moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwiści na kursie medycznym

Pomoc medyczna na polu walki, zabiegi resuscytacyjne, ewakuacja czy wzywanie Medevac – trzydziestu szeregowych rezerwy, którzy w cywilu są ratownikami medycznymi, bierze udział w kursie na stopień podoficerski. Ci, którzy po szkoleniu zdadzą egzaminy, zostaną kapralami rezerwy. To otworzy im drogę, by starać się o przejście do armii zawodowej.


Kursy szkoleniowe dla kadry rezerwy odbywają się w wojsku kilka razy w roku. Choć na takie szkolenie może obowiązkowo zostać wezwany każdy rezerwista, teraz, ze względu na duże zainteresowanie, armia szkoli głównie ochotników. – Chętnych jest więcej niż miejsc, dlatego w pierwszej kolejności na kursy są kierowane osoby, które mają za sobą zawodową lub zasadniczą służbę wojskową oraz specjalność wojskową albo wykształcenie cywilne odpowiadające specjalizacji korpusu, w ramach którego będą szkolone – wyjaśnia płk Mieczysław Pepłoński, szef Oddziału Kadrowo-Mobilizacyjnego Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego.

Na kurs do poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych trafiło trzydziestu ratowników medycznych. Przyjechali z całej Polski, a każdy z nich jeszcze w cywilu zdobył uprawnienia medyczne. Teraz zdobędą umiejętności, które pozwolą im nieść w sytuacji kryzysowej pomoc medyczną jako ratownicy wojskowi.

Najpierw kandydaci na podoficerów przejdą szkolenie ogólne. Ta część nauki potrwa miesiąc. – Ponieważ są rezerwistami, program ich kursu będzie węższy niż podobne szkolenie szeregowych zawodowych. Nie zabraknie jednak zagadnień z taktyki i metodyki, strzelań czy zajęć w terenie – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik poznańskiej placówki.

Potem rezerwiści pojadą do Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Tu czeka ich szkolenie specjalistyczne. – Nasi słuchacze medyczne wykształcenie zdobyli w cywilu. Musimy zatem zapoznać ich z procedurami i przepisami wojskowymi. Będą ćwiczyć chociażby zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki z uwzględnieniem procedur postępowania, które obowiązują na misjach wojskowych poza granicami kraju – mówi ppłk Sławomir Płuciennik, zastępca komendanta łódzkiego Centrum. Dodaje, że ratownik medyczny na polu walki jest łącznikiem między rannym żołnierzem a służbami medycznymi w pododdziale lub tymi, które dotrą jako Medevac.

Poza wykładami żołnierze będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych. W Ośrodku Symulacji Medycznej Pola Walki, z wykorzystaniem na przykład symulatora Cesaer lub ISTAN oraz fantomów, będą wykonywać podstawowe zabiegi resuscytacyjne oraz oceniać czynności życiowe i stan poszkodowanego. Będą także trenować ewakuację z miejsca zdarzenia czy wzywanie Medevac.

Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy – ratownicy medyczni. Także ci, którzy doświadczenie zdobywali podczas misji w Afganistanie.

Trzydziestu ratowników zakończy kurs 24 czerwca. Ci, którzy zdadzą egzaminy, otrzymają stopień kaprala rezerwy. I choć pozostaną rezerwistami, będą mieli otwartą drogę, by starać się o przejście do zawodowej armii.

*****
Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, np. zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej.

PG

autor zdjęć: Wojskowe Centrum Szkolenia Medycznego

dodaj komentarz

komentarze


Agresja sowieckiego kolosa
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umowa na Feniksy
Jedna misja, jeden zespół
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Samochód do desantowania
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
A Torn Subcontinent
Selekcja w pigułce
„Górale” zdobywają miasto
Walka i dyplomacja
Polska nie pozostanie osamotniona
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Modernizacja Sokołów
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Modernizacja starów 266
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Groźny jak Tallboy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pamięć o tragedii
Klasy wojskowe po nowemu
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy nurkowie na Islandii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wojsko wraca do Łomży
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO