7 marca br. pomogła zorganizować krótkie przedstawienie teatralne dla dzieci uczących się w miejscowej szkole.

Działalność Zespołu Łącznikowo-Monitorującego ma istotny wpływ na realizację zadań mandatowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Udział członków zespołu w spotkaniach z władzami lokalnymi, dyrektorami szkół i placówek edukacyjnych, a także instytucjami pomocy społecznej jest źródłem pozyskiwania cennych informacji, które są wykorzystywane w dalszych działaniach. Pozwala to skutecznie reagować i zapobiegać ewentualnym konfliktom.
Prowadzenie akcji humanitarnych natomiast pozytywnie wpływają na tworzenie i utrzymywanie bezpośredniej więzi pomiędzy siłami KFOR, a lokalnymi władzami, mieszkańcami Kosowa i innymi organizacjami.

* * *

Po przejęciu obowiązków przez XXIX zmianę PKW sekcje łącznikowo-monitorujące uczestniczyły w wielu spotkaniach z władzami lokalnych placówek i instytucji w gminach Kacanik, Hani i Elezit oraz Strpce. W trakcie tych spotkań pozyskano m. in. informacje dotyczące sytuacji materialnej mieszkańców tychże gmin. Informacje te następnie zostały wykorzystane przy organizowaniu pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących. Dzięki darom otrzymanym od Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" oraz Stowarzyszenia "Szkoły dla Pokoju" chociaż częściowo uda się zaspokoić najpilniejsze potrzeby najuboższych rodzin w Kosowie.

* * *

Dowódca, żołnierze i pracownicy XXIX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie serdecznie dziękują Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” oraz Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” za dostarczoną pomoc humanitarną. Otrzymane dary pozwolą na poprawę trudnej sytuacji, jaka panuje wśród ludności Kosowa zamieszkującej w rejonie odpowiedzialności PKW.

Tekst: kpt. Dariusz Draczkowski

 

red. PZ

autor zdjęć: chor. Jakub Żynda, chor. Bartłomiej Urban i chor. mar. Marcin Woźniczko

dodaj komentarz

komentarze


F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
 
Darłowo czeka na śmigłowce
For the Right Cause
JWK z odznaką pamiątkową
Ważka bliżej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rywalizacja strzelców wyborowych
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Chciałem walczyć z Niemcami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Symulatory strzelań Rosomaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Defense Without Politics
Podziemna potęga
Security Game
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
Stulatka hydrografia
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka zimowego pływania
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Militaria na Zamku Królewskim
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Śmierć bohatera
Obradowała Rada Gabinetowa
Pretorianie na Mazurach
Double Eagle po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Krwawe walki o Monte Cassino
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO