moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie kierowali strzelaniem

Trzeba wypatrzeć cel, określić jego namiary, a potem wydać komendę obsłudze zestawu artyleryjskiego – tak właśnie ćwiczyli podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, którzy wyszli w morze na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. Kierowanie strzelaniem to element praktyk okrętowo- uzbrojeniowych.


W praktykach biorą udział podchorążowie z trzeciego roku. 22 z nich studiuje na wydziale nawigacji i uzbrojenia okrętowego, ośmiu na wydziale mechaniczno-elektrycznym. – Na blisko dwa tygodnie zostali zaokrętowani na różnego rodzaju okrętach 3 Flotylli Okrętów. Poznają tam między innymi ich wyposażenie, specyfikę służby. W zależności od wydziału uczą się obsługi uzbrojenia i okrętowych silników – wyjaśnia kmdr por. Mirosław Chmieliński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opiekun praktyk.

Studenci trafili między innymi na pokład okrętów rakietowych, fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”, okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski” czy okrętu podwodnego. Podchorążowie z wydziału nawigacji wyszli w morze na pokładzie ORP „Wodnik”, by wziąć udział w strzelaniu. – W użyciu były dwa rodzaje uzbrojenia: znajdujące się w części dziobowej karabiny WKM kalibru 12,7 mm, a także Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjski „Wróbel-I”, kalibru 23 mm – tłumaczy kmdr por. Chmieliński.

Zadanie podchorążych polegało na kierowaniu ogniem. – Wydawaliśmy komendy marynarzom, którzy obsługiwali karabin bądź działko – mówi pchor. Patryk Rybak. – Oczywiście nie robiliśmy tego w pełni samodzielnie. Czuwali nad nami zarówno dowódca okrętu, jak i szef działu drugiego – dodaje. Celem podczas strzelania z karabinu była zostawiona przez holownik tarcza. Obsługa zestawu artyleryjskiego musiała trafić kolejno w tarczę, makietę miny oraz wystrzeloną z pokładu flarę. – Znacznie trudniejsze było strzelanie z „Wróbla”. Procedura jest tutaj bardziej skomplikowana, a liczba komend większa – przyznaje pchor. Rybak.

Podchorążowie wychodzili też w morze na pokładach swoich macierzystych okrętów. – Brali udział w alarmach, przyglądali się pracy załogi, faktycznie byli dublerami marynarzy, którzy wchodzą w jej skład – tłumaczy kmdr por. Chmieliński. Morska część praktyki kończyła się zaliczeniem i wpisem do specjalnego dzienniczka. – Dowódcy poszczególnych okrętów wyszczególnili w nich nie tylko zadania, które wykonywali podchorążowie, ale też liczbę mil morskich, które przeszli – zaznacza kmdr por. Chmieliński.

W poniedziałek „nawigatorzy” rozpoczynają tak zwany tydzień techniczny. Będą się zapoznawać z uzbrojeniem, ale też sprzętem hydrolokacyjnym czy hydroakustycznym oraz dokumentacją.

Tymczasem przyszli mechanicy mają za sobą tydzień spędzony w okrętowych maszynowniach. – Poznawaliśmy pracę mechanizmów znajdujących się w dziale mechaniczno-elektrycznym, dowiadywaliśmy się na przykład, jak usuwać usterki, walczyć z wodą czy pożarem – wyjaśnia pchor. Katarzyna Kamińska, która została przydzielona na okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”. Studenci mieli czas na pytania, robienie notatek. W poniedziałek ich zajęcia nabiorą tempa. – Wychodzimy w morze. Tam zobaczymy, jak w praktyce wygląda życie i służba na naszym okręcie – zapowiada pchor. Kamińska. – Na pewno będzie to nowe doświadczenie, choć mamy już za sobą choćby rejs na ORP „Wodnik” – dodaje.

Praktyki potrwają do piątku.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
 
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstaną kolejne strzelnice
Ubiory ochronne z Maskpolu
Weterani w pasiece
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Response to Emergency
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Prezydent z wizytą w Drawsku
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Online z mistrzami sportu
Poprady dla zawiszaków
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wyzwania polskiej prezydencji
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Nowe karabinki dla specjalsów
Polskie porty bardziej otwarte
Nieskażeni rutyną
Wyjątkowy CWIX
Kajmany na gąsienicach
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Fordy, a nie Nissany
Kim przekracza granice
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Z menażką na wakacje
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Informacja Prasowa
Mała Polska na skraju Niemiec
Prezydent Duda jedzie do USA
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Testament Polski Walczącej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO