moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie wysokogórskie zwiadowców

Od 27 marca do 4 kwietnia  żołnierze z kompanii rozpoznawczej podhalańczyków prowadzili intensywne szkolenie w warunkach zimowych w Tatrach. Przez ponad tydzień doskonalili umiejętność jazdy na nartach w terenie nieprzygotowanym, marsze długodystansowe w terenie wysokogórskim, zasady wspinaczki zimowej oraz poręczowanie dróg zimowych.


Na szkolenie w Tatry wyjechał cały skład kompanii rozpoznawczej. Zajęcia prowadzili instruktorzy ratownictwa Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), a także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu (PZA): Wojciech Mateja i Maciej Latasz – na co dzień ratownicy w śmigłowcowym zespole poszukiwawczo-ratunkowym TOPR, oraz strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zajęcia odbywały się w trzech grupach szkoleniowych. Pierwsza grupa, o mniejszym stopniu zaawansowania, zajmowała się intensywnym szkoleniem narciarskim oraz ski-tourowym. Na stokach Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) doskonaliła tajniki jazdy po stokach przygotowanych, później jazdy z plecakiem, by w końcu połączyć poruszanie się w terenie na nartach ski-tourowych i zjazd.

Druga i trzecia grupa szkoleniowa doświadczonych żołnierzy przez cały okres szkolenia działała powyżej górnej granicy lasu. Wyposażeni dodatkowo w zestawy lawinowe poruszali się na nartach w trudniejszym terenie oraz realizowali zagadnienia związane ze wspinaczką zimową. Każdego dnia zdobywali kolejne przełęcze i masywy górskie, do których należały:

REKLAMA

Świnicka Przełęcz (2051 m n. p. m.) – zwiadowcy spod schroniska Murowaniec poruszali się na nartach ski-tourowych przez Pojezierze osiągając Świnicką Kotlinkę. Tam następowało „przeszpejenie” w sprzęt wspinaczkowy, gdyż stromizna terenu nie pozwalała już na poruszanie się na nartach. Żołnierze uzbrojeni w raki i czekany, stosując zasady poręczowania, zdobywali Świnicką Przełęcz. Kolejnym etapem działania był trawers Pośredniej Turni, by dotrzeć do Przełęczy Liliowe, skąd zwiadowcy zjechali na nartach.

Czerwone Wierchy – stanowiące masyw górski Tatr Zachodnich były doskonałym miejscem na kondycyjny trening marszu z plecakiem. Trasa przebiegała przez Dolinę Kondratową, Małołączniak (2096 m n. p. m.), Krzesanicę (2122 m n. p. m.), Ciemniak (2096 m n. p. m.), aż do Doliny Kościeliskiej. W tym dniu miało miejsce zjawisko intensywnej wędrówki chmur, co stwarzało warunki do szkolenia się z nawigowania przy bardzo ograniczonej widoczności.

Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n. p. m.), która znajduje się w Tatrach Wysokich, była celem kolejnego dnia szkoleniowego. Ciekawym elementem było przejście przez zamarzniętą taflę jeziora Morskie Oko. Podejście na nartach było na tyle strome, że ostatni etap podejścia musiał być wykonany przy pomocy raków i czekanów. Zjazd na nartach do Morskiego Oka był trudny i wymagał od zwiadowców najwyższych umiejętności narciarskich.

Droga Stanisławskiego na Świnicy to typowa, zimowa droga wspinaczkowa wyceniona w skali trudności na „II”. Początek wspinaczki zaczynał się w Świnickiej Kotlince, gdzie zwiadowcy dotarli na nartach ski-tourowych. Za pomocą lin i specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego droga została zaporęczowana, co umożliwiało szybkie, sprawne i bezpieczne przejście przez nią całego zespołu. Zakończenie wspinaczki zamknęło się zjazdem Żlebem Świnickim z wykorzystaniem przyrządów zjazdowych.

Filar Pośredniej Turni – droga wspinaczkowa, której początek znajduje się również w Świnickiej Kotlince. Zaporęczowanie jej wymagało od zwiadowców użycia wielu lin. Trasa przebiegała cały czas w dużej ekspozycji, co wymagało od żołnierzy wytrzymałości psychofizycznej i odporności na długotrwałe przebywanie w ekstremalnym terenie. Finał tej trasy miał miejsce również na zjeździe przez kuluar, czyli Żlebem Świnickim.

Każda z wymienionych tras miała inny charakter i wymagała od zwiadowców wiedzy z zakresu poruszania się i przebywania w trudnym terenie wysokogórskim. Pokrywa śnieżna zmieniała się z każdą chwilą, co stwarzało dodatkowe utrudnienie, ponieważ nie można się było przygotować do działania w jednym rodzaju śniegu. Pomimo tego zwiadowcy zakończyli szkolenie sukcesem po raz kolejny udowadniając, że są w stanie wykonywać trudne zadania w górach niezależnie od panujących warunków.

Tekst: ppor. Barbara Śliwa

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Barbara Śliwa

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicza Sona
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Na zakupy do sklepu AMW
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Online z mistrzami sportu
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Obradowała Rada Gabinetowa
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
MBDA w walce o „Narew”
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rubiny w walce z epidemią
Patrioty z polskimi przyczepami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pracowity tydzień flotylli
NATO walczy z koronawirusem
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Specjalsi świętują
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poszukiwania Magneto
Widzieć i nie być widzianym
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Partyzanci rozgromili ubeków
Agent w generalskich szlifach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Podchorążowie za sterami Bielików
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Army of Medics
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie odmładzają F-16
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pilot F-16 oślepiony laserem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Sukcesy sportowców w mundurach
Gotowi na „Defendera”
Co z tegorocznym MSPO?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Nowy wiceminister w MON
Na misjach święta inne niż zwykle
Ostatnie prace przed „Defenderem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO