moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Naval: Podróż jak wojskowa operacja

Wizę do Nepalu możesz dostać bez większego problemu na lotnisku w Katmandu. Ale pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dwa zdjęcia, bo tamtejsi fotografowie zedrą z ciebie każde pieniądze. Co zrobić, by w podróży uniknąć przykrych niespodzianek i skupić się na przygodach? Zaplanować ją od A do Z – radzi Naval, były operator GROM.


Zanim zaczniecie planować, włączcie Internet i przeczytajcie wszystko, co znajdziecie o trasie waszej wyprawy: blogi podróżników, wspomnienia, rady, przestrogi (niektóre czasami sprawiają, że rezygnuję z podróży!). Jeśli nie jesteście wprawionymi podróżnikami, znajdziecie w sieci gotowe trasy opisane niemal krok po kroku.

Każdą wyprawę planuję tak, jakby to była operacja wojskowa. Takie mam nawyki z GROM-u. Moje plany są bardzo szczegółowe. Od dokładnego wytyczenia trasy po spakowanie takich gadżetów jak czarna taśma (za chwilę przekonacie się, jak mi się przydała). Nie, nie obawiam się, że tak zaplanowana wycieczka będzie pozbawiona smaku przygody, bo wolę być do niej jak najlepiej przygotowany.

Rozpoznanie

Gdy trasy mamy już wybrane, czas dobrze je poznać. Tu znowu z pomocą przychodzi sieć. Wejdźcie na Google Earth i wirtualnie przejdźcie po trasie albo jej okolicach. Co zyskujemy? Czas! Oszczędzamy sobie szukania dróg, które doprowadzą nas w miejsca, które chcemy odwiedzić. Ale w ten sposób dowiemy się też, gdzie w okolicy jest najbliższy szpital, ambasada, posterunek policji. Niby drobiazg, ale spróbujcie szukać tych placówek, kiedy potrzebujecie pomocy! Pamiętajcie, żeby wydrukować sobie mapy i oznaczyć ważne miejsca.

Kiedy wylatywaliśmy do Nepalu, w Internecie dowiedziałem się, że wizę otrzymuje się na lotnisku w Katmandu bez problemu. Haczyk? Potrzebujesz dwóch fotografii. I radzę – zabierz je z kraju, bo fotografowie na lotnisku zedrą z ciebie każde pieniądze.


Transport

Na pewno wiecie, że przejazdy i przeloty rezerwujemy w Internecie. Szukamy, szukamy, szukamy. Czego? Najtańszych biletów i okazji. Przy zakupie biletów pamiętajmy o zmieniających się strefach czasowych i ilości bagażu, jaki możemy ze sobą zabrać.

Plecak w transporcie lotniczym jest łatwym łupem dla lotniskowych złodziei. Mój sposób na nich? Szczelnie zabezpieczam swój bagaż wieloma warstwami folii. Nie tylko zniechęci to złodziei do odwijania folii, ale też dodatkowo chroni plecak podczas transportu lotniczego.

Logistyka

Chyba nikt nie czerpie przyjemności z dźwigania ciężkiego plecaka. Dobór odpowiedniego sprzętu i jego ilości to klucz do tego, by nasze wędrówki były komfortowe. Nie można przesadzić w żadną stronę. Pamiętajcie, że w niektórych miejscach na świecie trudno zdobyć nawet podstawowy sprzęt. A propos sprzętu. Pisałem o czarnej taśmie. Wrzuciłem ją do plecaka, nie była ciężka, nie zajmowała wiele miejsca. A satysfakcja w chwili, w której zaklejałem nią nieszczelne okno, chroniąc pokój przed śnieżycą – bezcenna.


Warto podczas pakowania zadbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów, mieć skserowany paszport i nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Kupcie wodoodporne opakowania – zabezpieczą dokumenty przed wodą czy rozlanym w plecaku napojem.

Zabezpieczenie medyczne

Zaczynamy dbać o swoją kondycję już wiele miesięcy przed wyprawą. Pamiętajcie, że niektóre szczepionki zaczynają działać dopiero kilka miesięcy po zaszczepieniu. Dla mnie sprawą oczywistą jest posiadanie podręcznej apteczki. A dla Was? Apteczkę trzeba mieć stale pod ręką. Pamiętacie naszą przygodę z wypadkiem motocyklisty? To tylko dowód na to, że nie zna się dnia ani godziny, gdy sprzęt medyczny będzie potrzebny.

Spakowani? To ruszajcie! Po wyprawie prześledźcie ścieżkę naszego planowania, a na wyprawę spójrzcie jak na misję, którą się zaplanowało, wykonało i ma się z niej satysfakcję oraz wspaniałe wspomnienia.


Naval ze znajomymi – dwoma byłymi operatorami GROM-u i dwojgiem pasjonatów trekkingu wrócili dwa tygodnie temu z podróży w Himalaje. Pokonali 150 kilometrów wokół Annapurny, dziesiątej najwyższej góry świata.

Naval

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~Sarmata
1405098540
Multitool Gerbera. Widać, że zawodowiec.:)
C2-2B-10-22
~StoProcentSok
1399718820
Pana Navala jak zwykle czyta się świetnie ;p tylko jeden problem, może to ja nie mogę się doszukać numeracji ale czy wpisy dotyczące Wyprawy w Himalaje są w jakikolwiek sposób numerowane? Odnoszę wrażenie jakoby serwis je lekko mieszał w liście.
97-65-B6-99
~Janek
1399467660
Bardzo fajny artykuł. Chociaż, co do oklejania plecaka taśmą czytałem, że właśnie takie bagaże złodzieje biorą na pierwszy ogień (skoro ktoś inwestował w zabezpieczenie to znaczy, że ma tam coś cennego). Zapraszam też na www.operator-paramedyk.pl po rady z innej ręki, jak bycie specjalsem przenieść na życie codzienne.
94-95-CB-1A

Szwedzki baypass przed „Orką”
 
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Klucz do dobrych relacji
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Trzy filary wojny minowej
Defense Without Politics
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Amunicja i miny dla armii
Trudna droga
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Błyskawiczna reakcja
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Francuzi i Brytyjczycy szkolili się w Bydgoszczy
Klasy wojskowe po nowemu
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
AMW poleca się na święta
Terytorialsi za oceanem
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Paczki dla kresowiaków
Polska pod kontrolą armii
Unwanted Treaty
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wojsko na święta
Los Polski naszym losem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jak Polacy wyzwalali Bredę
The Army Enters the Frame
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gorące obrady NATO w Londynie
Ostre strzelanie artylerzystów
Pierwszy poległy pilot Września ’39
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Razem się szkolą, razem walczą
Gotowi na misję
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Artyleryjska interoperacyjność
Leopardy na Podkarpaciu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO