moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Naval: Podróż jak wojskowa operacja

Wizę do Nepalu możesz dostać bez większego problemu na lotnisku w Katmandu. Ale pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dwa zdjęcia, bo tamtejsi fotografowie zedrą z ciebie każde pieniądze. Co zrobić, by w podróży uniknąć przykrych niespodzianek i skupić się na przygodach? Zaplanować ją od A do Z – radzi Naval, były operator GROM.


Zanim zaczniecie planować, włączcie Internet i przeczytajcie wszystko, co znajdziecie o trasie waszej wyprawy: blogi podróżników, wspomnienia, rady, przestrogi (niektóre czasami sprawiają, że rezygnuję z podróży!). Jeśli nie jesteście wprawionymi podróżnikami, znajdziecie w sieci gotowe trasy opisane niemal krok po kroku.

Każdą wyprawę planuję tak, jakby to była operacja wojskowa. Takie mam nawyki z GROM-u. Moje plany są bardzo szczegółowe. Od dokładnego wytyczenia trasy po spakowanie takich gadżetów jak czarna taśma (za chwilę przekonacie się, jak mi się przydała). Nie, nie obawiam się, że tak zaplanowana wycieczka będzie pozbawiona smaku przygody, bo wolę być do niej jak najlepiej przygotowany.

Rozpoznanie

Gdy trasy mamy już wybrane, czas dobrze je poznać. Tu znowu z pomocą przychodzi sieć. Wejdźcie na Google Earth i wirtualnie przejdźcie po trasie albo jej okolicach. Co zyskujemy? Czas! Oszczędzamy sobie szukania dróg, które doprowadzą nas w miejsca, które chcemy odwiedzić. Ale w ten sposób dowiemy się też, gdzie w okolicy jest najbliższy szpital, ambasada, posterunek policji. Niby drobiazg, ale spróbujcie szukać tych placówek, kiedy potrzebujecie pomocy! Pamiętajcie, żeby wydrukować sobie mapy i oznaczyć ważne miejsca.

Kiedy wylatywaliśmy do Nepalu, w Internecie dowiedziałem się, że wizę otrzymuje się na lotnisku w Katmandu bez problemu. Haczyk? Potrzebujesz dwóch fotografii. I radzę – zabierz je z kraju, bo fotografowie na lotnisku zedrą z ciebie każde pieniądze.


Transport

Na pewno wiecie, że przejazdy i przeloty rezerwujemy w Internecie. Szukamy, szukamy, szukamy. Czego? Najtańszych biletów i okazji. Przy zakupie biletów pamiętajmy o zmieniających się strefach czasowych i ilości bagażu, jaki możemy ze sobą zabrać.

Plecak w transporcie lotniczym jest łatwym łupem dla lotniskowych złodziei. Mój sposób na nich? Szczelnie zabezpieczam swój bagaż wieloma warstwami folii. Nie tylko zniechęci to złodziei do odwijania folii, ale też dodatkowo chroni plecak podczas transportu lotniczego.

Logistyka

Chyba nikt nie czerpie przyjemności z dźwigania ciężkiego plecaka. Dobór odpowiedniego sprzętu i jego ilości to klucz do tego, by nasze wędrówki były komfortowe. Nie można przesadzić w żadną stronę. Pamiętajcie, że w niektórych miejscach na świecie trudno zdobyć nawet podstawowy sprzęt. A propos sprzętu. Pisałem o czarnej taśmie. Wrzuciłem ją do plecaka, nie była ciężka, nie zajmowała wiele miejsca. A satysfakcja w chwili, w której zaklejałem nią nieszczelne okno, chroniąc pokój przed śnieżycą – bezcenna.


Warto podczas pakowania zadbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów, mieć skserowany paszport i nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Kupcie wodoodporne opakowania – zabezpieczą dokumenty przed wodą czy rozlanym w plecaku napojem.

Zabezpieczenie medyczne

Zaczynamy dbać o swoją kondycję już wiele miesięcy przed wyprawą. Pamiętajcie, że niektóre szczepionki zaczynają działać dopiero kilka miesięcy po zaszczepieniu. Dla mnie sprawą oczywistą jest posiadanie podręcznej apteczki. A dla Was? Apteczkę trzeba mieć stale pod ręką. Pamiętacie naszą przygodę z wypadkiem motocyklisty? To tylko dowód na to, że nie zna się dnia ani godziny, gdy sprzęt medyczny będzie potrzebny.

Spakowani? To ruszajcie! Po wyprawie prześledźcie ścieżkę naszego planowania, a na wyprawę spójrzcie jak na misję, którą się zaplanowało, wykonało i ma się z niej satysfakcję oraz wspaniałe wspomnienia.


Naval ze znajomymi – dwoma byłymi operatorami GROM-u i dwojgiem pasjonatów trekkingu wrócili dwa tygodnie temu z podróży w Himalaje. Pokonali 150 kilometrów wokół Annapurny, dziesiątej najwyższej góry świata.

Naval

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~Sarmata
1405098540
Multitool Gerbera. Widać, że zawodowiec.:)
C2-2B-10-22
~StoProcentSok
1399718820
Pana Navala jak zwykle czyta się świetnie ;p tylko jeden problem, może to ja nie mogę się doszukać numeracji ale czy wpisy dotyczące Wyprawy w Himalaje są w jakikolwiek sposób numerowane? Odnoszę wrażenie jakoby serwis je lekko mieszał w liście.
97-65-B6-99
~Janek
1399467660
Bardzo fajny artykuł. Chociaż, co do oklejania plecaka taśmą czytałem, że właśnie takie bagaże złodzieje biorą na pierwszy ogień (skoro ktoś inwestował w zabezpieczenie to znaczy, że ma tam coś cennego). Zapraszam też na www.operator-paramedyk.pl po rady z innej ręki, jak bycie specjalsem przenieść na życie codzienne.
94-95-CB-1A

„Pułaski” wrócił do kraju
 
Kolejne drony dla WOT-u
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Sport nie dzieli, sport łączy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Dragon’19” od kuchni
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Ankona – samodzielna polska operacja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polsko-francuska szkoła uczuć
Wkręceni w skoki
Kolejna szabla AFN zdobyta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
Gotowi na F-35?
Od konfliktu do zgody
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowi szturmani w JW Agat
Moja „bazówka”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Rozdarty subkontynent
Działalność firm na rzecz obronności
Morska Bryza w pobliżu Krymu
F-35 wylądowały w Powidzu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Desant na czeskich spadochronach
Obława pełna białych plam
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Kierunek: Afganistan
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Formowanie 19 Brygady
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Zmiany w przepisach mundurowych
Brytyjska „pamiątka”
Stawiamy na rozwój
NATO silniejsze z rezerwistami
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rozpoczynamy nową erę
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowe nakolanniki
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Tak umierał Wołyń
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sojusze na fali
Raki dla zawiszaków
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO