moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyślij pozdrowienia weteranom z PTSD

„Podziwiam Waszą odwagę”, „Dziękuję za Waszą służbę” – tak internauci piszą do żołnierzy, którzy walczą z zespołem stresu pourazowego. Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” trwa na Facebooku. Pomysłodawcy zapewniają, że wszystkie nadesłane przez Internet prace trafią do tych, którzy w szpitalach zmagają się z wojenną traumą.


Na pomysł e-kartek dla żołnierzy wpadły Aneta Stępień, żona jednego z weteranów, oraz Krystyna Hebda, była oficer ratownik medyczny, uczestniczka misji afgańskiej. – Podobną inicjatywę prowadzę w Niemczech, gdzie mam wielu przyjaciół żołnierzy. Zachęcam tam wszystkich do wysyłania niemieckim weteranom świątecznych wielkanocnych kartek. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem i postanowiłam przenieść go na polski grunt – mówi pani Krystyna.

Polska akcja skierowana jest jednak tylko do wojskowych, którzy w warszawskiej Klinice Psychiatrii Stresu Bojowego leczą urazy psychiczne spowodowane pobytem na misji, w tym także PTSD. – To ludzie, którzy często żyją w dwóch zupełnie różnych światach, tym rzeczywistym i tym, w którym wciąż są na misji. W obu czują się tak samo samotni. W takich przypadkach gest świadczący o tym, że ich los nie jest nam obojętny, może być dobrym lekarstwem – mówi Aneta Stępień.

Akcja trwa od 9 marca i już wywołała spore zainteresowanie. – Ręcznie robione kartki przygotowują wolontariusze. Oprócz pozdrowień kierowanych do wszystkich żołnierzy z okazji Świąt Wielkanocnych, dostaliśmy też takie, które są przeznaczone dla konkretnych osób – mówi Aneta Stępień. Podkreśla, że zgłaszają się także internauci, którzy pytają o problemy weteranów, bo chcą im pomóc.

W akcji może wziąć udział każdy. – Wystarczy wysłać do nas specjalnie przygotowaną kartkę – mówi Krystyna Hebda, która inicjatywę promuje także w szkołach i oddziałach PCK. Jako wolontariuszka aktywnie działa na rzecz weteranów także w Centrum Pomocy Psychologiczno-Społecznej mundurowi24.pl.

Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” będzie trwała dopóty, dopóki internauci będą wysyłać pozdrowienia. Wszystkie będą na bieżąco drukowane i wysyłane do pacjentów Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Pomysł chwalą weterani. – Każda próba zrozumienia ludzi chorujących na PTSD, każdy rodzaj wsparcia ma duże znaczenie – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Podoficer w 2010 roku dowodził sekcją strzelców wyborowych w Afganistanie. Podczas jednej z akcji prowadzonej w prowincji Ajiristan został ranny. Odniósł rany postrzałowe prawej nogi i doznał 50-procentowego ubytku słuchu. Żołnierz do dziś przechowuje kartki, które podczas pobytu w szpitalu w Ramstein otrzymał od amerykańskich dzieci. – To był dla nas wyraźny sygnał, że ktoś o nas pamięta i że dla kogoś jesteśmy ważni – opowiada podoficer.

Kartki można przesyłać na adres: kartkadlaweterana@poczta.onet.pl.

To pierwsza prowadzona w Internecie tego typu akcja dla polskich weteranów. Podobne inicjatywy kierowane są do żołnierzy służącym na misjach poza granicami kraju, jednak wtedy kartki przygotowywane są własnoręcznie najczęściej przez przedszkolaków i młodzież. Potem trafiają np. do Afganistanu czy Kosowa.

Według danych z 2013 roku, w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie od 2005 roku hospitalizowano 290 weteranów misji. Ze względu na problemy psychiczne z Afganistanu wróciło do kraju przed zakończeniem misji około 4 proc. żołnierzy. Według szacunkowych danych stres pourazowy dotyka około 10 proc. weteranów polskich kontyngentów wojskowych.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prawdziwi wojownicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Trzeba rozbić to więzienie!
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Morskie początki „Anakondy”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Zwiadowcy na start
„Spartan” znów na Mazurach
Polskie porty bardziej otwarte
Nowy wiceminister w MON
Mercedes nie tylko do holowania
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Koniec kijowskiego snu
Transportery płyną na drugi brzeg
Online z mistrzami sportu
Ćwiczenia z torpedą
Generał Haller przybył w sam czas
Święto żołnierzy służących na misjach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Harpun” do walki
Kierunek: Drawsko Pomorskie
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Wojsko przeciw wirusowi
„Defender” na poligonie!
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na wakacje z WOT
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Obradowała Rada Gabinetowa
Agent w generalskich szlifach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Anakonda” rusza na poligony
„Ratownik” od nowa
Białe noce podhalańczyków
Widzieć i nie być widzianym
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Głos (z) płonącej Warszawy
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO