moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Turcy zapraszają na pokład okrętu

Przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni zacumowałafregata TCG „Gaziantep”. Od jutra przez trzy dni pokład okrętu tureckiej marynarki wojennej będzie otwarty dla zwiedzających. Wizyta marynarzy znad Bosforu to element obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.


Podczas kilkudniowego postoju w Gdyni Turcy spotkają się z dowództwem 3 Flotylli Okrętów. – W planach znalazł się też mecz między marynarzami z TCG „Gaziantep” a reprezentacją naszej flotylli – zapowiada kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 FO.

Turecka marynarka wojenna stanowi jedną ze znaczących sił, które działają u zbiegu Europy i Azji. Dysponuje ponad stu różnego rodzaju okrętami, które na co dzień operują na Morzu Czarnym, Śródziemnym, Egejskim oraz Marmara. Do najważniejszych jednostek zaliczają się fregaty typu G. Jedną z nich jest właśnie TCG „Gaziantep”.

Okręt pozostanie w Gdyni do soboty. Od czwartku jego pokład będzie otwarty dla zwiedzających. W czwartek i piątek fregatę będzie można zwiedzać w godzinach 10–12 i 14–17, w sobotę zaś od 10 do 12. Wstęp jest wolny. Gospodarzem wizyty jest miasto. – Okręty z zagranicy odwiedzały nas już wcześniej. Wystarczy wspomnieć choćby meksykański żaglowiec ARM „Cuauhtemoc” – wspomina Sylwia Szumielewicz-Tobiasz z gdyńskiego magistratu. – Jesteśmy otwarci na wszelkie tego typu inicjatywy. Dla miasta to doskonała okazja, by pokazać swoje walory – dodaje.


Okręt wszedł do służby w 1997 roku. Faktycznie jednak jego historia zaczęła się na początku lat 80. Wówczas to był jedną z fregat typu Oliver Hazard Perry (tak jak polskie okręty ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” i ORP „Generał Kazimierz Pułaski”), należał do marynarki Stanów Zjednoczonych i nosił nazwę USS „Clifton Sprague”. Po wycofaniu ze służby został przekazany Turkom w ramach programu SAP (Security Assistance Program). Tam przeszedł modernizację.

To nie pierwsza wizyta tureckiego okrętu w Polsce. W 1999 roku do Gdyni zawinęła fregata TCG „Yildirim”. Jednostka wzięła między innymi udział w ćwiczeniach wspólnie z okrętem ratowniczym ORP „Piast” oraz śmigłowcami Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Teraz wszyscy chętni będą mogli się przyjrzeć z bliska kolejnej fregacie.

Otwieranie pokładów dla zwiedzających podczas wizyt w obcych portach praktykowane jest od kilku lat. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Trójmiasto w ostatnim czasie mogli zobaczyć choćby holenderską fregatę HNLMS „De Ruyter”, włoskiego niszczyciela ITS „Duilio” (okręty brały udział w manewrach „Steadfest Jazz”), trzy okręty z Japonii czy francuski patrolowiec FS „Pluvier”. Z kolei polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” udostępnił pokład dla zwiedzających między innymi w porcie w Sankt Petersburgu.

Wizyta TCG „Gaziantep” stanowi element obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Otóż w 1414 roku sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie polską misję dyplomatyczną. Wydarzenie to opisał Jan Długosz. Świętowanie rocznicy zainaugurowano w marcu tego roku podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w Turcji. Polski prezydent wziął udział w sympozjum poświęconym stosunkom między oboma państwami, w konferencji gospodarczej, a także w otwarciu wystawy w stambulskim muzeum Sakip Sabauci.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1397668440
Z turkami można robić interesy. Mają coraz lepszy sprzęt wojskowy i pod tym względem prześcignęli polskie zakłady zbrojeniowe. Mają sporo do zaoferowania nam ciekawego sprzętu.
90-3E-76-2E

Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
 
Ułańska szarża
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Zbiegowie z innego świata
Most do współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Krwawy Wołyń
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Prezydent Duda jedzie do USA
Kraby w Bolesławcu
Rakiety z Mesko w F-35
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Żołnierze w sztafecie pomocy
Laserowa artyleria US Army
16 sekund Liberatora
Współzawodnictwo rozwija
Kolejne Groty dla wojska
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Groty z granatnikiem
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Oficer jak biała karta...
Online z mistrzami sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Szkolenie wodne podhalańczyków
Ochotnicy na ratunek
Powstaną kolejne strzelnice
PGZ będzie obecna na MSPO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ogromne zainteresowanie Soną
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Brawurowe zagony motorowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO