moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o łączeniu krajowej zbrojeniówki

Konsolidacja sektora obronnego ma kluczowe znaczenie dla modernizacji polskiej armii. Pozwoli bowiem na bardziej efektywne wykorzystanie jego potencjału oraz skorelowanie działań inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych – mówił Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Posłowie wysłuchali w środę informacji przedstawicieli resortów skarbu oraz obrony na temat łączenia krajowych zakładów zbrojeniowych w jeden holding – Polską Grupę Zbrojeniową. Konsolidację nadzoruje Ministerstwo Skarbu, ale robi to we współpracy z MON. Jak przekonywali Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu oraz Czesław Mroczek, wiceminister obrony odpowiedzialny za zakupy dla armii, konsolidacja zbrojeniówki jest koniecznością, bo tylko ona daje szansę na uratowanie tego sektora gospodarki.

– W ten sposób wyeliminujemy także wzajemną konkurencję pomiędzy polskimi spółkami obronnymi, ubiegającymi się o zamówienia wojskowe. Łatwiejsza też będzie koordynacja programów rozwojowych i lepsze wykorzystanie istniejącej bazy naukowo-badawczej. Silnemu branżowo przedsiębiorcy znacznie łatwiej będzie konkurować w przetargach na rynku europejskim – przekonywał wiceminister skarbu.

Zdzisław Gawlik podkreślał, że tworzenie jednego silnego podmiotu w miejsce rozdrobnionego sektora zbrojeniowego to tendencja, która od kilkunastu lat jest widoczna zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. – W wyniku konsolidacji powstały globalne potęgi zbrojeniowe takie jak: amerykański Boeing, europejskie EADS czy BAE Systems – wymieniał wiceminister Gawlik.

Jak łączą się polskie zakłady? Początkowo rządowa strategia zakładała przeprowadzenie konsolidacji wokół spółki Bumar (obecna nazwa to Polski Holding Obronny). W ciągu dziesięciu lat (od 2002 do 2012 roku) w ramach Grupy Bumar doszło do połączenia 27 spółek. Jednak w 2012 roku stało się jasne, że koncepcja, w której liderem holdingu będzie Bumar, nie ma szans na pełną realizację. Przeciwko temu opowiedziała się bowiem część spółek, które miały zostać włączone do Bumaru. Protestowały zarówno zarządy, jak i załogi zakładów. Poparcie dla tego pomysłu wycofało też Ministerstwo Obrony Narodowej. W rezultacie sektor zbrojeniowy pozostał podzielony na kilka odrębnych grup kapitałowych (Grupa PHO, Grupa Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.) oraz 11 spółek Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych. A resorty skarbu i obrony musiały opracować nową koncepcję konsolidacji zbrojeniówki.

Ostatecznie zdecydowano się na połączenie zakładów zbrojeniowych w oparciu o nową spółkę skarbu państwa. Pod koniec ubiegłego roku powstała Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółka, której siedziba znajduje się w Radomiu, ma być podmiotem dominującym (holderem) grupy kapitałowej, do której zostaną włączone spółki sektora obronnego z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa. Proces ten będzie przeprowadzony w kilku etapach. W pierwszym, do PGZ trafi 11 spółek z grupy WPRP, HSW, OBR CTM oraz spółki podległe Agencji Rozwoju Przemysłu (np. WSK PZL-Kalisz S.A., FB Łucznik – Radom). Ten etap ma być zakończony do końca maja tego roku. Natomiast w drugim etapie, do PGZ mają dołączyć spółki produkcyjne i handlowe skupione obecnie w Grupie Polskiego Holdingu Obronnego, tj.: Bumar Amunicja, PCO S.A., Bumar Elektronika, ZM Bumar-Łabędy, OBRUM, Cenzin, Cenrex i Radmor.

Docelowo w PGZ znajdzie się około 30 podmiotów, zatrudniających ponad 14 tysięcy pracowników.

Na razie kapitał zakładowy PGZ wynosi jedynie 200 tys. zł. – To bardzo niewielka kwota, ale niedługo zostanie podniesiona do 250 mln zł. Będzie to wkład ARP – zapowiedział wiceminister Gawlik. To oczywiście dopiero początek, bo według założeń już po pierwszym etapie konsolidacji, kapitał zakładowy spółki wzrośnie do 3,9 mld zł.

Wiceminister Gawlik zapewniał, że choć PGZ będzie spółką podlegającą resortowi skarbu, to MON będzie miał wpływ na to co się w niej dzieje. – To naturalne, bo przecież dla większości spółek, które wejdą w skład holdingu, MON jest jedynym zamawiającym – wyjaśniał Gawlik. Z kolei wiceminister Mroczek przypomniał, że 90 proc. swoich przychodów, krajowe zakłady obronne zawdzięczają współpracy z MON. Jednak sam resort obrony nie jest już uzależniony od rodzimego przemysłu. – W 2013 roku udział polskiego sektora obronnego w zamówieniach MON wyniósł 71 proc. – mówił wiceminister Mroczek. Jednocześnie podkreślił, że w najbliższych latach ten udział będzie się zmniejszał. A to dlatego, że przeprowadzając modernizację techniczną armii, MON będzie musiał kupić najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, a takiego w Polsce raczej się nie produkuje.

– Mam nadzieję, że po jakimś czasie wkład polskich zakładów będzie rósł. Jednak, aby się tak stało musimy przeprowadzić konsolidację. Inaczej nasze zakłady znajdą się w bardzo trudnej sytuacji – podkreślał Czesław Mroczek.

Posłowie chcieli wiedzieć, w jaki sposób rząd może wpłynąć na zwiększenie udziału krajowych zakładów w zamówieniach dla armii. – Mamy do tego wiele narzędzi. Możemy to zrobić chociażby poprzez offset czy transfer technologii. Będziemy negocjować wpisanie takich rozwiązań do umów ze zwycięzcami przetargów – zapewniał wiceminister Mroczek.

Posłowie przyjęli informację obu resortów na temat konsolidacji polskiej zbrojeniówki, ale postanowili, że temu zagadnieniu będą poświęcone jeszcze dwa posiedzenia komisji.

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395324780
Konsolidacja, narady, spotkania, konferencje, odznaczenia dla zasłużonych i generalicji i... jak na razie to niewiele z tego pozytywnego wynika dla obronności kraju.
BC-86-82-AB

Edukacja na platformie
 
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Policja i wojsko kontra COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
PKW Orlik na półmetku
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Sześć dekad pod wirnikiem
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Poprad w kolejnej jednostce
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Trzy cele na ścieżce
„Gwiezdne wojny” Reagana
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
USA nie zacznie wojny z Iranem
Początek katyńskiej zbrodni
Certyfikacja na „Tarczowni”
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Ochotnik do Polski
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Następca RPG-7
Nowy wiceminister w MON
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Rakiety w celu
Wojskowi medycy w gotowości
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Medycy WOT kontra COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nowa misja polskich żołnierzy
PGZ pomaga w walce z epidemią
Logistycy transportują środki ochronne
Sukcesy sportowców w mundurach
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Iran uderza w USA
Dwa oblicza agenta wywiadu
Bomby w Odrze
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO