moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie kierowali strzelaniem

Trzeba wypatrzeć cel, określić jego namiary, a potem wydać komendę obsłudze zestawu artyleryjskiego – tak właśnie ćwiczyli podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, którzy wyszli w morze na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. Kierowanie strzelaniem to element praktyk okrętowo- uzbrojeniowych.


W praktykach biorą udział podchorążowie z trzeciego roku. 22 z nich studiuje na wydziale nawigacji i uzbrojenia okrętowego, ośmiu na wydziale mechaniczno-elektrycznym. – Na blisko dwa tygodnie zostali zaokrętowani na różnego rodzaju okrętach 3 Flotylli Okrętów. Poznają tam między innymi ich wyposażenie, specyfikę służby. W zależności od wydziału uczą się obsługi uzbrojenia i okrętowych silników – wyjaśnia kmdr por. Mirosław Chmieliński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opiekun praktyk.

Studenci trafili między innymi na pokład okrętów rakietowych, fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”, okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski” czy okrętu podwodnego. Podchorążowie z wydziału nawigacji wyszli w morze na pokładzie ORP „Wodnik”, by wziąć udział w strzelaniu. – W użyciu były dwa rodzaje uzbrojenia: znajdujące się w części dziobowej karabiny WKM kalibru 12,7 mm, a także Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjski „Wróbel-I”, kalibru 23 mm – tłumaczy kmdr por. Chmieliński.

Zadanie podchorążych polegało na kierowaniu ogniem. – Wydawaliśmy komendy marynarzom, którzy obsługiwali karabin bądź działko – mówi pchor. Patryk Rybak. – Oczywiście nie robiliśmy tego w pełni samodzielnie. Czuwali nad nami zarówno dowódca okrętu, jak i szef działu drugiego – dodaje. Celem podczas strzelania z karabinu była zostawiona przez holownik tarcza. Obsługa zestawu artyleryjskiego musiała trafić kolejno w tarczę, makietę miny oraz wystrzeloną z pokładu flarę. – Znacznie trudniejsze było strzelanie z „Wróbla”. Procedura jest tutaj bardziej skomplikowana, a liczba komend większa – przyznaje pchor. Rybak.

Podchorążowie wychodzili też w morze na pokładach swoich macierzystych okrętów. – Brali udział w alarmach, przyglądali się pracy załogi, faktycznie byli dublerami marynarzy, którzy wchodzą w jej skład – tłumaczy kmdr por. Chmieliński. Morska część praktyki kończyła się zaliczeniem i wpisem do specjalnego dzienniczka. – Dowódcy poszczególnych okrętów wyszczególnili w nich nie tylko zadania, które wykonywali podchorążowie, ale też liczbę mil morskich, które przeszli – zaznacza kmdr por. Chmieliński.

W poniedziałek „nawigatorzy” rozpoczynają tak zwany tydzień techniczny. Będą się zapoznawać z uzbrojeniem, ale też sprzętem hydrolokacyjnym czy hydroakustycznym oraz dokumentacją.

Tymczasem przyszli mechanicy mają za sobą tydzień spędzony w okrętowych maszynowniach. – Poznawaliśmy pracę mechanizmów znajdujących się w dziale mechaniczno-elektrycznym, dowiadywaliśmy się na przykład, jak usuwać usterki, walczyć z wodą czy pożarem – wyjaśnia pchor. Katarzyna Kamińska, która została przydzielona na okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”. Studenci mieli czas na pytania, robienie notatek. W poniedziałek ich zajęcia nabiorą tempa. – Wychodzimy w morze. Tam zobaczymy, jak w praktyce wygląda życie i służba na naszym okręcie – zapowiada pchor. Kamińska. – Na pewno będzie to nowe doświadczenie, choć mamy już za sobą choćby rejs na ORP „Wodnik” – dodaje.

Praktyki potrwają do piątku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
 
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowy wiceminister w MON
Polscy nurkowie na Islandii
Groźny jak Tallboy
Modernizacja Sokołów
Thin Blue Line
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Polska nie pozostanie osamotniona
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Górale” zdobywają miasto
Selekcja w pigułce
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja starów 266
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stalin czekał i kalkulował
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dead to the World
Skok na lotnisko
Brawurowa ucieczka „Orła”
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Festiwal Orkiestr w Mundurach
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Cienka niebieska linia
Pamięć o tragedii
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wojsko wraca do Łomży
Moje serce należy też do Indii
Polscy weterani i książę Harry
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Iranian Chess Game
Umowa na Feniksy
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Walka i dyplomacja
Sprawdzają Brutusa
Rozpoczynamy nową erę
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Nowa misja i nowy sprzęt
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO