moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznaj sekrety tajnego schronu

Na wybudowanych w Świnoujściu stanowiskach potężne niemieckie działa broniły w czasie II wojny bazy Kriegsmarine. W doskonale wyposażonych schronach, połączonych podziemnymi tunelami, można było się ukrywać nawet kilka miesięcy. Nic dziwnego, że w latach PRL-u powstał tu tajny kompleks dowodzenia. Teraz każdy może go zwiedzić.


Podziemne miasto na wyspie Wolin to sieć korytarzy długości prawie kilometra, kilkadziesiąt pomieszczeń oraz kilka wielkich schronów ukrytych pod nadmorskimi wydmami. – To unikatowa budowla i ostatni tego typu kompleks w Polsce, zachowany w tak dobrym stanie – podkreśla Dariusz Krzywda, prezes Towarzystwa Miłośników Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które pod koniec ubiegłego roku przejęło obiekt od wojska.

Nadbrzeżną baterię wznieśli w latach międzywojennych Niemcy. W czasie PRL-u istniało tu tajne zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższego dowództwa Wojska Polskiego. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu zimnej wojny.

Ostatnio w bunkrach gospodarowała 8 Flotylla Obrony Wybrzeża. Kilka lat temu marynarka wojenna zdecydowała, że obiekt nie będzie jej dłużej potrzebny. Wtedy zainteresowali się nim miłośnicy historii. – W 2010 roku po pierwszej wizycie w kompleksie rozpoczęliśmy starania o jego przejęcie – opowiada Dariusz Krzywda.


Pasjonaci z muzeum obawiali się, że jeśli obiekt zostanie opuszczony, popadnie w ruinę lub zostanie rozgrabiony przez wandali. – Dzięki przychylności ministra obrony narodowej, prezydenta Świnoujścia, Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz Dyrekcji Lasów Państwowych, do których teren należy, pod koniec 2013 roku muzeum zostało gospodarzem kompleksu schronów – dodaje Krzywda.

Obiekt przejęto w niezłym stanie. Zachowały się instalacje elektryczne, urządzenia wentylacyjne, agregaty, studnia, hydrofornia, a nawet wielkie podświetlane mapy operacyjne Europy oraz toalety z wyposażeniem jeszcze z niemieckich czasów. – Musieliśmy tylko położyć nowe tynki, pomalować ściany i wymienić część instalacji – wyliczają muzealnicy.

Teraz obiekt jako oddział Muzeum Obrony Wybrzeża będzie upowszechniać wojskową historię Pomorza Zachodniego, zwłaszcza z okresu zimnej wojny. – Resort obrony obiecał nam pomoc w pozyskaniu sprzętu i wyposażenia wojskowego z lat 50. i 60. – zdradzają pasjonaci ze Świnoujścia.

Kompleks będzie otwarty w maju i czerwcu w weekendy, a od wakacji – codziennie. Dodatkowe informacje na stronie: www.podziemne-miasto.pl.


Pierwsze umocnienia na wyspie Wolin Niemcy zbudowali w okresie międzywojennym. W latach 1935–1938 powstała bateria Vineta, w której skład wchodziły cztery wielkie schrony koszarowo-bojowe, schron dowodzenia, magazyn amunicyjny oraz maszynownia. Na szczycie powstały stanowiska dla czterech armat kalibru 150 mm, których zasięg wynosił około 20 km. Pod koniec wojny prowadzono stąd ostrzał radzieckich statków. Wiosną 1945 roku stacjonujące tu wojska zostały ewakuowane, a działa wysadzone w powietrze. Po wojnie kompleks zajęła polska armia. Teren ufortyfikowano, a baterię przekształcono w zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych. Schrony połączono kilometrem podziemnych tuneli, wybudowano salonkę i apartament dla dowódcy, zamontowano filtry wentylacyjne, hydrofory i nowoczesny system łączności. Powstało podziemne miasto. W razie wojny można tu było przebywać nawet kilka miesięcy. O tajnych schronach wiedzieli tylko najwyżsi oficerowie. Kompleks służył jako zapasowe stanowisko dowodzenia dla szefa Sztabu Generalnego WP, potem dla dowódcy Marynarki Wojennej RP, a w końcu dla dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

* * * * *

Muzeum Obrony Wybrzeża powstało w 2001 roku w pruskim nadbrzeżnym forcie Gerharda, zbudowanym w połowie XIX wieku w Świnoujściu. Prywatna placówka podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość jej muzealiów stanowią eksponaty z prywatnych kolekcji przekazanych jako darowizny oraz depozyty z innych muzeów, prezentujące historię obrony wybrzeża i nadbrzeżnych fortyfikacji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. Towarzystwa Miłośników Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

dodaj komentarz

komentarze

~choraży mar
1414761960
tania sensacja zapasowe stanowisko dowodzenia dw MarWoj w Ognicy co za tajnosc bylem tam na cwiczeniach i znalo to miejsce ci co pracowali w sztabie. takie same st dow bylo w bud OPI w redlowie a potem w bunkrze na terenie bat nadbrzerznej
D8-1E-1F-71

Iranian Chess Game
 
Z maratonu programowania do wojska
Nowa misja i nowy sprzęt
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Cienka niebieska linia
Polskie firmy na targach w Londynie
Modernizacja Sokołów
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na wysokościach
Agresja sowieckiego kolosa
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
GROM Challenge
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Walka i dyplomacja
Śląskie sceny z życia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Głos (z) płonącej Warszawy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Samochód do desantowania
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umarły dla świata
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Rok Żelaznej Dywizji
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowy wiceminister w MON
Historia Liberatora wyjaśniona
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Stalin czekał i kalkulował
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Zapal światło dla ofiar Katynia
Rozpoczynamy nową erę
W Indiach mieli swój drugi dom
Oko na Europę
Polska nie pozostanie osamotniona
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wraca do Łomży
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wrzesień ’39 na południu Polski
A Torn Subcontinent
Thin Blue Line
Defendery 2019 – część 4
Pamięć o tragedii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Kosmiczny gość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO