moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siła, szybkość i wytrzymałość żołnierza NSR

Kolejni ochotnicy do zawodowej służby wojskowej szkolą się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc). W marcu na szkolenie rotacyjne zgłosiło się 52 żołnierzy NSR, w tym 45 mężczyzn i 7 kobiet.

W pierwszych dniach szkolenia żołnierze tradycyjnie zapoznają się z brygadą i przechodzą procedurę administracyjno-logistyczną, związaną m.in. z zaewidencjonowaniem, umundurowaniem, zapoznaniem ze strukturą pododdziałów, planem szkolenia itp. Po dopełnieniu formalności i wstępnym przeszkoleniu, kandydatów czeka sprawdzian z wychowania fizycznego. Sprawdzian ten składa się z czterech dyscyplin, sprawdzających ogólną kondycję i motorykę kandydata.

Pierwszą dyscypliną jest marszobieg na dystansie 3000 metrów – norma dla mężczyzn oraz bieg na 1000 metrów – norma dla kobiet. Aby zaliczyć ten etap na piątkę mężczyźni muszą pokonać trasę w czasie 13,50 min., a kobiety w czasie 4,45 min. Jest to dyscyplina, która często sprawia trudność kandydatom do zawodowej służby wojskowej. Tymczasem każdy pancerniak w Świętoszowie pokonuje ten dystans kilka razy w tygodniu w czasie porannego rozruchu fizycznego. Dlatego poradzenie sobie z nim jest wręcz nieodzowne.

Kolejną dyscypliną jest podciąganie się na drążku wysokim przez mężczyzn i tu niezbędne jest podciągnięcie się 10-krotne na ocenę bardzo dobrą lub 6-krotne na zaliczenie. Panie realizują w tym zakresie uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce (jak przy pompkach), a niezbędna liczba powtórzeń na ocenę bardzo dobrą to 28 lub 18 na zaliczenie. To konkurencja, która wymaga dobrego przygotowania siłowego. Sprawiająca niegdyś najwięcej problemów dyscyplina, coraz częściej staje się motorem do solidnego treningu poprzedzającego egzamin sprawnościowy.

W zakresie sprawdzianu siłowego ochotnicy realizują również skłony tułowia w przód, czyli tzw. „brzuszki”, których w przeciągu 2 minut panowie muszą wykonać 50, a panie 37. To norma na „piątkę”. Średnia 4,5 wśród egzaminowanej właśnie grupy żołnierzy NSR w tej dyscyplinie dobitnie świadczy o tym, że osiągnięcie najwyższej noty nie stanowi problemu dla młodych kandydatów.

Ostatnią konkurencją jest egzamin na szybkość. Tu mężczyźni realizują bieg wahadłowy 10 x 10 metrów, na przebiegnięcie którego mają 31 sekund. Panie natomiast wykonują bieg zygzakiem tzw. „kopertę”, na pokonanie którego przeznaczono 27 sekund.

Sprawdzian zaliczyło pozytywnie ponad 70% osób, które zgłosiły się na szkolenie. Ocena z wychowania fizycznego jest oceną cząstkową, która wraz z ocenami ze znajomości norm i oceną ze strzelania da ostatecznie pełny obraz wyszkolenia żołnierza.

Już od przyszłego tygodnia ochotnicy w składzie kompanii dowodzenia, zaopatrzenia i kompanii remontowej batalionu logistycznego 10 BKPanc wyruszają na poligon, by tam wraz z żołnierzami zawodowymi odbyć zajęcia m.in. z osiągania norm szkoleniowych, musztry bojowej i innych.

Normy do sprawdzianu z wychowania fizycznego znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce DOŁĄCZ DO NAS (http://www.10bkpanc.wp.mil.pl/pl/7.html).

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Moje serce należy też do Indii
 
Cienka niebieska linia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Iranian Chess Game
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Skok na lotnisko
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja Sokołów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Polscy weterani i książę Harry
Sprawdzają Brutusa
W Indiach mieli swój drugi dom
Groźny jak Tallboy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja starów 266
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowa misja i nowy sprzęt
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Chorwacki test polskich kadetów
Stalin czekał i kalkulował
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Brawurowa ucieczka „Orła”
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pamięć o tragedii
A Torn Subcontinent
„Górale” zdobywają miasto
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Selekcja w pigułce
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Agresja sowieckiego kolosa
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polscy nurkowie na Islandii
Walka i dyplomacja
Wojsko wraca do Łomży
Dead to the World
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Umowa na Feniksy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO