moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie wysokogórskie zwiadowców

Od 27 marca do 4 kwietnia  żołnierze z kompanii rozpoznawczej podhalańczyków prowadzili intensywne szkolenie w warunkach zimowych w Tatrach. Przez ponad tydzień doskonalili umiejętność jazdy na nartach w terenie nieprzygotowanym, marsze długodystansowe w terenie wysokogórskim, zasady wspinaczki zimowej oraz poręczowanie dróg zimowych.


Na szkolenie w Tatry wyjechał cały skład kompanii rozpoznawczej. Zajęcia prowadzili instruktorzy ratownictwa Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), a także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu (PZA): Wojciech Mateja i Maciej Latasz – na co dzień ratownicy w śmigłowcowym zespole poszukiwawczo-ratunkowym TOPR, oraz strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zajęcia odbywały się w trzech grupach szkoleniowych. Pierwsza grupa, o mniejszym stopniu zaawansowania, zajmowała się intensywnym szkoleniem narciarskim oraz ski-tourowym. Na stokach Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) doskonaliła tajniki jazdy po stokach przygotowanych, później jazdy z plecakiem, by w końcu połączyć poruszanie się w terenie na nartach ski-tourowych i zjazd.

Druga i trzecia grupa szkoleniowa doświadczonych żołnierzy przez cały okres szkolenia działała powyżej górnej granicy lasu. Wyposażeni dodatkowo w zestawy lawinowe poruszali się na nartach w trudniejszym terenie oraz realizowali zagadnienia związane ze wspinaczką zimową. Każdego dnia zdobywali kolejne przełęcze i masywy górskie, do których należały:

Świnicka Przełęcz (2051 m n. p. m.) – zwiadowcy spod schroniska Murowaniec poruszali się na nartach ski-tourowych przez Pojezierze osiągając Świnicką Kotlinkę. Tam następowało „przeszpejenie” w sprzęt wspinaczkowy, gdyż stromizna terenu nie pozwalała już na poruszanie się na nartach. Żołnierze uzbrojeni w raki i czekany, stosując zasady poręczowania, zdobywali Świnicką Przełęcz. Kolejnym etapem działania był trawers Pośredniej Turni, by dotrzeć do Przełęczy Liliowe, skąd zwiadowcy zjechali na nartach.

Czerwone Wierchy – stanowiące masyw górski Tatr Zachodnich były doskonałym miejscem na kondycyjny trening marszu z plecakiem. Trasa przebiegała przez Dolinę Kondratową, Małołączniak (2096 m n. p. m.), Krzesanicę (2122 m n. p. m.), Ciemniak (2096 m n. p. m.), aż do Doliny Kościeliskiej. W tym dniu miało miejsce zjawisko intensywnej wędrówki chmur, co stwarzało warunki do szkolenia się z nawigowania przy bardzo ograniczonej widoczności.

Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n. p. m.), która znajduje się w Tatrach Wysokich, była celem kolejnego dnia szkoleniowego. Ciekawym elementem było przejście przez zamarzniętą taflę jeziora Morskie Oko. Podejście na nartach było na tyle strome, że ostatni etap podejścia musiał być wykonany przy pomocy raków i czekanów. Zjazd na nartach do Morskiego Oka był trudny i wymagał od zwiadowców najwyższych umiejętności narciarskich.

Droga Stanisławskiego na Świnicy to typowa, zimowa droga wspinaczkowa wyceniona w skali trudności na „II”. Początek wspinaczki zaczynał się w Świnickiej Kotlince, gdzie zwiadowcy dotarli na nartach ski-tourowych. Za pomocą lin i specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego droga została zaporęczowana, co umożliwiało szybkie, sprawne i bezpieczne przejście przez nią całego zespołu. Zakończenie wspinaczki zamknęło się zjazdem Żlebem Świnickim z wykorzystaniem przyrządów zjazdowych.

Filar Pośredniej Turni – droga wspinaczkowa, której początek znajduje się również w Świnickiej Kotlince. Zaporęczowanie jej wymagało od zwiadowców użycia wielu lin. Trasa przebiegała cały czas w dużej ekspozycji, co wymagało od żołnierzy wytrzymałości psychofizycznej i odporności na długotrwałe przebywanie w ekstremalnym terenie. Finał tej trasy miał miejsce również na zjeździe przez kuluar, czyli Żlebem Świnickim.

Każda z wymienionych tras miała inny charakter i wymagała od zwiadowców wiedzy z zakresu poruszania się i przebywania w trudnym terenie wysokogórskim. Pokrywa śnieżna zmieniała się z każdą chwilą, co stwarzało dodatkowe utrudnienie, ponieważ nie można się było przygotować do działania w jednym rodzaju śniegu. Pomimo tego zwiadowcy zakończyli szkolenie sukcesem po raz kolejny udowadniając, że są w stanie wykonywać trudne zadania w górach niezależnie od panujących warunków.

Tekst: ppor. Barbara Śliwa

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Barbara Śliwa

dodaj komentarz

komentarze


„Górale” zdobywają miasto
 
Modernizacja starów 266
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wojsko wraca do Łomży
Agresja sowieckiego kolosa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Dead to the World
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pamięć o tragedii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Terytorialsi na wysokościach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
A Torn Subcontinent
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Groźny jak Tallboy
Thin Blue Line
Sprawdzają Brutusa
Samochód do desantowania
W Indiach mieli swój drugi dom
Polscy weterani i książę Harry
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Walka i dyplomacja
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Stalin czekał i kalkulował
Selekcja w pigułce
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Z maratonu programowania do wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy nurkowie na Islandii
Głos (z) płonącej Warszawy
Umowa na Feniksy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Oko na Europę
Nowy wiceminister w MON
GROM Challenge
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO