moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkarłatne berety na motorach

Mają szybkie motocykle, swoje logo i mnóstwo pasji do działania. Polscy żandarmi założyli klub motocyklowy. Chcą organizować zloty i spotkania poświęcone bezpieczeństwu na drogach, ale będą też brać udział w akcjach charytatywnych. Za dwa tygodnie oddadzą krew w Ogólnopolskiej Zbiórce „Motoserce 2014”.


Na co dzień służą w Żandarmerii Wojskowej: Komendzie Głównej, Oddziale Specjalnym, Centrum Szkolenia w Mińsku Mazowieckim. Ale, gdy tylko mają wolną chwilę, wojskowy mundur zamieniają na czarną skórzaną kurtkę i wsiadają na ukochaną maszynę. Trasy przemierzają hondami shadow, kawasaki vulcan, bmw i yamahami. – Dla wielu z nas to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu i oderwanie się od codziennych spraw, ale też pomysł na życie – mówi ppłk Piotr Koniec.

To jego inicjatywa, by założyć klub motocyklowy. – Myślałem o tym już od sierpnia ubiegłego roku. Kilkunastu z nas wzięło wtedy udział w XII Zlocie Motocyklowym MOTOCUD w Radzyminie. Ponad tysiąc motocyklistów przejechało wówczas Szlakiem Cudu nad Wisłą. Gdy przedstawiłem kolegom swój pomysł, okazało się, że pasjonatów nie brakuje. A jak uzyskaliśmy aprobatę komendanta głównego Żandarmerii, prace nabrały tempa – opowiada ppłk Koniec, dziś prezes Klubu.

Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym tego roku. Już wtedy zgłosiło się ponad 20 chętnych, wśród nich nie tylko żołnierze w szkarłatnych beretach, ale też rezerwiści i pasjonaci spoza formacji. Miesiąc później Żandarmski Klub Motocyklowy oficjalnie rozpoczął działalność.


Dziś Klub, mający swoją siedzibę w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, liczy 30 członków. Kilka dni temu motocykliści oficjalnie rozpoczęli sezon. W Dębem Wielkim wzięli udział w obchodach rocznicy bitwy z 1831 roku, a w ubiegły weekend w Warszawie uczestniczyli w pikniku motocyklowym. Ale działalność klubu to coś więcej niż rajdy. Pod koniec kwietnia motocykliści w szkarłatnych beretach wezmą udział w VI Ogólnopolskiej Zbiórce Krwi „Motoserce 2014”. W najbliższym czasie zamierzają włączać się w różne akcje charytatywne, organizować spotkania, wystawy czy zloty.

Żandarmi chcą integrować swoje środowisko, promować bezpieczną jazdę i pozytywny wizerunek motocyklistów. – Udowodnimy, że naszą pasję można realizować bezpiecznie i z głową – mówi ppłk Koniec. Celem Klubu jest też promocja wojska. – I choć w podróżach nie będą się liczyć stopnie czy zajmowane stanowiska, to zawsze będziemy podkreślać, że na co dzień nosimy mundury. Naszym wyróżnikiem będzie nasze logo – wizerunek orła z nazwą Klubu – mówi jeden z oficerów.


Mimo że Klub działa niewiele ponad miesiąc, już zdążył nawiązać współpracę z doświadczonym w podobnej działalności gliwickim Wojskowym Klubem Motocyklowym. Dotąd był to jedyny w Polsce klub zrzeszający żołnierzy motocyklistów.

Członkowie nowego Klubu mają nadzieję, że ich szeregi będą rosnąć. By do nich dołączyć, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: posiadać własny motocykl i być sympatykiem Żandarmerii Wojskowej. To jednak dopiero początek klubowej drogi. Żeby zostać pełnoprawnym członkiem trzeba przejść „okres próbny”. – Musimy sprawdzić, czy kandydat jest wystarczająco zaangażowany i czy na przykład jest kulturalnym użytkownikiem dróg. Koniecznie musi więc wziąć udział w kilku naszych przedsięwzięciach. Dopiero gdy się sprawdzi, stanie się jednym z nas – mówi Marek Soćko, członek Klubu.

PG

autor zdjęć: arch. ŻW

dodaj komentarz

komentarze

~MotoCud
1408531440
Witam, Mam nadzieję, że co roku będziemy gościć Wasz Klub na MotoCud-zie w Radzyminie, chociażby przez wzgląd gdzie pojawił się pomysł zawiązania Klubu. Barbara
4B-A7-97-57
~scooby
1397314980
Motor to idealny zwiadowca.
39-FF-C3-6D

Poprady i Pilica z interrogatorami
 
We Are All Darfur
Trzy cele na ścieżce
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Dwa oblicza agenta wywiadu
Rakiety w celu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nissany zastąpią Honkery
Saperzy w walce z Covid-19
Cichociemny patronem 14 BOT
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Poprad w kolejnej jednostce
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Medycy WOT kontra COVID-19
Nabór na wojskowe studia trwa
„Gwiezdne wojny” Reagana
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Miliony ofiar hiszpanki
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koronawirus na wojskowej uczelni
Obradowała Rada Gabinetowa
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Arsenał Iranu
Więcej wojska do walki z pandemią
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Dowodzę najlepszymi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zryw kościuszkowski
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sukcesy sportowców w mundurach
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Wojskowi medycy w gotowości
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Kwarantanna na WAT
Beagle dla Polaków
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Studia on-line w Szkole Orląt
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Iran uderza w USA
Kremlowska gra
Testy radarów dla Wisły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO