moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian przed ostatnią misją

Przez pięć dni dowódcy i sztabowcy będą się sprawdzać. Za kilka tygodni pokierują ostatnią zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ich głównym zadaniem będzie zakończenie naszego udziału w misji i wycofanie sprzętu. 400 żołnierzy rozpoczęło dziś w Kielcach ćwiczenia „Bagram XV”.


– Ocenimy zdolności dowództwa i sztabu XV zmiany kontyngentu wojskowego w Afganistanie do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji ISAF oraz realizacji zadań, związanych z zakończeniem misji – mówi kierownik ćwiczeń, generał brygady Grzegorz Duda. „Bagram XV” odbywa się w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. W ćwiczeniach uczestniczy około 400 żołnierzy z Polski i Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Sprawdzian zakończy się 28 marca. Za przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń po raz pierwszy odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej gotowość do misji potwierdzał 2 Korpus Zmechanizowany.

– Scenariusz odzwierciedla bieżącą sytuację operacyjną w Afganistanie oraz potencjalne zagrożenia w rejonie misji – wyjaśnia mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.


Film: sierż. Krzysztof Grymułek / DO RSZ

XV zmiana, która rozpocznie się w maju, a zakończy w grudniu, będzie miała charakter typowo logistyczny. Głównym zadaniem dowódcy PKW, płk. Adama Słodczyka, i jego podwładnych będzie zakończenie polskiego udziału w ramach misji ISAF oraz sprowadzenie do kraju sprzętu. Część wyposażenia bazy żołnierze przekażą afgańskiej armii i policji, organizacjom charytatywnym oraz władzom lokalnym.

W Kielcach wojskowi będą musieli wykazać się znajomością procedur związanych z wykrywaniem i niszczeniem improwizowanych ładunków wybuchowych, ewakuacją medyczną, uwalnianiem uprowadzonego personelu oraz wezwaniem wsparcia ogniowego. Oceniający sprawdzą ich wiedzę wykorzystując do tego systemy komputerowe. Zrobią to m.in. za pomocą interaktywnego systemu symulacji pola walki (Joint Conflict and Tactical Simulation – JCATS), systemu podawania wiadomości (Joint Exercise Management Module – JEMM) oraz systemu CPOF (Command Post of the Future), a także systemu planowania wsparcia logistycznego (Logistic Functional Area System – LOGFAS).


Ćwiczenia „Bagram XV” mają być ostatnimi, które przygotują polskich żołnierzy do udziału w misji ISAF. Jak wyglądały poprzednie sprawdziany wojskowych przed wyjazdem na misje?

Pierwsze ćwiczenia certyfikujące wojsko przed Afganistanem odbyły się w Wędrzynie, w lutym 2007 roku. Wtedy jednocześnie oceniano dowódców i ćwiczące na poligonie wojsko. Żołnierze do szkolenia wykorzystywali honkery i stary, które później w Afganistanie zastępowano innym sprzętem. Przygotowanie sztabowców także nie było proste. Oficerowie korzystali przede wszystkim z doświadczeń wyniesionych z innych misji, przewidywali najbardziej prawdopodobne scenariusze wydarzeń. Korzystali z fachowej literatury, prasy i wiedzy cywilnych ekspertów.

Kolejne zmiany były już bogatsze w doświadczenia i wiedzę. Z czasem zmienił się charakter ćwiczeń, a certyfikację przed misją podzielono na dwie części: na poligonach było sprawdzane wojsko, a dowództwo i sztab oceniano w kieleckim centrum. Do przygotowania kolejnych rotacji wyjeżdżających do Afganistanu dołączyli także sojusznicy, m.in. Kanadyjczycy i Amerykanie. Skierowali oni do udziału w ćwiczeniach swoich przedstawicieli, którzy początkowo pełnili funkcję mentorów. Z czasem występowali w roli partnerów, którzy po szkoleniu w Polsce, wspólnie z naszymi żołnierzami wykonywali zadania w Afganistanie.

Dwa razy w roku w Kielcach przed wylotem do Afganistanu szkoliło się za każdym razem kilkaset osób. Regularnie od piątej zmiany PKW do szkolenia dowódców i sztabowców wykorzystywano komputerowe systemy wsparcia pola walki.

XV zmianę PKW tworzy 10 Opolska Brygada Logistyczna. Opolską jednostkę będą wspierać także żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz wojsk specjalnych. Dowódcą kontyngentu będzie pułkownik Adam Słodczyk, dowódca 10 Brygady Logistycznej.

MKS

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Nabór na wojskowe studia trwa
 
Kwarantanna na WAT
Trzy cele na ścieżce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Beagle dla Polaków
Więcej wojska do walki z pandemią
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Miliony ofiar hiszpanki
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nowy wiceminister w MON
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Arsenał Iranu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Byli komandosi szkolą terytorialsów
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Medycy WOT kontra COVID-19
We Are All Darfur
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Testy radarów dla Wisły
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Cichociemny patronem 14 BOT
Iran uderza w USA
Kremlowska gra
Rakiety w celu
Dowodzę najlepszymi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Saperzy w walce z Covid-19
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Nissany zastąpią Honkery
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Koronawirus na wojskowej uczelni
Defense Without Politics
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Poprady i Pilica z interrogatorami
„Gwiezdne wojny” Reagana
Terytorialsi nie stracą dodatku
Studia on-line w Szkole Orląt
Wojskowi medycy w gotowości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Certyfikacja na „Tarczowni”
Zryw kościuszkowski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO