moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznaj sekrety tajnego schronu

Na wybudowanych w Świnoujściu stanowiskach potężne niemieckie działa broniły w czasie II wojny bazy Kriegsmarine. W doskonale wyposażonych schronach, połączonych podziemnymi tunelami, można było się ukrywać nawet kilka miesięcy. Nic dziwnego, że w latach PRL-u powstał tu tajny kompleks dowodzenia. Teraz każdy może go zwiedzić.


Podziemne miasto na wyspie Wolin to sieć korytarzy długości prawie kilometra, kilkadziesiąt pomieszczeń oraz kilka wielkich schronów ukrytych pod nadmorskimi wydmami. – To unikatowa budowla i ostatni tego typu kompleks w Polsce, zachowany w tak dobrym stanie – podkreśla Dariusz Krzywda, prezes Towarzystwa Miłośników Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które pod koniec ubiegłego roku przejęło obiekt od wojska.

Nadbrzeżną baterię wznieśli w latach międzywojennych Niemcy. W czasie PRL-u istniało tu tajne zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższego dowództwa Wojska Polskiego. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu zimnej wojny.

Ostatnio w bunkrach gospodarowała 8 Flotylla Obrony Wybrzeża. Kilka lat temu marynarka wojenna zdecydowała, że obiekt nie będzie jej dłużej potrzebny. Wtedy zainteresowali się nim miłośnicy historii. – W 2010 roku po pierwszej wizycie w kompleksie rozpoczęliśmy starania o jego przejęcie – opowiada Dariusz Krzywda.


Pasjonaci z muzeum obawiali się, że jeśli obiekt zostanie opuszczony, popadnie w ruinę lub zostanie rozgrabiony przez wandali. – Dzięki przychylności ministra obrony narodowej, prezydenta Świnoujścia, Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz Dyrekcji Lasów Państwowych, do których teren należy, pod koniec 2013 roku muzeum zostało gospodarzem kompleksu schronów – dodaje Krzywda.

Obiekt przejęto w niezłym stanie. Zachowały się instalacje elektryczne, urządzenia wentylacyjne, agregaty, studnia, hydrofornia, a nawet wielkie podświetlane mapy operacyjne Europy oraz toalety z wyposażeniem jeszcze z niemieckich czasów. – Musieliśmy tylko położyć nowe tynki, pomalować ściany i wymienić część instalacji – wyliczają muzealnicy.

Teraz obiekt jako oddział Muzeum Obrony Wybrzeża będzie upowszechniać wojskową historię Pomorza Zachodniego, zwłaszcza z okresu zimnej wojny. – Resort obrony obiecał nam pomoc w pozyskaniu sprzętu i wyposażenia wojskowego z lat 50. i 60. – zdradzają pasjonaci ze Świnoujścia.

Kompleks będzie otwarty w maju i czerwcu w weekendy, a od wakacji – codziennie. Dodatkowe informacje na stronie: www.podziemne-miasto.pl.


Pierwsze umocnienia na wyspie Wolin Niemcy zbudowali w okresie międzywojennym. W latach 1935–1938 powstała bateria Vineta, w której skład wchodziły cztery wielkie schrony koszarowo-bojowe, schron dowodzenia, magazyn amunicyjny oraz maszynownia. Na szczycie powstały stanowiska dla czterech armat kalibru 150 mm, których zasięg wynosił około 20 km. Pod koniec wojny prowadzono stąd ostrzał radzieckich statków. Wiosną 1945 roku stacjonujące tu wojska zostały ewakuowane, a działa wysadzone w powietrze. Po wojnie kompleks zajęła polska armia. Teren ufortyfikowano, a baterię przekształcono w zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych. Schrony połączono kilometrem podziemnych tuneli, wybudowano salonkę i apartament dla dowódcy, zamontowano filtry wentylacyjne, hydrofory i nowoczesny system łączności. Powstało podziemne miasto. W razie wojny można tu było przebywać nawet kilka miesięcy. O tajnych schronach wiedzieli tylko najwyżsi oficerowie. Kompleks służył jako zapasowe stanowisko dowodzenia dla szefa Sztabu Generalnego WP, potem dla dowódcy Marynarki Wojennej RP, a w końcu dla dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

* * * * *

Muzeum Obrony Wybrzeża powstało w 2001 roku w pruskim nadbrzeżnym forcie Gerharda, zbudowanym w połowie XIX wieku w Świnoujściu. Prywatna placówka podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość jej muzealiów stanowią eksponaty z prywatnych kolekcji przekazanych jako darowizny oraz depozyty z innych muzeów, prezentujące historię obrony wybrzeża i nadbrzeżnych fortyfikacji.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. Towarzystwa Miłośników Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

dodaj komentarz

komentarze

~choraży mar
1414761960
tania sensacja zapasowe stanowisko dowodzenia dw MarWoj w Ognicy co za tajnosc bylem tam na cwiczeniach i znalo to miejsce ci co pracowali w sztabie. takie same st dow bylo w bud OPI w redlowie a potem w bunkrze na terenie bat nadbrzerznej
D8-1E-1F-71

Łączność: fundament operacji specjalnej
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Not Contaminated With Routine
Online z mistrzami sportu
Chwała powstańcom
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Cud Piłsudskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej celowników z PCO dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szarża „Hallerczyka”
Polsko-amerykańska współpraca
Kierunek: misja
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowy Hot450Challenge
Druga kadencja prezydenta Dudy
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Strzelnice dla terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kurs dla saperskich ekspertów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Skok na głęboką wodę
Ukraiński kurs na Zachód
Lato z czerwonym terrorem
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się zostaje prymusem
Hekatomba na Woli
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Galicyjskie przesilenie
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO